„2007:TFT” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)
14. sor: 14. sor:
  
 
A KÉRDÉS: Hogyan dönt ma bárki az alább bemutatott eljárás nélkül?
 
A KÉRDÉS: Hogyan dönt ma bárki az alább bemutatott eljárás nélkül?
 
+
Az alább bemutatott eljárás nélkül dönthet úgy az ember, hogy szemrevételezi a terméket és egyéni preferenciák, sorrendek felállításával (tetszik, nem teszik) dönti el, hogy melyiket veszi meg. Illetve különböző számítástechnikai módszerek segítségével, mondjuk például más attribútumokat vesz alapul, és rangsort állít fel belőlük és a legjobbat veszi meg, vagy csak a felhasználó számára fontos, egyfajta attribútum szerinti rangsor szerint dönt.  De mindenképpen úgy gondolom, hogy rangsor felállítása nélkül eléggé nehéz döntést hozni. A közgazdaságtanban ezt Ordinális elméletnek nevezik, vagyis a fogyasztó képes a jószágokat sorrendbe állítani és el képes dönteni, hogy számára melyik termék jelent nagyobb hasznosságot.
  
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=

A lap 2008. január 10., 11:41-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A Panasonic TFT monitorok összehasonlítását tartalmazza a feladat a legfontosabb paraméterek figyelembevételével. Ez azon fogyasztók számára nyújthat segítséget, akik a közeljövőben TFT monitort szeretnének vásárolni. Felhasználhatják azonban munkájukhoz a különböző vállalkozások beszerzői is.

A feladat előtörténete

A TFT monitor ma már nélkülözhetetlen eszköz sokak számára, különösen a tervezők, informatikai szakemberek és a gazdasági vezetők használják előszeretettel, de megtalálható az egyes egyetemek/középiskolák szaktermeiben is. Mivel azonban drága termékekről van szó, nem mindegy mennyibe kerül, és mivel munkaeszköz is, nem mindegy, hogy mindezért az árért milyen tulajdoságokkal rendelkezik. Vásárlás előtt azonban célszerű meggyőződni arról, hogy adott tulajdonságokkal rendelkező TFT monitorok mennyibe kerülnek, illetve, hogy mely tulajdonságok előnyösek vagy hátrányosak számunkra. Ebben azesetben az ár-érték alapján történő vizsgálatot végeztem.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az Interneten kerestem forrást feladatom számára, méghozzá egy olyan honlapon, amely kifejezetten TFT monitorok bemutatására jött létre. Kiválaszottam a rengeteg TFT monitor közül ötöt, azokat amelyek vásárlás céljából szóba jöhetnek, és társítottam hozzájuk a legfontosabb paramétereket. Ezek alapján próbáltam eldönteni ( a lépcsőfokok meghatározásával, értékének megállapításával), melyiket éri meg megvenni.

A KÉRDÉS: Hogyan dönt ma bárki az alább bemutatott eljárás nélkül? Az alább bemutatott eljárás nélkül dönthet úgy az ember, hogy szemrevételezi a terméket és egyéni preferenciák, sorrendek felállításával (tetszik, nem teszik) dönti el, hogy melyiket veszi meg. Illetve különböző számítástechnikai módszerek segítségével, mondjuk például más attribútumokat vesz alapul, és rangsort állít fel belőlük és a legjobbat veszi meg, vagy csak a felhasználó számára fontos, egyfajta attribútum szerinti rangsor szerint dönt. De mindenképpen úgy gondolom, hogy rangsor felállítása nélkül eléggé nehéz döntést hozni. A közgazdaságtanban ezt Ordinális elméletnek nevezik, vagyis a fogyasztó képes a jószágokat sorrendbe állítani és el képes dönteni, hogy számára melyik termék jelent nagyobb hasznosságot.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Valóságos online forrást használtam, ahol az adatok nyilvánosak, bárki által szabadon megnézhetőek. Természetesen van más módja is annak, hogy utánajárjunk az adatoknak és összehasonlítsuk a megvizsgált monitorokat, de ez volt a legyegyszerűbb és leggyorsabb megoldás. Azt tenném még hozzá, hogy csak a felhasználó szempontjából fontos paraméterek lettek kiemelve, továbbá ezek közül is azok, amelyek különbséget tesznek az egyes típusok között.

A feladat által érintett célcsoportok

A termék használata nem életkorhoz, hanem tevékenységhez, munkakörhöz kötött. Persze, fontos szempont az is, hogy mekkora mennyiségben, és milyen költségek mellett akarunk beszerezni monitort. Ha csak egyedi felhasználásra használjuk, akkor természetesen csak egy gépet veszünk és a saját kis költségvetésünkből gazdálkodunk. Ha viszont egy nagyvállalat számára szerzünk be nagyobb mennyiségű monitort, mert az eddig használtak elavultak, vagy mert induló vállalkozásról van szó, akkor jelentős pénz áll rendelkezésünkre, hogy ilyen célra elköltsük.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A megadott paraméterek alapján összehasonlíthatók a TFT monitorok, természetesen sokféle más attribútumot is használhattunk volna, de ezeket tartottam a legjobb összehasonlítási szempontnak. A feladathoz kapcsolódó szakértői rendszer a szubjektív rangsor szerinti ár-érték arányanak megfelelően ad választ a feltett kérdésre. Beszerzők számára pedig segítség lehet abban, hogy hogyan írjanak egy számukra hasznos összehasonlító elemzést, mely meghatározza számukra a beszerzendő terméket.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A TFT monitorok esetében a következő tényezőket vettem figyelembe: HDMI bemenet (db), képernyőméret (cm), tömeg állvánnyal (kg), teljesítményfelvétel (W), ár (Ft).

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Objektumok és attribútumok meghatározása:

Objektumok:

Panasonic TX-26LE7P, Panasonic TX-26LX70P, Panasonic TX-32LE7P, Panasonic TX-32LX700, Panasonic TX-32LX70P

Attributumok:

HDMI bemenet, Képernyőméret, Tömeg állvánnyal, Teljesítményfelvétel, Ár,


Excell adatbázis készítése a fenti adatok felhasználásával;

Pivot tábla elkészítéshez (adatforrások munkalap segítségével);

Rangsor megállapítása Sorszám függvénnyel;

Lépcsőfokok meghatározása Solver segítségével;

Coco táblázat elkészítése, mely során a lépcsőfokokat Fkeres függvénnyel rendeltem hozzá;

Eredmény értékelése (Ha függvénnyel, és az ahhoz kapcsolódó számítások: mennyivel drágább/olcsóbb, menniynek kellene lennie);

Átlag és Szórás függvények használatával egyéb számok meghatározása;

Szakértői rendszer létrehozása a Coco modul segítségével;

Online-COCO rendszerbe az adatok felvitele.


Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A feladat eredményeképpen a legmegfelelőbb TFT monitort sikerült megtalálni. Ha nem adunk meg felárat a rendszer számára, akkor a TX-26LE7P, a TX-26LX70P, a TX-32LE7P monitorok annyit érnek amennyit kérnek érte. A legkedvezőtlenebb a TX-32LX700 monitor lett a felmérés szerint. A legkedvezőbbnek a TX-32LX70P típusú monitort találtam a szubjektív rangsor alapján. Mivel azonban tudom, hogy két tulajdonság esetében a piacon más árak érvényesek jelenleg, így a modellben két feláras rendszer is működik 2007-es értékben számolva. A modell jól mutatja, hogy a szubjektivitás miatt egyértelműen kiválasztható a vevőnek leginkább megfelelő termék. A munka alapként szolgál, a fent említett célok érdekében. Modernizálása azonban szükségessé válik a későbbiekben. Nyilván az árak változása, az esetleges akciók felülírhatják a konkrét modellt, azonban megfelelő átírás után ismét használható. A szakértői rendszerre a korábbiak értelmében szintén érvényes a fentiekben megfogalmazott kritika.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A végeredményeket figyelembe véve azt tanácsolom, hogy az adott tulajdonságok szerint legjobban rangsorolt TFT monitorok közül válasszon az érdeklődő. A monitorok közül a vizsgált szempontok szerint jó választás lehet: a TX-26LE7P, a TX-26LX70P, a TX-32LE7P. Viszont a legjobb választásnak: a TX-32LX70P típusú monitor tűnik.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A megfelelő TFT monitor kiválasztásához az üzletek végigjárása is megoldás lehet, de ez sok időt igényel és nem biztos, hogy széles kínálattal találkozik a vásárló. Az általam készített összehasonlítás segítségével a vásárló a különböző attributmumok és objektumok felhasználásával kiválaszthatja a számára megfelelő TFT monitort.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, illetve konkurens megoldások,dokumentumok

Nagy valószínűség szerint vannak a neten hasonló összehasonlító oldalak (HOL, PONTOSAN MILYEN SZOLGÁLTATÁSSAL), és hasonló, vagy eltérő módon hasonlítják össze a monitorokat (????), hogy az eltérő igényű vásárlók könyebben tudjanak választani.