„BA3:ásványvizek” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
a (Levédte a(z) BA3:ásványvizek lapot [edit=sysop:move=sysop])
 
(Nincs különbség)

A lap jelenlegi, 2008. december 11., 15:41-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

6 különböző ásványvíz vizsgálata ár-teljesítmény arány alapján hasonlóságelemzés módszer segítségével

A feladat előtörténete

Egy felnőtt szervezet számára szükséges, napi 2-3 liter víz elfogyasztása. Nagy melegben ajánlott 4-5 liter vizet fogyasztani naponta. A legideálisabb innivaló, az ásványvíz. A csapvíz mellett célszerű még valamilyen ásványvíz fogyasztása is, a különféle ásványi anyagok pótlására. Az ásványvíz kiválóan oltja a szomjúságot, emellett hatékonyan fedezi szervezetünk folyadékszükségletét. A gyártóknak tájékoztatniuk kell a fogyasztókat, az ásványvíz összetételéről. Ezért a palackon mindig fel van tüntetve hány féle ásványi anyagot tartalmaz, és ezekből hány mg található 1 literben. Nehéz eldönteni, hogy milyen ásványvizet vegyünk le a polcról, hisz rengeteg márka található a boltokban. Az emberek leginkább az ár alapján döntenek, vagy azt a márkát veszik amit már megkedveltek, de akad aki az összetevőket nézi. Vásárlás előtt érdemes ellenőrizni az összetételt, mert nem biztos, hogy a legdrágább ásványvíz a legjobb.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Adataimat, az ásványvizek palackairól nyertem. Az árait városom egyik hipermarketében tudtam meg, miután vásároltam egy-egy üveggel ezekből az ásványvizekből. Az ásványvizeket leginkább ízlésük alapján választják ki az emberek. Vannak akik viszont az ár vagy az összetevők alapján választanak. A palackon fel van tüntetve mg/l-ben, az ásványvíz ásványi anyag tartalma. Rengeteg ásványvizet találhatunk egy hipermarketben. Nehéz eldönteni, hogy melyik a számunkra legmegfelelőbb, a legmegfelelőbb áron.

E feladat nélkül az ár-teljesítmény optimumot úgy határoznám meg, hogy először megállapítanám, szervezetemnek milyen ásványi anyagokra lenne szüksége leginkább, a jelenlegi életvitelem mellett. Például aki sokat sportol, annak érdemes nagyobb mennyiségű kalciumot bevinnie a szervezetébe. Megnézném, hogy melyik ásványvíz, melyik ásványi anyagból mennyit tartalmaz, és amelyikben a legtöbb van a számomra szükségesből, alaphelyzetben, hétköznapi életvitel mellett mindegyikből, azt választanám. Ha van másik márka ami ugyanannyi, vagy több ásványi anyagot tartalmaz, mint amit kiválasztottam, és olcsóbb, akkor azt választanám.

Így amelyik víz a legtöbb ásványi anyagot tartalmazza, az Óbudai Gyémánt, de ez nem a legolcsóbb. A feladat nélkül valószínűleg ezt a terméket választanám. Pedig, a feladat megoldásából kiderül, hogy ennek a legrosszabb az ár-teljesítmény aránya. Pont ez az, amit a feladat nélkül, az adatok gyors összevetésével nem lehet megtudni. Vagyis a feladat áttekintése minden ember számára hasznosságot jelent, aki nem csak az ásványi anyag tartalom alapján, vagy az egyik márka melletti hű elkötelezettség alapján dönt.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

Már általam is fogyasztott közép árkategóriás ásványvizeket választottam:

  • Emese
  • NaturAqua
  • San Benedetto
  • Vera
  • Óbudai Gyémánt
  • Nestlé Aquarel

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Többféle szempont alapján vizsgáltam meg a fenti ásványvizeket. Ezek a Magnézium, a Nátrium, a Kalcium és a Hidrogén Karbonát. Ezen ásványi anyagok mennyisége az általam vizsgált mindegyik ásványvíz palackján fel van tüntetve. A palackon az van feltüntetve, hogy az adott ásványi anyagból 1 liter víz, hány mg-ot tartalmaz.

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat célcsoportja, minden korosztályból, mindenki aki szereti az ásványvizet és fontos számára, hogy miközben szomját oltja, vigyen a szervezetébe ásványi anyagokat is. Nem mindegy, hogy mennyit fizetünk az adott ásványvízért, mert nem biztos, hogy a legdrágább a legjobb, nem biztos, hogy a legdrágább tartalmazza a számunkra fontos ásványi anyagokból a legtöbbet. Ezért a dolgozat a különböző ásványvizeket hasonlítja össze ár-teljesítmény arányuk szempontjából, majd rangsorolva őket, próbálja megkönnyíteni a vásárlók döntését, hogy melyik terméket válasszák.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A feladat leginkább azok számára lehet hasznos, akiknek a megvizsgált ásványvizek megfelelnek, csak az ár-teljesítmény arány kérdése miatt nem tudnak dönteni, hogy melyik terméket válasszák. Tanulmányom áttekintésével időt és pénzt takaríthatnak meg, nem kell egyenként átnézni a vizek ásványi anyag tartalmát és összevetni az árukkal.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladat megoldásának lépései:

1. Adatgyűjtés

Az ásványvizes palackokon található adatokkal töltöttem fel az Alapadatok táblát.

2. META-adatbázis készítés

Az Alapadatok munkalapra összegyűjtött adatokra hivatkozva készítettem el a Data táblát, amely emellett tartalmazza a forrás adatokat és hogy mikor rögzítettem az adatokat.

3. PIVOT kimutatás elkészítése

Ezután létrehoztam a Pivot táblát, ami egy kimutatás, mely ellenőrzés céljából szükséges. A Data táblázatból kimutatás varázsló segítségével készítettem el a Pivot táblát. Szintén a kimutatás varázsló segítségével készítettem még egy ellenőrző táblát, mely megmutatja, hogy a Data táblában nem történt elgépelés.

4. Rangsorolás készítése

A Rangsorolás táblát a Coco munkalapon hoztam létre, miután a Pivot munkalapról hivatkozva elkészítettem a Primer adatok táblát, szintén a Coco munkalapon. A Rangsorolás táblában, a SORSZÁM függvényt alkalmazva, aszerint állítottam sorrendbe a termékeket, hogy mekkora bennük az egyes ásványi anyagok mennyisége. Az első helyen az szerepel, amelyikben a legtöbb az adott ásványi anyag. A SORSZÁM függvény nem számol ismétlődő értékekkel.

5. Lépcsők táblázat készítése

A Lépcsők táblát, első oszlopát 1-től 6-ig beszámozva, többi oszlopát nullákkal feltöltve készítettem el. A Solver ezekből a kimeneti paraméterekből képes számolni.

6. COCO táblázat készítése

A Coco tábla FKERES fügvénnyel hivatkozik a lépcsők táblázatra. A Coco táblában szerepel a Becslés (Ft/l) oszlop, amely a Solver által becsült árat mutatja meg; az Eltérés (Ft/l) oszlop, amely a tényleges ár és az eltérés különbségét mutatja meg, valamint annak négyzetösszeg függvény segítségével feltöltött összege, amely a Solver célcellája; továbbá az Eltérés (%) oszlop, amely %-osan fejezi ki a tényleges ár és a becslés közti különbséget. Emellett készítettem egy Értékelés oszlopot is, amely két egymásba épített HA függvény segítségével mutatja meg, hogy az adott termék ára, kiegyenlített, olcsó vagy drága.

7. Szórás és átlag függvényekkel való kiegészítés, valamint a számítások elvégzése

A Coco tábla alatt elhelyezkedő szórás azt mutatja meg, hogy az értékek a várható értéktől milyen mértékben térnek el. Az átlag egyszerű számtani közép érték számítással készült.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az általam kiválasztott 6 ásványvíz esetén a következő eredmény született. Az összes termék ára Kiegyenlített, vagyis ár-érték arányos. Ezért szükségszerű volt a COCO-STEP IX modul létrehozása.

„A modul célja, hogy egy, a hasonlóságelemzés eredményeként egyensúlyi állapotokat mutató OAM esetén feloldja a legjobb ár/teljesítmény-viszony látszólagos hiányának dilemmáját. Vagyis: kiszámítsa az egyensúlyi árak köré ezek még egyensúlyt jelentő minimális és maximális értékeit.”

Így a Coco Munkalapról 12 másolatot készítve, majd azokon egyenként irreálisan magas (százszoros) értékeket, és irreálisan alacsony (0) értékeket megadva a Coco táblában tényleges árnak, majd a Solvert újra lefuttatva új eredményeket kaptam. Az irreálisan alacsony értékeknél Olcsó lett a vizsgált termék értékelése. Itt az ABS(hibát) hozzáadva a tényleges árhoz, majd a Solvert újra lefuttatva újabb eredményeket kaptam. Ezt a műveletet újra és újra el kellett végezni addig, amíg a hiba újra 0 nem lett. Az irreálisan magas értékeknél pedig Drága lett a vizsgált termék értékelése. Itt az ABS(hibát) ki kellett vonni a tényleges árból, majd a Solvert újra és újra lefuttatni addig, amíg a hiba itt is újra 0 nem lett.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az itt kapott eredményekre hivatkozva létrehoztam a Step_IX munkalapon a Step_IX táblát, melyben feltüntettem a tényárakat, a megtalált minimális és maximális egyensúlyi árakat, és ezen árak tényárra vonatkoztatott arányát (min/tény és max/tény). Ezekből felállítottam egy objektumrangsort, amelynek az a termék a győztese, melynél a minimum ár a tényleges árhoz viszonyítva legkevésbé marad el az 1-től, vagyis a 100%-tól. Vagyis az így kapott objektumrangsor alapján a San Benedetto ásványvíz a leginkább ár-teljesítmény arányos, második helyen áll a Vera ásványvíz, majd ezeket követi, az Emese, a NaturAqua, a Nestlé Aquarel és az Óbudai Gyémánt.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Valószínűleg, azok akiknél az első szempont, hogy az általuk megszokott ásványvizet vegyék, nem vennék figyelembe az általam készített feladatot, akkor sem, ha az általuk előnyben részesített termék nem a legjobban ár-teljesítmény arányos. Az elemzésnek azok tudják igazán hasznát venni, akiknek az általam vizsgált összes ásványvíz megfelel, és egyiket sem részesítik előnyben más tulajdonsága alapján, csupán az ár-teljesítmény alapján kapott legjobb ásványvizet szeretnék választani.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

A lépcsős függvény segítséget nyújt adott tulajdonságú ásványvizek összeállítására, megmutatja, hogy adott tulajdonság milyen mértékben befolyásolja az árakat. Valamint megadja adott ár mellett milyen tulajdonságokat kell, hogy tartalmazzon a termék.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

http://miau.gau.hu/myx-free/index_e8.php3?x=stp4

https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/BA3:Joghurt

https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/BA3:autógumi

nyilatkozat és kitöltési segédlet

Dr.Pitlik László: Üzleti informatika jegyzet, Gödöllő (2007)