„BA3:Csokis Müzli” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)
(A feladat által érintett célcsoportok)
40. sor: 40. sor:
 
== A feladat által érintett célcsoportok ==
 
== A feladat által érintett célcsoportok ==
  
Olyan fogyasztóknak szeretnék segítséget nyújtani, akiknek fontos az egészséges táplálkozás, de nem szeretnénk száműzni életükből az édességet, a csokoládét sem és mindezt ár-minőség arányos áron tudják elérni.
+
Olyan fogyasztóknak szeretnék segítséget nyújtani, akiknek fontos az egészséges táplálkozás és mindezt ár-minőség arányos áron szeretnék elérni.
  
 
== A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság ==
 
== A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság ==

A lap 2008. december 16., 14:33-kori változata

Forrás

XLS

Cím

Csokis müzlik beltartalmi értékeinek és árainak összevetése hasonlóságelemzés keretein belül


A feladat előtörténete

A mai világban egyre többen, de legnkább a hölgyek egyre jobban odafigyelnek az egészséges táplákozásra, amelyben a müzlik fogyasztása nagy szerepet játszik. Ahhoz, hogy egyre többen vegyék e nagyszerű terméket, pszichológialig ráhatást kell keltenia fogyasztóban. Ezt láthatjuk Csokis Müzlik esetében is, amíg a müzli az egészséget szimbólizálja, addig a csoki az a kis tényező, ami megédesíti az életünket. Így e két ellentétes tényező összeolvadása még vonzobbá teszi a müzlit fogyasztását.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Bár a magyar fogyasztói társadalom (több forrás szerint pl.) igen árérzékeny, mégis erősen összeköti az árat és a márkát a minőséggel, mondhatni egyenlővé teszi vele. Úgy gondolják, hogy a drágább/ismertebb termék jobb, mint az olcsóbb/ismeretlen termék. Ezt a gondolkodást a különböző gyártók, reklámcégek, üzletek, ahogy tudják ki is használják, különböző marketingtevékenységek ill. reklámok és akciók segítségével.

Például, ha egy óvodába reggelinek Csokis müzlit kellene beszerezni a következő szempontok játszanának a kiválasztásánál. Elsősorba az árakat figyelném meg, mivel van egy x keretösszegem, majd az árak szerint kiválasztott termékeknél megnézem a termék összetevőit és annak értékeit. Mivel egy óvodáról van szó, ezért igen fontos számomra, hogy energia magas legyen, a szénhidrát ne legyen túl magas, se alacsony, a zsír értékei, pedig legyenek alacsonyak. Az általam kiválasztott termékek közül a Hahne Csokis Müzli nyert, ami naygon tetszett, hogy a csomagolás igen ízlésesen van elkészítve és sok fontos érdekességet és információt tartalmaz. Hasonló értékekkel rendelkezik, mint mindenki által jól ismert Dr. Oetker, de az árban van jelentős különbség: Dr. Oetker: 1550,-, Hahne: 915,-, ez annak tudható be, hogy kevésbé ismert, mint Dr. Oetker. Az ARO azért nem nyerte meg tetszésemet, mert átlátszó csomagolásának köszönhetően nem volt túl étvágygerjesztő a látvány. Végső döntésemet nagyban befolyásolta, hogy lehetőségem volt kipróbálni e termékeket.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A lakhelyemhez közeli nagy hipermarketekben található Csokis Müzliket vizsgáltam, a címkéjükön levő adatok segítségével.

Objektumok (sorok)

  1. Dr. Oetker
  2. Fortunate
  3. Cerbona
  4. Kölln
  5. ARO
  6. Hahne
  7. Spar
  8. Jordan's
  9. Knüsperli

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  1. Energia (Kj/100g)
  2. Fehérje (g/100g)
  3. Szénhidrát (g/100g)
  4. Zsír (g/100g)
  5. Ár (Ft)

A feladat által érintett célcsoportok

Olyan fogyasztóknak szeretnék segítséget nyújtani, akiknek fontos az egészséges táplálkozás és mindezt ár-minőség arányos áron szeretnék elérni.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Remélem e elemzés során bebizonyosodik, hogy az általunk alig ismert termékek, semmivel nem rosszabbak, mint a jól ismert márkák termékei. Mindemellett, hogy az ár nem mindig határozza meg a minőseg.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  1. adatgyűjtés
  2. metaadatbázis készítés
  3. ellenőrzés (pivot-tábla)
  4. vizsgált objektumok: különböző Csokis Müzlik
  5. adattábla létrehozása
  6. rangsorok kialakítása sorszám függvénnyel
  7. COCO tábla készítése, FKERES függvény segítségével
  8. Solver beállításai
  9. Solver futtatása

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A COCO táblázat Ítélet oszlopában található 3 érték, adta az elemzés végső eredményét.

3 érték:

  • Kiegyenlített
  • Olcsó
  • Drága

A fenti tényezők alapján az objektumok a következő besorolásokat kapták.

Kiegyenlített:

  • Dr. Oetker
  • Fortunate
  • Cerbona
  • Kölln
  • Spar
  • Jordan's
  • Knüsperli

Olcsó:

  • ARO

Drága:

  • Hahne

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Nagy meglepetésemre a 9 Csokis Müzliből csak kettőnél van különbség a becsült és az eredeti ár között:

ARO valós ára alacsonnyabb, mint a becsült értéke. Talán ez annak tudható be, hogy a piacon még nem igen terjedt el és üzletlánc terméke, ami kicsit rosszabb színben hozza fel.

Hahne valós ára jóval magasabb, mint a becsült. Itt még azt sem tudom mondani, hogy egy igen ismert termékről van szó. Bár csomagolása igen jól sugározza magából a "minőséget", ezzel leginkább azokat a fogyasztókat tudja megnyerni, akik a külső alapján ítélnek.

A megmaradt 7 terméknél kb. 1-2 forintos különbségek vehetők észre, ezekről tudjuk elmondani, hogy "megérik az árukat". Itt már csak a fogyasztó leginkábba csomagolás alapján tud választani.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A COCO elemzésének végeredményeiből a fogyasztó könnyebben tud dönteni, hogy mely terméket érdemesebb megvásárolnia ár-minőség szenpontjából. Bár ez sem olyan egyszerű, hiszen az ár adott, de a minőség mindenki számára mást jelenthet. Mindenki számára más és más attribútum fontos. Emellett még vannak olyan befolyásoló tényezők is, amelyeket nem tudunk adatok formájában közölni. Ez az elemzés egy jó segítség az elinduláshoz.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

A lépcsős függvény segítséget nyújt, az ár-minőség értékerányos csokis müzlik termeléséhez. Megmutatja, hogy adott összetevő milyen mértékben befolyásolja az árakat. Valamint megadja adott ár mellett milyen összetevőket kell hogy tartalmazzon a termék.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és segédlet

Dr.Pitlik László: Üzleti informatika jegyzet, Gödöllő (2007)

https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/2007:Sajtok

https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/BA3:Joghurt

https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/BA3:aut%C3%B3gumi