„Telefonok” változatai közötti eltérés
a (→4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése) |
a (→6 Objektumok (sorok)) |
||
23. sor: | 23. sor: | ||
== 6 Objektumok (sorok)== | == 6 Objektumok (sorok)== | ||
− | Nokia 3120, | + | Nokia 3120,---- |
Nokia E71, | Nokia E71, | ||
Sony Ericsson K530, | Sony Ericsson K530, |
A lap 2008. december 12., 10:04-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 1 Forrás
- 2 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 3 A feladat előtörténete
- 4 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 6 Objektumok (sorok)
- 7 7 Attribútumok (X, Y oszlopok)
- 8 8 A feladat által érintett célcsoportok
- 9 9 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 10 10 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 11 11 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 12 12 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 13 13 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 14 14 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
1 Forrás
2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Mobiltelefon vásárlás esetén az adott kínálatból a kiválasztott célcsoport milyen kritériumok alapján dönt.
3 A feladat előtörténete
A közeljövőben tervezem, hogy vásárolok új mobiltelefont. Utánanéztem és olyan telefonokat válogattam ki, amelyek számomra is megfelelőek lennének. Mivel a családban a legkedveltebb típu, illetve márka a Nokia, ezért is akartam összehasonlítani a különböző márkákat, főleg, hogy a férjem a Nokiára esküszik. Vásárlás előtt azonban célszerű meggyőződni, hogy adott tulajdonságokkal rendelkező telefonok mennyibe kerülnek, illetve, hogy mely tulajdonságok előnyösek vagy hátrányosak számomra. Minden korosztály számára más a fontos mobiltelefon vásárlása esetén.
4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Manapság már szinte minden embernek van mobiltelefonja, sőt nem is egy! Már a kisiskolás gyerekek is telefonnal járnak az iskolába, igaz ezek nem a legújabb készülékek, de a célnak megfelelnek. A Mobiltelefonok összehasonlításakor a Pannon honlapján kerestem meg a készülékeket. Minden ember, ha valamivel elégedett, akkor a szokásain nehen változtat,a pénzéért a lehető legjobb teljesítményt várja el. Ez igaz az mobiltelefonok esetében is. Ebben lehet segítségükre a készített elemzés. Az összehasonlításban a figyelembe vevendö tulajdonságok a következők voltak: súly, vastagság, beszélgetési idő, készenléti idő, memória, kamera és az ár.
5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Online forrást használtam(Pannon hivatalos honlapja), ahol az adatok nyilvánosak, bárki által szabadon megnézhetőek. A vizsgálandó készülékek: Nokia 3120, Nokia E71, Sony Ericsson K530, Sony Ericsson W350, Samsung SGH-E250, Samsung SGH M310, Motorola V3, Motorola K1, LG KC550, LG KF750 Secret. A vizsgált tulajdonságok pedig: súly, vastagság, beszélgetési idő, készenléti idő, memória, kamera, ár.
6 Objektumok (sorok)
Nokia 3120,---- Nokia E71, Sony Ericsson K530, Sony Ericsson W350, Samsung SGH-E250, Samsung SGH M310, Motorola V3, Motorola K1, LG KC550, LG KF750 Secret,
7 Attribútumok (X, Y oszlopok)
Súly (g), Vastagság (mm), Beszélgetési idő (óra), Készenléti idő (óra), Memória (MB), Kamera (mpixel), Ár (Ft)
8 A feladat által érintett célcsoportok
Elsősorban saját magam számára keresem a megfelelő terméket. De lehet segítség azon személyeknek is, akik mostanában mobiltelefont szeretnének vásárolni, és tudni akarják melyiket érdemes választaniuk az itt található termékek közül. A célcsoport leginkább a fiatal korosztály, mivel én is közéjük tartozok, olyan tulajdonságokat vettem figyelembe,amelyek inkább az ő számukra fontos.
9 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A vizsgált tulajdonságok alapján kaptunk egy ár érték arányt, amely néhány helyen megfelelő, viszon akad olyan is amely alul vagy felül van értékelve a vizsgált tulajdonságok alapján, ez segít a döntésben. Az összehasonlítások során látható, hogy melyik az a mobiltelefon, amelyik megfelel számomra. Adott paraméterek alapján összehasonlíthatók az egyes készülékek, vagy legalábbis segítséget nyújtanak ehhez. Az elemzések elvégzésével választ kaphatunk, hogy a készülékek árában mennyire meghatározóak a kiválasztott attribútumok és hogy a mobiltelefonok ár-érték aránya megfelelő-e, esetleg olcsóbb vagy drágább az optimális ártól.
10 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A honlapon megadott adatokat használtam fel a Meta adatbázist. Ez után következett a Pivot tábla megszerkesztése. A következő lépésben egy táblázatot hoztam létre a Primer adatokkal és ennek segítségével egy Rangsor táblában értékeltem az attribútumokat. A lépcsős tábla elkészítése után létrehoztam a Solver táblát és átlagot és szórást számoltam ez alapján.
Lépések: 1. Adatgyűjtés 2. Adatbázis készítés 3. Ellenőrzés (pivot-tábla készítése) 4. Adattábla létrehozása 5. Rangsorok kialakítása SORSZÁM függvénnyel 6. COCO tábla elkészítése, FKERES függvény segítségével 7. Solver futtatása
11 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A solver alapján minden esetben kiegyenlített ítélet született. A Solver futtatása során kapott eredmények egyértelműen mutatják, hogy valamennyi vizsgált telefon ára megfelelő, hiszen nincsen igazán eltérés a valós- és a becsült ár között. Ugyanakkor észrevehető zaj is, amely kicsit torzítja a kapott eredményt. Ezért kellett újabb elemzést elvégezni, csak ezekre az atribútumokra kiélezve. Az eredmények másképp is alakulhatnak,mivel másoknak más tényezők lehetnek fontosak.
12 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A leírtak alapján segíthet a megfelelő típusú telefon kiválasztásában. Ár-érték elemzés nulla hibára fut ki, s voltak attribútumok, melyek zajok maradtak, akkor ezeket lehet tovább elemezni. A zajok figyelembevételével újabb elemzés lett elvégezve.
13 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
A lépcső tábla adja a rangsort a vizsgálni kívánt összetevők függvényében.
14 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
A telefonok összehasonlításakor, a telefon vásárlásakor segítségünkre lehetnek az értékesítők.