„SZR:MKB” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))
(Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY))
68. sor: 68. sor:
  
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 +
A megadott kérdésekre kétféleképpen válaszolhatunk: Igen / Nem. A kérdésekre adott válaszok alapján 9 válaszkombináció esetén bizonyulunk hitelképesnek, a többi esetben sajnos nem az MKB Bank fog nekünk hitelt adni.
 +
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=

A lap 2009. január 21., 13:13-kori változata

Nemzetközi pénügyi rendszer és az EU pénzügyi rendszere, és ezek hatása a kis- és középvállalkozásokra


Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Jogosult-e Ön személyi kölcsönre az MKB Banknál?

A feladat előtörténete

Manapság a személyi kölcsön igen elterjedt formája a gyors pénzszerzésnek. Ha jól megfigyeljük egy TV csatorna 10 perces reklámblokkjában legalább 3 (ha nem több) különböző pénzintézet hitelreklámjával szembesülünk. Szinte mindenki arra buzdít minket, hogy a pénzügyi nehézségeinket hitelfelvétellel oldjuk meg. Sajnos a gazdasági válság miatt manapság sokan szorulnak személyi kölcsön felvételére, mint ahogyan a példa is mutatta akár a karácsonyi ajándékok vásárlását is meg lehet belőle oldani. Mivel tényleg ez az egyik legelterjedtebb hitelfajta fontos, hogy mindenki számára elérhető legyen, de csak olyanok kaphassák meg, akik vissza is tudják majd fizetni. Ezért készítettem ezt a szakértői rendszert. Így bárki könnyen tudja ellenőrizni, hogy jogosult-e személyi kölcsönre, így nem kell feleslegesen sorban állni, vagy telefonálgatni, csak pár kattintás, és ott a végeredmény.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A különböző médiumok csak ontják a hitelreklámokat, ám a sok úgynevezett apró betűs rész több potenciális ügyfelet elriaszt a hitelfelvételtől, annak ellenére, hogy a reklámokban már az ajtóban várják a készpénzzel, hogy az ügyfél telefonáljon. Nagyon sokan nincsenek tisztában azzal, hogy milyen kritériumoknak kell megfelelniük annak érdekében, hogy hitelt vehessenek fel. Ennek kiderítésére átböngészhetünk több ezer banki anyagot, sajnos azok szaknyelven íródnak, így az átlagember a legtöbbször egy árva szót nem ért azokból. Ám itt a 21. század csodája az Internet. Ritkán találkozunk manapság olyan középkorú, még hitelképes emberrel, aki nem ismerné, vagy ne tudná használni. A mai világban elsődleges szempont a kényelem, valamint az időnk megtakarítása. Amit ma nem lehet Interneten elintézni az szinte nem is létezik. Az Interneten keresztül vásárolhatunk, adóbevallást készíthetünk, és szinte mindent elintézhetünk. Miért ne nézhetnénk meg a hitelképességünket egy adott banknál? Az emberek többsége nem szeret bankba járni, pláne nem 5-ször egy hiteligénylés miatt. Ezzel a rendszerrel legalább egy utat megspórolunk magunknak. Kiderítjük az Interneten, hol kapnánk meg személyi kölcsönünket, és csak aztán fáradunk be intézkedni. Nincs sorban állás, nem próbálnak meg a hitel mellé még 3 különböző bankkártyát ránk sózni, egyszerűen kattintunk párat, és meg is van a végeredmény.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A forrásaim részben az MKB Bank honlapjáról részben pedig a külső konzulensem segítségével álltak rendelkezésre. Az exel táblázatomban arra a kérdésre hogy kaphat-e személyi kölcsönt a unicredit banktól, 9 igen verziójú választ adtam meg ,melyek egyértelműek és nincs átfedés közöttük.

Objektumok (sorok)

A sorokban két választási lehetőség található. A kódok alapján az "IGEN" kódverziókat írtam be, majd a HA függvény beiktatásával a kombinatorikai teret lefedtem a "NEM" verziókkal is.

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Az oszlopokban olyan kérdéseket tettem fel, melyeket az MKB Bank tenne fel a személyi kölcsönt igénylő ügyfeleinek. Ezen kérdésekre adott IGEN/NEM válaszok alapján a bank kihozza, hogy az adott ügyfél jogosult e személyi kölcsönre?

A kérdések a következők:

1. Ön cselekvôképes, devizabelföldi magánszemély?

2. Ön szerepel a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR)-ben, adósként megjelölve?

3. Ön szerepel a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR)-ben, kezesként megjelölve?

4. Rendelkezik e Ön legalább 3 hónapos, próbaidőt letöltött munkaviszonnyal (amennyiben a próbaidő még nem telt le, akkor a megelőző munkahelyen minimum 6 hónapos munkaviszonnyal)?

5. Jelenleg folyik e Ön ellen büntető eljárás?

6. 18. életévét betöltött személy?

7. Felellőssége teljes tudatában kijelenti, hogy adatai megfelelnek a valósságnak?

8. Rendelkezik nem munkahelyi, vezetékes vagy mobiltelefonnal?

9. Van e meglévő tartozása?

A feladat által érintett célcsoportok

Bárki, akinek személyi kölcsönre van szüksége, nagykorú, de még nem lépte át azt a kort, mely után már nem hitelképes.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Aki ezt a rendszert használja időt takarít meg magának, és nem kell felesleges köröket futnia. Amikor bemegy a bankba már tudja mit szeretne, és gyorsabban végez, mint azok akiket tájékoztatni kell a hitelbírálati szempontokról, valamint a szükséges kritériumokról, melyeknek meg kell felelni a kölcsön igényléséhez.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

• Adatgyűjtés

• Kérdések és lehetséges válaszok megadása

• Az előző pont excel táblázatba foglalása

• Kódolás: Igen =1 / Nem= 0

• A kombinatorikai tér lefedése

• Az igen válaszok lekódolása, valamint a nem válaszok HA fügvénnyel való megkeresése

• Az excel tábla kódjai alapján FKERES függvény használat az Igen/nem válaszok lehívásához

• Értékelés adott cellában a megadott kérdések alapján

9 lehetséges igen variáció van, a többi esetben nem az MKB bank a megfelelő a bank az ügyfél számára.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A megadott kérdésekre kétféleképpen válaszolhatunk: Igen / Nem. A kérdésekre adott válaszok alapján 9 válaszkombináció esetén bizonyulunk hitelképesnek, a többi esetben sajnos nem az MKB Bank fog nekünk hitelt adni.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet