„Sörök hasonlóság elemzése” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
a (BA3:almalé lapot átneveztem Sörök hasonlóság elemzése névre)
1. sor: 1. sor:
=Forrás=
+
http://miau.gau.hu/oktatas/2009osz/ba3_bj.xls
[http://miau.gau.hu/nappalos/2008osz/kg4/hp.xls XLS]
 
  
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
 
A 100%-os almalevek összehasonlítása ár-összetevők alapján, hasonlóság elemzéssel.
 
  
=A feladat előtörténete=
+
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
A feladat elkészítését annak aktualitása adta, hogy a munka utáni rekreációként mostanában rákaptam a sportolásra. azt szerettem volna megtudni, hogy a munka után - munkatársakkal élvezett - fociedzéseinken hogy tudok minél nagyobb állóképességet elérni. Nagyon szeretem az almaleveket és arra voltam kíváncsi, hogy az árakat és összetevőket is figyelembe véve milyen folyadékbevitelre van szükségem ahhoz, hogy minél jobb kondícióra és vízháztartásra tegyek szert.
+
Az elkövetkezendő havi rendelési mennyiség meghatározása, két kiemelt termék egymásra hatása alapján.
 +
A feladat előtörténete
 +
Feladatommal a Drinkhause Kft –nek szerettem volna segítséget nyújtani azzal, hogy a két legjobban fogyó sör mennyiségét számítógép segítségével meghatározom. Szerettem volna bemutatni, hogy a cég sokéves tapasztalatával szemben, az adatok tükrében, az excel segítségével képesek vagyunk megbecsülni a következő havi rendelési tételnagyságot az adott sörfajtákból. Feladatomban 10 különböző fajta sör beszerzését vizsgáltam egy éves intervallum alapján, havi bontásban.
 +
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
 +
A problémát a rendelésért felelős személy oldotta meg ez idáig, számára is csak azok az adatok voltak elérhetőek amiket az xls-ben is közzé tettem (alapadatok fül), emellett rendelkezett több éves tapasztalattal, ami már hozzásegítette őt a feladat elvégzéséhez. Ez úgy volt lehetséges, hogy ő tapasztalatból, a fogyasztási szokásokból  próbálta megbecsülni a rendelési tételnagyságot. Ha a feladatot nem csináltuk volna meg valószínű én túlbecsültem volna a következő havi rendelési tételnagyságot, mivel még nincsen megfelelő tapasztalatom a rendelés terén. A jelenlegi adatok alapján a saját becslésem a Heineken 0,5l sörből októberre 50 raklap, a Schlossgold 0,5l-ből pedig 47 raklap lett volna, látva az adatok változását, és azok mértékét. De ezen kívül több tényező is közre játszat a rendelésnél, így saját becslésem valószínűsíthetően megfelelő irányú, de nem biztos, hogy megfelelő mértékű is.
 +
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
 +
Az alapadatokat a cég bevételezései alapján rögzítettem. Az alapadatok raklapban vannak megadva.  
 +
Objektumok (sorok)
 +
•  Heineken 0,5l
 +
•  Schlossgold 0,5l
 +
•  Gösser 0,5l
 +
•  Amstel 0,5l
 +
•  Kaiser 0,5l
 +
•  Zlaty Blazant 0,5l
 +
•  Steffl 0,5l
 +
•  Kozel 0,5l
 +
•  Dreher 0,5l
 +
•  Sárkány 0,5l
  
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
+
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Manapság, ha az ember elmegy bevásárolni a gyümölcslevek olyan választékával találja magát szembe, hogy ember legyen a talpán, aki a sok lehetőség közül ki tudja választani a legmegfelelőbbet. Találkozhatunk egyrészt 12,5%-os, 25%-os és 50%-os gyümölcstartalmú levekkel, melyek jelentős hozzáadottanyag-tartalommal rendelkeznek, másrészt rendkívül széles a termékskála a 100%-os levek piacán is. Sokan ár alapján döntenek, sokan az összetevőket nézik. A feladattal azoknak is segítséget szeretnék nyújtani, akiket az áron túl az összetevők is érdekelnek.
+
Az attribútumok a 2008 októberétől 2009 szeptemberéig tartó időszak rendelési tételnagyságait mutatják raklapban.  
 
+
A feladat által érintett célcsoportok
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
+
A feladatom által érintett emberek jelen esetben a cégvezető, illetve a rendeléssel foglalkozó munkatárs.
A napokban a Fogarasi úti Tesco hipermarketben voltam bevásárolni és megnéztem a polcról levehető almaleveket, majd hazajőve megnéztem a gyártók/forgalmazók honlapját.
+
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
==Objektumok (sorok)==
+
A feladattal szeretném bebizonyítani, hogy a sok éves tapasztalattal szemben, megfelelő tudással, és alapadatokkal én is képes vagyok megbecsülni a cég számára a rendelési tételnagyságot, ha néhány külső körülményt figyelmen kívül hagyunk. (pl. időjárás)
az almalevek egyes összetevői.
+
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
+
Először is az alapadatokat rögzítettem, a már említett bevételezések alapján, utána készítettem egy Heineken 0,5l, és egy Schlossgold 0,5l tanulási mintát, amely a két legjobban fogyó sör termék fogyását mutatja meg. Ezt követően a két táblázatot egybe rendezve létrehoztam egy kombinált tanulási mintát. Következőkben létrehoztam egy rangsor táblát, sorszám függvény segítségével, majd egy lépcsős táblát készítettem. Előkészítettem a Solver táblát F keres függvény segítségével, ezek után a Solver lefuttatásához egy segédtáblát hoztam létre, majd többször is lefuttattam a Solvert. Eredmények értékelése a valós, és a becsült értékek alapján, négyzetösszeg függvény segítségével.  
• 1. Gyümölcstartalom (%/l)
+
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
• 2. Fehérje (g/l)
+
A feladat nem nyújt százszázalékos pontosságot a következő havi rendelési tételnagyságra, de megállapítható, hogy igen pontosan megbecsülhetőek az értékek. A solver lefuttatása után a Heineken 0,5l sörből 50 raklapot kellene rendelni, Schlossgold 0,5l-ből pedig 45-öt. A becslés során megállapítható volt, hogy a Heineken  hatása erősebb, és sokkal jobban megbecsülhető, mint a Schlossgold nagysága. Köszönhető ez annak, hogy a Heineken sör kiegyensúlyozottabban fogy az adott cégnél. Mindkét becslés során az idei év októberére becsült adatok kissebbek, mint a szeptemberi rendelési tételnagyság. ez a későbbiekben beigazolódott bár a Heinekennél  csak 49-et kellett rendelni októberben, a Schlossgold-nál  viszont 47-et. ez azt bizonyítja, hogy vannak még egyéb befolyásoló tényezők is a rendelés meghatározásánál.
• 3. Energia (Kcal/l)
+
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
• 4. C-vitamin (mg)
+
A cég számára akkor lehetne igazán hasznos ez a program, ha a vizsgálat időszakát akár a kezdetekig kiterjesztenénk, és esetleg más környezeti tényezőket is figyelembe tudnánk venni, mint például az időjárást, vagy a benzinár alakulását. Ezekben az esetekben szinte minden esetben pontosan megbecsülhető lenne a következő havi rendelési tételnagyság. Bár ha azt vesszük alapul, hogy a raktározási költség nem meghatározó a két terméknél, mert viszonylag pontos értéket számítottunk, így a számítások mindenképpen hasznosnak bizonyulnak, bár még egyszer hozzáteszem, hogy nem adnak száz százalékig megbízható eredményeket.  
• 5. Szénhidrát (g/l)
+
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
• 6. Ár (HUF)
+
Ez a módszer bár nagyon pontos eredményeket határozott meg, mégis egyelőre a tapasztalati úton történő rendelés pontosabbnak bizonyult, még október hónapra. Valószínűsíthető, hogyha más tényezőkkel is számoltunk volna akkor szinte egy hibátlan rendszert hoztunk volna létre. Ezek a tényezők az időjárás, a benzinár nagysága, illetve olyan nem mérhető dolgok is, mint például a fogyasztók ízlésvilága.
 
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
 
Célcsoportomnak tekintem a munkatársaimat, akik eljárnak velem az edzésekre és azokat az almalevet vásárlókat, akik tudatosan – az összetevőket is figyelembe véve – vásárolják meg az adott portékát.
 
 
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
Munkámmal az alma gyümölcslevet vásárlók dolgát szeretném megkönnyíteni azzal, hogy a pénzükért a lehető legtöbb összetevővel ellátott italt tudják megvenni anélkül, hogy az egészségkárosító energiaitalokat kellene fogyasztaniuk.
 
 
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
1. Objektumok meghatározása (almalevek)
 
2. Attributumok meghatározása (Gyümölcstartalom (%/l), Fehérje (g/l), Energia (Kcal/l), C-vitamin (mg), Szénhidrát (g/l), Ár (HUF)).
 
3. Az adatok összegyűjtése, majd adatbázis létrehozása.  
 
4. A Pivot tábla elkészítése.
 
5. Rangsor tábla elkészítése "Sorszám" képlettel.
 
6. Lépcsők és Solver tábla elkészítése Fkeres függvénnyel.  
 
7. Solver, becslés készítése, végül az eredmények kiértékelése.
 
 
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
A Solver "ítélet" értékei a következők:
 
 
 
OLCSÓbb: olyan almalé, amely az összetevőket tekintve kevesebbe kerül, mint amennyibe az adott paraméterek alapján kerülnie kellene
 
DRÁGÁBB: olyan almalé, amely az összetevőket tekintve többe kerül, mint amennyibe az adott paraméterek alapján kerülnie kellene
 
KIEGYENLÍTETT: a termék összetevői és a termék ára egymással összhangban van (ár-érték arány megfelelő)
 
 
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
Megvizsgálva a végeredményt egyértelműen megállapíthatjuk, hogy a SIÓ 100%-os almaleve mellett kell döntenünk a vásárláskor, hiszen látva a beltartalmat kitűnik, hogy egy jóval "értékesebb" termékhez jutunk, mint azt az ára mutatja.
 
Az elemzés egyértelműen megmutatja, hogy korántsem a legdrágább termék a legjobb termék.
 
A solver alapján a Hohes-C és a Pfanner terméke túl drágának tűnik, mivel nem tartalmaz annyi előnyös tulajdonságot, mint amennyi a tényleges ár alapján indokolt lenne. A Top-Joy, a Hey-ho és a Rauch terméke kiegyenlített az árérték tekintetében, mivel a Solver által a tulajdonságok alapján kiszámolt érték megegyezik az eredeti árral. A solver és a Coco alapján is a Sió a legideálisabb termék, ár és összetétel alapján.
 
 
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
A legtöbb vásárló számára Magyarországon egy termék megvásárlásakor az ára a legfontosabb, csak kevesen vannak, akik a termék összetevője, beltartalma alapján választanak.
 
Az elemzés segítséget szeretne nyújtani a tudatosan vásárolóknak. Ezzel a módszerrel idő és pénz takarítható meg, mert így könnyebben összehasonlíthatóvá válnak a termékek összetevők és ár szempontjából, ami a racionális döntés meghozatalát segítheti.
 
 
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet]
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(special)]]
 
 
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]
 
A feladatomhoz az adatokat egyrészt onnan szereztem, hogy a hipermarketben átböngésztem az almalevek dobozait, másrész megkerestem a gyártók/forgalmazók oldalait. Az internetet böngészve feltűnt, hogy az ivólevekkel nagy számban foglalkoznak a fitness-internet oldalak és a kismamáknak tartalmakat szolgáltató oldalak is (pl Kismama magazin).
 

A lap 2010. február 9., 14:20-kori változata

http://miau.gau.hu/oktatas/2009osz/ba3_bj.xls


A tervezett alkalmazás/megoldás címe Az elkövetkezendő havi rendelési mennyiség meghatározása, két kiemelt termék egymásra hatása alapján. A feladat előtörténete Feladatommal a Drinkhause Kft –nek szerettem volna segítséget nyújtani azzal, hogy a két legjobban fogyó sör mennyiségét számítógép segítségével meghatározom. Szerettem volna bemutatni, hogy a cég sokéves tapasztalatával szemben, az adatok tükrében, az excel segítségével képesek vagyunk megbecsülni a következő havi rendelési tételnagyságot az adott sörfajtákból. Feladatomban 10 különböző fajta sör beszerzését vizsgáltam egy éves intervallum alapján, havi bontásban. A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése A problémát a rendelésért felelős személy oldotta meg ez idáig, számára is csak azok az adatok voltak elérhetőek amiket az xls-ben is közzé tettem (alapadatok fül), emellett rendelkezett több éves tapasztalattal, ami már hozzásegítette őt a feladat elvégzéséhez. Ez úgy volt lehetséges, hogy ő tapasztalatból, a fogyasztási szokásokból próbálta megbecsülni a rendelési tételnagyságot. Ha a feladatot nem csináltuk volna meg valószínű én túlbecsültem volna a következő havi rendelési tételnagyságot, mivel még nincsen megfelelő tapasztalatom a rendelés terén. A jelenlegi adatok alapján a saját becslésem a Heineken 0,5l sörből októberre 50 raklap, a Schlossgold 0,5l-ből pedig 47 raklap lett volna, látva az adatok változását, és azok mértékét. De ezen kívül több tényező is közre játszat a rendelésnél, így saját becslésem valószínűsíthetően megfelelő irányú, de nem biztos, hogy megfelelő mértékű is. A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG) Az alapadatokat a cég bevételezései alapján rögzítettem. Az alapadatok raklapban vannak megadva. Objektumok (sorok) • Heineken 0,5l • Schlossgold 0,5l • Gösser 0,5l • Amstel 0,5l • Kaiser 0,5l • Zlaty Blazant 0,5l • Steffl 0,5l • Kozel 0,5l • Dreher 0,5l • Sárkány 0,5l

Attribútumok (X, Y oszlopok) Az attribútumok a 2008 októberétől 2009 szeptemberéig tartó időszak rendelési tételnagyságait mutatják raklapban. A feladat által érintett célcsoportok A feladatom által érintett emberek jelen esetben a cégvezető, illetve a rendeléssel foglalkozó munkatárs. A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság A feladattal szeretném bebizonyítani, hogy a sok éves tapasztalattal szemben, megfelelő tudással, és alapadatokkal én is képes vagyok megbecsülni a cég számára a rendelési tételnagyságot, ha néhány külső körülményt figyelmen kívül hagyunk. (pl. időjárás) A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER) Először is az alapadatokat rögzítettem, a már említett bevételezések alapján, utána készítettem egy Heineken 0,5l, és egy Schlossgold 0,5l tanulási mintát, amely a két legjobban fogyó sör termék fogyását mutatja meg. Ezt követően a két táblázatot egybe rendezve létrehoztam egy kombinált tanulási mintát. Következőkben létrehoztam egy rangsor táblát, sorszám függvény segítségével, majd egy lépcsős táblát készítettem. Előkészítettem a Solver táblát F keres függvény segítségével, ezek után a Solver lefuttatásához egy segédtáblát hoztam létre, majd többször is lefuttattam a Solvert. Eredmények értékelése a valós, és a becsült értékek alapján, négyzetösszeg függvény segítségével. Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY) A feladat nem nyújt százszázalékos pontosságot a következő havi rendelési tételnagyságra, de megállapítható, hogy igen pontosan megbecsülhetőek az értékek. A solver lefuttatása után a Heineken 0,5l sörből 50 raklapot kellene rendelni, Schlossgold 0,5l-ből pedig 45-öt. A becslés során megállapítható volt, hogy a Heineken hatása erősebb, és sokkal jobban megbecsülhető, mint a Schlossgold nagysága. Köszönhető ez annak, hogy a Heineken sör kiegyensúlyozottabban fogy az adott cégnél. Mindkét becslés során az idei év októberére becsült adatok kissebbek, mint a szeptemberi rendelési tételnagyság. ez a későbbiekben beigazolódott bár a Heinekennél csak 49-et kellett rendelni októberben, a Schlossgold-nál viszont 47-et. ez azt bizonyítja, hogy vannak még egyéb befolyásoló tényezők is a rendelés meghatározásánál. Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS) A cég számára akkor lehetne igazán hasznos ez a program, ha a vizsgálat időszakát akár a kezdetekig kiterjesztenénk, és esetleg más környezeti tényezőket is figyelembe tudnánk venni, mint például az időjárást, vagy a benzinár alakulását. Ezekben az esetekben szinte minden esetben pontosan megbecsülhető lenne a következő havi rendelési tételnagyság. Bár ha azt vesszük alapul, hogy a raktározási költség nem meghatározó a két terméknél, mert viszonylag pontos értéket számítottunk, így a számítások mindenképpen hasznosnak bizonyulnak, bár még egyszer hozzáteszem, hogy nem adnak száz százalékig megbízható eredményeket. Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA) Ez a módszer bár nagyon pontos eredményeket határozott meg, mégis egyelőre a tapasztalati úton történő rendelés pontosabbnak bizonyult, még október hónapra. Valószínűsíthető, hogyha más tényezőkkel is számoltunk volna akkor szinte egy hibátlan rendszert hoztunk volna létre. Ezek a tényezők az időjárás, a benzinár nagysága, illetve olyan nem mérhető dolgok is, mint például a fogyasztók ízlésvilága.