„2007:Részvények” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS))
(Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA))
43. sor: 43. sor:
  
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 +
Érdemes lenne továbbfejleszteni a szakértői rendszert. A mostani meg tudja jósolni, hogy milyen irányú változás következik, de annak abszolútértékére következtetést nem kapunk. A kereskedés során fel kell ismernünk a trendek kialakulását, fel kell ismernünk időben a trendfordulót, és ennek megfelelően kialakítani a kereskedési stratégiánkat. Ha ez nem sikerül könnyen beragadhatunk a pozíciónkkal, vagy nem a megfelelő pillanatban szállunk ki, aminek az eredménye a kisebb hozam.
 +
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet]
 
[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet]

A lap 2008. január 23., 13:27-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A BÉT¬en szereplő Richter részvény árfolyamváltozásának megjóslása 15 nap kereskedés adatinak feldolgozásával.

A feladat előtörténete

A mai világban mindenki szeretne kisebb- nagyobb összegre szert tenni, mindenki szeretné megalapozni jövőjét. Több befektető egyhangú tanácsa, hogy több pénzt ne költsünk, mint amennyit keresünk. Mit jelent ez? Sokan a mának élve nem gondolják át, hogy milyen kockázata lehet egy hitel felvételnek, persze sokszor nem áll módunkban, nincs lehetőségünk megfelelő készpénzjutáshoz, csak hitel révén. Mivel feladatom nem a hitelek megítéléséről, kiválasztásáról szól, ezért nem akarok filozófiai eszmefuttatásokba belekezdeni, inkább a feladat gondolkodásmenetét folytatnám. Vagyis azt a forgatókönyvet nézem most, hogy van megtakarított pénzünk, és ezt a pénzt szeretnénk befektetni. Sok lehetőségünk van, jómagam a tőzsdén, egy számomra régóta ismert vállalat részvénypapírjaival spekulálok. A tőzsdei befektetések megkezdése előtt tisztában kell lennünk azok kockázatvállalási fokával. A tőzsdei befektetések nagyobb kockázattal járnak, mint a banki betétek, vagy az állampapírokkal, kötvényekkel való kereskedelem, azonban a nyereségünk (árfolyamnyereség) jóval nagyobb lehet, mint a betétben hagyott pénzünk kamatai. Számos módja lehetséges a nagyobb kockázat csökkentésének, azonban ne feledjük, kockázatunk mindig magasabb lesz, mint a sima banki betétnél felvállalt kockázat. A tőzsde világa igen sokrétű és egy kezdő számára meglehetősen átláthatatlan. Így számos szakértő illetve táblázat segíti az érdeklődőket, abban hogy jó döntést hozzanak, hova és mennyit fektessenek be.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Mivel magam is kereskedem, és az első kereskedéseim munkaadóm által kibocsátott részvényekkel történt, így kézenfekvőnek találtam a feladatot. Másrészt azért választottam e részvény elemzését, mert munkaadóm a hazai gyógyszerpiacot nagymértékben meghatározó, multi -válallat. A kiváló üzleti lehetőségei végett magas hozammal kecsegtet, az átlag kockázathoz képest alacsonyabb kockázat mellett. Nem utolsó sorban, de figyelembe veszem azt is, hogy mennyi gazdasági információt bocsátottak a rendelkezésemre a médián keresztül. Egy szóval elmondható, hogy a papír nem spekulatív jellegű.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A részvényárfolyamok prognosztizálásának két módszere terjedt el: az egyik módszer a környezetnek a társaságokra és azok termékeire gyakorolt társadalmi, technológiai, gazdasági, szociológiai hatásait vizsgálja, ezen/ezeken keresztül következtet a társaságok nyereségére, gazdasági lehetőségeikre, ennek függvényeként a részvényárfolyamok alakulására. A másik módszer a technikai elemzés, ami magát a tőkepiacot vizsgálja. A technikai elemzés abból indult ki, hogy a befektetők azonos történésekre általában hasonló válaszokat adnak és ezek a válaszok tükröződnek az árfolyamokban. A tőzsdei spekuláció nem más, mint kitalálni, hogy dönt a piac szereplőinek többsége az adott információk alapján. A technikai elemzés módszerei esetenként 60-75% biztonsággal megjósolják az árfolyamváltozások irányát, mértékét. Ez a szám nem túl bíztató, ezért felmerült bennem az igény az olyan szakértői rendszer kifejlesztésére, ami 80-85%-os pontossággal meg tudja nekem jósolni a vizsgált részvény árfolyamváltozásának irányát. A tervezett feladat adatait egy nagyon jól szervezett adatbázisból kérdeztem le a www.portfolio.hu/history/adatletoltes.tdp. címen elérhető oldalról. Mindenkinek ajánlom, mert ingyenes a metaadatbázis. Az adatbázisból letöltöttem a technikai elemzések alapjaiként nyilvántartott napi minimum, maximum árfolyamot, a forgalmat, és természetesen a záróárat is. Vizsgálódásom kiterjedt a BUX index záróárára, és a napi forgalmára. Majd figyelembe vettem egy fundamentumot, az USA dollár árfolyamát a forinthoz képest. Annyit kell tudni a fundamentumról, hogy minél magasabb az árfolyama, a Richternek annál kedvezőbb.

A feladat által érintett célcsoportok

Az általam elkészített elemzést mindenkinek figyelmébe tudom ajánlani, akinek nem vált be a technikai elemzés, ugyanis a technikai adatok mellett lehetőség van a fundamentális adatok integrálására is a szakértői rendszerben. A tőzsdei elemzők is azon az állásponton vannak, hogy a siker kulcsa lehet a technikai és fundamentális elemzés együttes használata. Technikai elemzések nagy jártasságot igénylenek, bár vannak jól működő diagramelemző szoftverek, amiknek használati díjukért havonta fizetni kell. Vannak fórumok, gazdasági oldalak, ahol gyakorlott elemzők mutatják be a technikai elemzésüket. Tapasztalatom, hogy a konkrét részvény –amivel kereskedem– friss elemzése nem áll rendelkezésre, amikor épp döntést kell hoznom, így tovább nő a kockázat, továbbá az elemzők véleményei is eltérőek az adott részvények esetében.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A feladatban 7 részvényárfolyamot befolyásoló tényező adatait gyűjtöttem össze 15 kereskedési napon. A vizsgálat elvégzésével meg tudjuk saccolni az árfolyam változásának irányát rövidtávon, így döntést tudunk hozni a befektetésben. Pl. zárjuk pozíciónkat, és realizáljuk a profitot, illetve pozíciót nyitunk a megfelelő pillanatban. A feladat gazdasági jelentőssége az idő megspórolása, időben tudunk dönteni az információ birtokában. Nem kell megfizetni a brókereknek járó díjat, illetve nem kell egyéb szoftverek használatát igénybe vennünk.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A részvényárfolyamokra számos a vizsgálatomon kívüli tényezők vannak hatással. Ilyen például a társadalom (pl: sztrájkok, tüntetések). A tényezők között a politika talán az egyik legbefolyásosabb, hiszen a végeredménytől sok minden függ. (pl: választások, adók) Valamint a nem látható tényezők, melyeket előre nem lehet jelezni. (pl: tragikus események, árvizek). Természetesen sok más tényező mellett ezek is befolyásoló hatással bírnak a részvények árainak ingadozására. Ezek mind külső tényezők a vállalatra, annak környezetének gyakorolt hatása. Vizsgálódhatunk a vállalaton belül is, pl. a vállalati struktúra átalakítása is hatással lehet az árfolyamok alakulására, ezenfelül a globális piaci hangulat naponta befolyásolja a befektetőket. A naponta megjelenő makrogazdasági adatok az árfolyamok változásainak a mozgatórugói. Az árfolyamok alakulását befolyásolják az amerikai, ázsiai, európai piacok tőzsdeindexeienek alakulásai is. Megemlítésre méltó esemény a vizsgált időszakban történt Richter–akvizíció, melynek hatására igen keresett lett az elemzők által túladott részvény.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az adatok összeszedése az Internetről. 1. Az adatok összegyűjtése után következett azok feldolgozása. 2. Pivot tábla készítés. 3. Rangsor tábla elkészítése. 4. Következett a COCO tábla készítése, amely az FKERES függvény segítségével visszautal a Lépcsők táblázatra. 5. Solver beállítása: a solver módosuló cellái egyenlő a lépcső táblázat celláival. A solver célcellája a szorzatösszeg cella. 6. Solver futtatása. 7. A kapott eredmények kiértékelése a valós és becsült ár különbségének vizsgálata

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A vizsgált időszak szerint a leginkább árfolyamot befolyásoló tényező a BUX forgalom. A becsült Y érték összegének (lépcsők) a kétszerese. A záróárváltozásra pozitívan ható tényező. Második helyen végzett a USD, mint Richter fundamentum. Várakozások ellenére negatív befolyásoló tényező. A negatív előjel azért meglepetés számomra, mert az exportok nagy részét ebben a valutában fizetik ki a megrendelők. Minél gyengébb a forint, annál több lehet az árfolyamnyereségből adódó profit. Tehát a vizsgált időszakban nem állta meg a helyét a feltevésem. Harmadik helyen végzett attribútum a Richter minimum ára, ami az árfolyam alakulását szintén ellentétesen befolyásolja. A BUX záróárnak van még jelentősége, elmondható, hogy a záróárra pozitív hatással van. A többi attribútum gyakorlatilag nem lényeges, ezek a Richter maximum árfolyam, és a forgalom nagysága. Erősen zavaró külső (a vizsgált attribútumokon kívül) tényezőnek számított a vizsgált időszakban az akvizíció. Még a decemberben is éreztette pozitív hatását, vagyis a november, decemberi hónapban feléledő Richter –részvény iránti nagy érdeklődés az akvizíciónak köszönhető.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Megjósolja előre az elmozdulást, de a trend irányát nem tudjuk belőle kikövetkeztetni, ezért érdemes szemmel tartani a technikai elemzők által publikált cikkeket.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Érdemes lenne továbbfejleszteni a szakértői rendszert. A mostani meg tudja jósolni, hogy milyen irányú változás következik, de annak abszolútértékére következtetést nem kapunk. A kereskedés során fel kell ismernünk a trendek kialakulását, fel kell ismernünk időben a trendfordulót, és ennek megfelelően kialakítani a kereskedési stratégiánkat. Ha ez nem sikerül könnyen beragadhatunk a pozíciónkkal, vagy nem a megfelelő pillanatban szállunk ki, aminek az eredménye a kisebb hozam.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet