„Szerkesztővita:Stellabobi” változatai közötti eltérés
(→A feladat előtörténete) |
(→Vizsgált termékek a következők,az ide tartozó termékcsaoportok különböző funkcióik alapján: (ANYAG)) |
||
14. sor: | 14. sor: | ||
---- | ---- | ||
− | =Vizsgált termékek a következők,az ide tartozó termékcsaoportok különböző funkcióik alapján: | + | =Vizsgált termékek a következők,az ide tartozó termékcsaoportok különböző funkcióik alapján: (ANYAG)= |
− | Dolgozatom elkészítésében nagy segítségére volt, a piaci árak jó ismerete és az internetes anyaggyűjtés, illetve szinte már megszállott, tudásvágyam az egészséges étkezéshez, mindenféle vitaminpótlók és étrend-kiegészítők nélkül. Az árakat vettem elsőre figyelembe és a hozzájuk tartozó tápanyagot. Tulajdonságaik alapján hasonlítottam össze a termékeket, a következő internetes honlap volt segítségemre: http://www.szemelyiedzo.eu/kaloria.php | + | Dolgozatom elkészítésében nagy segítségére volt, a piaci árak jó ismerete és az internetes anyaggyűjtés, illetve szinte már megszállott, tudásvágyam az egészséges étkezéshez, mindenféle vitaminpótlók és étrend-kiegészítők nélkül. Az árakat vettem elsőre figyelembe és a hozzájuk tartozó tápanyagot. Tulajdonságaik alapján hasonlítottam össze a termékeket, a következő internetes honlap volt segítségemre: http://www.szemelyiedzo.eu/kaloria.php |
=A feladat által érintett célcsoportok= | =A feladat által érintett célcsoportok= |
A lap 2010. április 15., 17:34-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A feladat előtörténete
- 3 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 4 Vizsgált termékek a következők,az ide tartozó termékcsaoportok különböző funkcióik alapján: (ANYAG)
- 5 A feladat által érintett célcsoportok
- 6 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 7 A válaszokat befolyásoló tényezők: (tulajdonság – vizsgálat)
- 8 A saját megoldás bemutatása: (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése: (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2009osz/de.xls
A feladat előtörténete
Minden női magazinban, online oldalon, fodrásznál és edzőteremben, azt hallani, hogy az egészséges életmód mennyire fontos, és a gyümölcsök, zöldségek mennyi vitamint tartalmaznak. Mások szerint pedig már koránt sincs bennük annyi vitamin, élelmi rost, és tápanyag, mint 100 évvel ezelőtt. Sokan esküsznek az idénygyümölcsökre, van, aki pedig megveszi a drága import árut is. Kíváncsivá tett, hogy, a gyümölcs árához képest, az élvezetei értékeken felül, mennyi értékes, a szervezet számára fontos alapanyagot tartalmaz 10dkg étel.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Újpesten lakom a zöldségpiac mellett, és igen gyakori vásárlóként, járok ki hetente legalább 1-2 alkalommal, így teljesen tisztában voltam az árakkal, ha pedig picit elakadtam volna, akkor, a már jó kapcsolatom az árusokkal, kiegészítette esetleges hibáimat, hogy pontos számokkal dolgozhassak. Az interneten pedig a gyümölcsökre vonatkozóan találni különböző táblázatokat, melyekből az adatokat vettem, hogy 10dkg gyümölcsben mennyi található. Beszámolómból azt szeretném kiemelni, hogy a vásárlás előtt mindig járjuk körbe az általunk kedvelt terméket, és ne csak egy fajta gyümölcsöt, együnk, hiszen a választék nagy a különböző vitaminok, élettani hatásaival jó, ha tisztában vagyunk. Pl. a rost tartalom, a nehéz és stresszes, rohanós világban, elfelejtünk rostban gazdag ételeket enni, emiatt meggyűlhet a bajunk az emésztésünkkel, ettől pedig rossz lesz a közérzetünk, sokan a legegyszerűbb módszerhez nyúlunk, vegyünk rostport és tablettát, hiszen egyszerű. Lehet elég lenne csak odafigyelni a zöldségek és gyümölcsök rost tartalmára.
Vizsgált termékek a következők,az ide tartozó termékcsaoportok különböző funkcióik alapján: (ANYAG)
Dolgozatom elkészítésében nagy segítségére volt, a piaci árak jó ismerete és az internetes anyaggyűjtés, illetve szinte már megszállott, tudásvágyam az egészséges étkezéshez, mindenféle vitaminpótlók és étrend-kiegészítők nélkül. Az árakat vettem elsőre figyelembe és a hozzájuk tartozó tápanyagot. Tulajdonságaik alapján hasonlítottam össze a termékeket, a következő internetes honlap volt segítségemre: http://www.szemelyiedzo.eu/kaloria.php
A feladat által érintett célcsoportok
Akinek készült a feladat: Elsősorban saját magam kíváncsisága, másodsorban pedig minden olyan ember, aki gyümölcsöket fogyaszt, hogy tisztában legyen tápanyagbevitelével, illetve azok is akik, lusták, vagy egyszerűen nem esznek gyümölcsöket, hogy milyen egyszerű jó vitaminforráshoz, és élelmi rosthoz jutni. Ahhoz hogy kiegyensúlyozottan táplálkozzunk, nem kell sok erőfeszítést tenni, csak egy kicsit oda kell figyelni. Egyhangúan, sem jó táplálkozni, hiszen a gyümölcsöket hasonlóan jó változtatni, variálni, mint az ásványvizet, hogy mindig más vitaminforrást kapjon szervezetünk.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A válaszokat befolyásoló tényezők: (tulajdonság – vizsgálat)
A gyümölcsök az alábbi szempontok alapján kerültek rangsorolásra: Energiatartalom(gramm), Fehérje(gramm), Zsír(gramm), Szénhidrát(gramm), Rost(gramm) és Ár(forint). Fontos volt számomra az ár mellett: A kiváló minőségű gyümölcsök, kistermelőktől, biztos forrásból, és nem a Tesco olcsó import áraihoz hasonlítottam, mindig az idény szerinti ár alapján vittem fel táblázatomba, hiszen így tudtam valós képet leírni.
A saját megoldás bemutatása: (MÓDSZER)
Munkámat adatgyűjtéssel kezdtem, ebbe nagy segítségemre volt az Internet és a zöldségpiac ismerete.
Lépésekben közölve:
1 lépés: a feladat alapjául szolgáló termékek adatainak táblázatban való összesítése, 2 lépés: az objektum-attribútum mátrix alapján egy Privot táblázat felvázolása, 3 lépés: Privot táblázatban szereplő adatok alapján ellenőrzést végzünk, 4 lépés: a rendelkezésre álló adatok, és preferenciák segítségével, sorszám függvénnyel rangsorolást képzünk, 5 lépés: COCO- táblázat elkészítése FKERES függvény használatával, 6 lépés: Solver program alkalmazása, ellenőrzés (az esetleges hibáknak a kiküszöbölésére), 7 lépés: a kapott eredmények értékelése, a feladat értelmezése, feltöltése szöveges információkkal ellátva.
Az eredmények értelmezése: (EREDMÉNY)
A Solver program és a Coco lineáris futtatása után egyes gyümölcsöknél az eredeti és a számolt ár között lényeges eltérést az eredményben nem tapasztaltam, volt ahol forintra pontosan megegyezett, de volt igen kitérő példa is a táblázatban, mint az alma, ananász esetében. A program lefuttatása után értékarányos gyümölcsnek hozta ki a banánt, a citromot és a földiepret. Olcsónak számolta, az almát, az egrest, a grapefruitot, a körtét és a málnát. Drága lett az ananász, a görögdinnye és a cseresznye, a bennük található tápanyagot figyelembe véve.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A fentebb felsorolt, majd megvizsgált elemek között számos tulajdonság van, melyre az is mondhatnánk hogy hasonló, hiszen mondhatjuk, hogy mind téli gyümölcs, vagy éppen nyári gyümölcsök, teljesen mindegy melyiket eszed, vitamin van benne, meg sok vizet tartalmaz és a jó. Gyümölcs=vitamin. De nem így van, fontos megnézni, hogy valaki, ha csak egész nap görögdinnyét eszik vagy földiepret, akkor mennyi tápértéket visz a szervezetébe, illetve, megfigyelhető, hogy a kívánt (vagy javasolt, egy felnőtt emberre/nap) mennyiség elfogyasztásához, mennyi összeget kell fordítanunk az egyes termékek megvételénél.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A feladat végéhez közelítve rájöttem, hogy egy ilyen elemzésnek a megoldása, nem is olyan egyszerű, mint ahogyan azt gondoltam volna elsőre! Lehet ezt a számolást senki, sem fogja, szigorúan, nézni, vagy a kapott eredményt betartva vásárolni holnaptól, de ha belepillant, elgondolkozik, azon, hogy mennyi vitamint visz a szervezetébe, és ha esetleg valami más gyümölcsöt választana, akkor jobban vagy rosszabbul jár, persze itt csak szigorúan a számokra hagyatkozva.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
Többször tapasztalom akár ismerősök körében is, és néha magamon is, sokszor sajnos csak egy szempont szerint döntenek, ez pedig a termék ára, vagy kinézete, íze, vagy éppen a trendisége! Így gyakran, a minőség és a tartalom rovására, vásárolnak, nyugtázva, hogy de jól vásároltak, vagy az én esetemben, hogy mindegy hiszen „gyümölcs”… A felmérés nem elsősorban mindenkinek szentírás, de ha a hétköznapokban akarunk dönteni, bútorok, utazás, vagy műszaki cikkek között, érdemes lehet elvégezni egy ilyen számolást, ami végén lehet, hogy nagyon meglepődünk, a kapott eredményen.