„2007:Vízkezelés” változatai közötti eltérés
(→A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság) |
(→Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)) |
||
31. sor: | 31. sor: | ||
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)= | =Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)= | ||
− | Az elemzést követően megállapítható, hogy a víztisztítási, vízkezelési mód ára és a solver által kiszámítható ár közötti különbség. Ez által elmondható, hogy az eredeti ár és a solver ár közötti különbség minimális | + | Az elemzést követően megállapítható, hogy a víztisztítási, vízkezelési mód ára és a solver által kiszámítható ár közötti különbség. Ez által elmondható, hogy az eredeti ár és a solver ár közötti különbség minimális?????????? |
+ | |||
+ | Kimutathatóvá vált, hogy az árat leginkább a kezelési mód egyszerűsége, és teljesítménye határozza meg. MI ERRE A BIZONYÍTÉK? | ||
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)= | =Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)= |
A lap 2008. március 27., 21:19-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A feladat előtörténete
- 3 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 4 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 5 A feladat által érintett célcsoportok
- 6 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 7 A válaszokat befolyásoló tényezők
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
XLS A víztisztítási és vízkezelési módok összehasonlítása teljesítményük, szolgáltatásuk, és áruk alapján. Hasonlóságelemzés segítségével szeretnék segítséget nyújtani, hogy ár-érték arányban melyik a legkedvezőbb választás.
A feladat előtörténete
Mostani világunkban az embereket egyre inkább foglalkoztatja az egészséges életmód. Ebbe a körbe beletartozik a tiszta, egészséges ivóvíz is. Mivel az emberek többsége számára még nagyon új ez a kérdés, ezért szeretnék ebben segítséget nyújtani, hogy fel tudják mérni, miért van szükség a víz tisztítására, és hogyan érhető el a legjobb vízminőség az árak figyelembevétele mellett.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A víztisztítási mód megválasztásának problémáját úgy szerettem volna megoldani, hogy kiválasztottam az ismertebb víztisztítási, vízkezelési módokat. Az áron túl fontos tényező volt, a kapott víz tisztasága. Az ezek alapján történt összehasonlítás után elmondható, hogy a tisztítási mód egyszerűsége, nem egyenes arányban változik az általa nyert víz minőségével, és árával. Az xls táblázatok egyértelműen megmutatják, hogy a felsorolt víztisztítási, és vízkezelési módszerek közül, az összehasonlítást követően melyik az optimális választás.
IDE KELL LEÍRNI: KIK, MIKOR, HOGYAN OLDOTTÁK MEG EDDIG AZ ITT MEGOLDANI TERVEZETT PROBLÉMÁT? VAGYIS MI TEKINTHETŐ BEST PRACTICE-NEK?
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az általam összehasonlított víztisztítási, vízkezelési módokat azok ismertsége és egyszerűsége alapján választottam ki. A Pivot táblában látható adatok gyűjtése az eSpring termékismertetőjéből készült. Az összehasonlítás objektumai: Forralás, Kerámiaszűrők, Kancsós típusú/átömléses szűrők, Fordított ózmózis, Ezüstkezelés, Szemcsés aktív szén, Sajtolt széntömb, Ultribolya fény, Sajtolt széntömb/UV szűrőbetét, a következő attribútumok alapján lettek összehasonlítva: ízhatás, áttetszőség, lebegő szennyeződés, klór mennyisége, baktériumok mennyisége, vírusok mennyisége, ásványi anyagok mennyisége, mesterséges ásványianyag visszapótlás, teljesítmény. A Pivot tábla alkalmazható arra, hogy kiválasztva egy objektumot, megnézzük annak tulajdonságait (attribútumait), illetve, ha egy attribútumot kiválasztva szeretnénk tudni a többi objektum ezen attribútumra vonatkozó tulajdonságait.
A feladat által érintett célcsoportok
Mára egyre több ember látja be, hogy tiszta vízre van szüksége, ezért a célcsoport minden olyan háztartás, akinek fontos a saját egészsége, és ennek érdekében hajlandó erre pénzt áldozni.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A választás akkor mondható a legmegfelelőbbnek, ha a víztisztító, illetve vízkezelési mód értéke (teljesítménye, és a nyert víz tisztasága) megfelelő arányban van az árral. A táblázatban felsorolt víztisztítási, és vízkezelési módok összehasonlításának várható hasznossága, hogy a potenciális vásárló dönteni tudjon, hogy a vízigényeihez képest melyik tisztítási, kezelési módot válassza. Lényeges, hogy ezzel becslést tud készíteni a paraméterek ismeretében, hogy mennyibe fog kerülni az adott módszer.
A VÁRHATÓ HASZNOSSÁGOT A BEST PRACTICE-HEZ KÉPEST KELLENE ÉRZÉKELTETNI, VAGYIS KERESNI AZT A CÉLCSOPORTOT, AKI ELVILEG HAJLANDÓ LENNE FIZETNI EGY ILYEN ELEMZÉSÉRT...
A válaszokat befolyásoló tényezők
A befolyásoló tényezők az attribútumok: milyen szennyeződések és ásványi anyagok vannak az ivóvízben, és a felsorolt módszerek mennyiben változtatják ezek mennyiségét.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A feladat megoldásának lépései: 1. az adatok kigyűjtése a termékismertetőből 2. adatbázis készítése a kigyűjtött adatok alapján 3. Pivot tábla készítése 4. adattábla készítése a meglévő adatokból 5. COCO tábla készítése 6. Solver beállítása 7. a kapott eredmény kiértékelése a valós és a becsült értékek különbségének szorzatösszegével.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Az elemzést követően megállapítható, hogy a víztisztítási, vízkezelési mód ára és a solver által kiszámítható ár közötti különbség. Ez által elmondható, hogy az eredeti ár és a solver ár közötti különbség minimális??????????
Kimutathatóvá vált, hogy az árat leginkább a kezelési mód egyszerűsége, és teljesítménye határozza meg. MI ERRE A BIZONYÍTÉK?
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A solver által kiszámított árat összevetve a bolti árral, azt mondhatjuk, hogy az optimális választás a kerámiaszűrős tisztítási mód. Az összehasonlításból kiderül, hogy nem kizárólag az ár alapján kell döntenünk. Fontos figyelembe venni a már kezelt víz minőségét is.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A víztisztítás, vízkezelés alkalmazása előtt tudnunk kell, hogy milyen vízminőségre van szükségünk az egészségünk megőrzése érdekében. Az információ határozza meg a döntésünket. A coco tábla segítségével gyorsabban elkészíthető az adatok összehasonlítása.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
Ha az ízhatás nagymértékben nő, az áttetszőség nagymértékben nő, a lebegő szennyeződések mennyisége nagymértékben csökken, a klór mennyisége nagymértékben csökken, a baktériumokat elpusztítja, a vírusokat elpusztítja, az ásványi anyagok mennyisége nem változik, mesterséges ásványianyag visszapótlás nem szükséges, és a teljesítmény nem korlátozott, akkor az ár ... Ft.