„2007:SZR:Közlekedés” változatai közötti eltérés
(→A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság) |
(→A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság) |
||
23. sor: | 23. sor: | ||
A probléma kiküszöbölésére két járható út létezik. Az egyik, hogy kézen fogva egy jogásszal (akinek jogi végzettsége van) építem fel a lehetséges be- és kimeneteket, így ha mégis perre kerülne a sor, akkor a jogászt terhelné a felelősség, mert a nevét adta hozzá. | A probléma kiküszöbölésére két járható út létezik. Az egyik, hogy kézen fogva egy jogásszal (akinek jogi végzettsége van) építem fel a lehetséges be- és kimeneteket, így ha mégis perre kerülne a sor, akkor a jogászt terhelné a felelősség, mert a nevét adta hozzá. | ||
− | A másik megoldás pedig a validáció lenne. Ez nem takarna mást, mint hogy a kész programot, egy erre a célra létrehozott bizottság vagy szervezet vizsgálná meg, és amennyiben minden be- és kimenetet rendben talál, hozzáadja a minősítést. Ez a megoldás már létezik napjainkban, elég csak az | + | A másik megoldás pedig a validáció lenne. Ez nem takarna mást, mint hogy a kész programot, egy erre a célra létrehozott bizottság vagy szervezet vizsgálná meg, és amennyiben minden be- és kimenetet rendben talál, hozzáadja a minősítést. Ez a megoldás már létezik napjainkban, elég csak az '''A'''dó- és '''P'''énzügyi '''E'''llenőrzés '''H'''ivatal – APEH – által validált adóbevalló programot elővenni. |
=A válaszokat befolyásoló tényezők= | =A válaszokat befolyásoló tényezők= |
A lap 2007. december 14., 00:17-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A válaszokat befolyásoló tényezők
- 9 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 10 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 11 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 12 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
A közlekedési balesetet okozó személy(ek) ellen kiróható bűntetés a mai jogrendszer alapján.
A feladat előtörténete
Végül is mondhatom, hogy az ötlet, csoporttársammal folytatott beszélgetés során alakult ki. Ő a jogosítványról levonható pontokról csinált egy szakértői rendszert. Ekkor hasított belém az ötlet, hogy vajon, ha – jogosítvánnyal rendelkező állampolgárként – ilyen-olyan dolgokat elkövetek a közlekedés során, akkor milyen büntetést róhat ki rám a bíróság a ma, hatályban lévő jogszabályok alapján. Így kezdtem el a téma után olvasni és kutatni, majd elkezdeni létrehozni a rendszer struktúraszerkezetét, majd később a programot.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Mivel a rendszer tisztán a jogra támaszkodik, ezért nem volt szükség bonyolult és hosszas adatgyűjtésre. A Magyarország.hu internetes portál rendelkezik jogszabály keresővel, így az oda beillesztett kulcsszavak (közúti baleset) alapján hamar megtaláltam azt amit kerestem.
A feladat által érintett célcsoportok
Bárki, aki Magyarországon, a ma hatályos jogszabály(ok) alapján jogosult a B kategóriás (autó) járművezetői engedély megszerzésére.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Az óra során pont ebből a pontból alakult ki vita a rendszert illetően. Sajnos az ilyen rendszerek megvalósítása elég nehéz olyan szempontból, hogy én mint fejlesztő, nem állíthatom biztosan hogy jártas vagyok a jogban.
Tehát ha így csupaszon kirakom a webre és melléírom a nevem, akkor az első felhasználó, aki kapcsolatba kerül a rendszerrel (és a program rossz, vagy helytelen eredményt hoz), minden további nélkül beperelhet és a pert elég nagy valószínűséggel meg is nyerné.
A probléma kiküszöbölésére két járható út létezik. Az egyik, hogy kézen fogva egy jogásszal (akinek jogi végzettsége van) építem fel a lehetséges be- és kimeneteket, így ha mégis perre kerülne a sor, akkor a jogászt terhelné a felelősség, mert a nevét adta hozzá.
A másik megoldás pedig a validáció lenne. Ez nem takarna mást, mint hogy a kész programot, egy erre a célra létrehozott bizottság vagy szervezet vizsgálná meg, és amennyiben minden be- és kimenetet rendben talál, hozzáadja a minősítést. Ez a megoldás már létezik napjainkban, elég csak az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzés Hivatal – APEH – által validált adóbevalló programot elővenni.