„BA3:berrendszerellentmondasai” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY))
(Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY))
64. sor: 64. sor:
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
A CoCo táblázat jobb oldalán található a Solver ítélet oszlop. Az értékek  szerint a munkavállaló lehet:
 
A CoCo táblázat jobb oldalán található a Solver ítélet oszlop. Az értékek  szerint a munkavállaló lehet:
 +
 
-alulfizetett
 
-alulfizetett
  

A lap 2008. október 7., 21:50-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Egy magyarországi kereskedelmi banknál a bérrendszer ellentmondásainak elemzése: az alkalmazottak mely tulajdonságai (attribútumai) meghatározó(bb)ak a kapott munkabér tekintetében?

A feladat előtörténete

Napjainkban az igazságos bérezés nagyon fontos kérdéssé vált, mind a munkáltatók, mind a munkavállalók szempontjából, hiszen a HR tevékenység is egyre kifinomultabbá vált. A munkavállalóktól a maximális hatékonyságot és eredményességet várják el a munkáltatók. Ez pedig csak akkor teljesülhet, ha a munkavállaló teljesen azonosul munkakörével és a munkabérével is elégedett. A bérezés az egyik legfontosabb HR kérdés a vállalatok körében. Ha a munkavállaló elégedetlen, ez bérfeszültségekhez vezet és kihat az alkalmazottak munkájára és teljesítményére, így a hatékonyság romlását okozhatja. A szakdolgozatomban vizsgált kereskedelmi banknál egy ideje feszültségek léptek fel a munkavállalók körében. Ez az éves értékelésen fogalmazódott meg. A feszültség forrása, a bank belső jelentése alapján a bér volt. Néhány elégedetlen munkavállaló tudomására jutott, hogy hasonló kompetenciájú munkatársai magasabb munkabérben részesülhetnek. Ezért a menedzsment a bérrendszer felülvizsgálatát kezdeményezte. Ennek a felülvizsgálatnak a része a jelenlegi rendszer ellentmondásainak feltárása, ehhez megfelelő eszköz 6 véletlenszerűen kiválasztott munkavállalóra elvégzett hasonlóságelemzés. A hat alkalmazott tekintetében azt vizsgáltam meg, hogy a különböző tulajdonságaik és kompetenciáik milyen szerepet játszanak a kapott bér nagyságában, azaz mi alapján kapnak több/kevesebb bért. A feladat célja a jelenlegi rendszer ellentmondásainak feltárása és ezek alapján egy igazságosabb rendszer létrehozása.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A feladatban használt adatok fiktívek. Ezekhez az adatokhoz azonban bármelyik nagyobb kereskedelmi banknál vagy nagyvállalatnál könnyen hozzáférnek az illetékesek, hiszen elektronikusan tárolják a HR rendszerhez kapcsolódó adatokat és különböző információkat.

Objektumok (sorok)

1. A (munkavállaló)

2. B (munkavállaló)

3. C (munkavállaló)

4. D (munkavállaló)

5. E (munkavállaló)

6. F (munkavállaló)

Attribútumok (X, Y oszlopok)

1. Életkor (év)- Minél idősebb a munkavállaló annál nagyobb a tapasztalata, tehát az idősebb a preferáltabb.

2. Szakértelem (pont)- Minél nagyobb pontértékkel rendelkezik az alkalmazott, annál nagyobb a szakértelme, a tapasztalatának és/vagy végzettségének köszönhető.

3. Kommunikáció (pont)- Minél nagyobb a pontérték, annál jobb. Kommunikáció alatt a munkatársakkal és felettesekkel való kapcsolattartást értem, nem zárkózik el a munkatársaitól, az aktuális történésekkel tisztában van. Mennyire kommunikatív kollegáival, részt vesz-e felmérésekben stb...

4. Túlórák száma (óra)- Minél kevesebb annál jobb. A felesleges túlórákat értem ezalatt. Azok a munkavállalók, akik kevés felesleges túlórával rendelkeznek, azok „rendes” munkaidejüket megfelelően be tudják osztani, és feladataikat el tudják végezni, ezért nincsen szükségük plusz órákra.

5. Nyelvtudás (pont)- Minél magasabb szinten van, annál jobb.

6. Y-attribútum: Munkabér (ezer forint/hónap)-Minél nagyobb, annál jobb, hiszen motiváltabbá teszi a munkavállalót.

A feladat által érintett célcsoportok

Jelen feladatban a célcsoport egy magyarországi kereskedelmi bank véletlenszerűen kiválasztott 6 munkavállalója, valamint a felső vezető, aki a bérrendszerrel kapcsolatos döntéseket hozza. Ettől függetlenül más szektoroknál is érvényesülhet a feladat, ahol szeretnék összehasonlítani a munkavállalókat és így szeretnének egy igazságos bérrendszert kialakítani.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Eddig a munkavállalók összehasonlítása drága és időigényes feladat volt. Szakembereket, szoftvereket kellett igénybe venni, hogy reálisan lehessen megállapítani a munkabéreket a kompetenciák függvényében. Ez a módszer sokkal időtakarékosabb, biztonságosabb és nem utolsó sorban olcsóbb is. Ezen kívül kiderül, hogy egyes tulajdonságok mennyire befolyásolják a munkabér nagyságát, így fény derül a bérrendszer ellentmondásaira valamint igazságosságára. Ennek eredménye segítséget nyújthat egy objektívebb, igazságosabb bérezési rendszer kialakításában.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. Alap adattábla készítése fiktív adatok alapján

2. Pivot tábla létrehozása a kimutatás varázsló segítségével

3. Rangsor tábla előállítása az elkészült pivot táblából

4. Lépcsők tábla elkészítése, melyben a Solver kimeneti paramétereit elhelyezhetjük

5. CoCo táblázat, benne FKERES függvény használata

6. Solver ítélet-HA függvény segítségével

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A CoCo táblázat jobb oldalán található a Solver ítélet oszlop. Az értékek szerint a munkavállaló lehet:

-alulfizetett

-arányos

-túlfizetett

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet