„Szócikk” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Különböző magyarországi autószalonok ajánlatainak feltérképezése)
(Különböző magyarországi autószalonok ajánlatainak feltérképezése)
5. sor: 5. sor:
 
== A tervezett alkalmazás/megoldás címe ==
 
== A tervezett alkalmazás/megoldás címe ==
  
* hány weboldalt kell feldolgozni, hogy informáltak legyünk. Becslés= végtelen, célérték=1
+
* Melyik autót válasszam?
* hány menüponton keresztül juthatunk el az adatokhoz, Becslés=1...n célérték=0
 
* ha már nem 1 portál és 0 menü van, akkor legyen minél egységesebb a menüstruktúra, becslés=(1)...m, célérték: 0/1
 
* az adatvagyon teljeskörűsége cél: attribútumok listájának teljeskörűvé tétele (minden adat megadása) becslés= meglévő adatok/(forrás oldalak * feltárt attribútumok)
 
* az attribútumok listájának kihagyás és átfedés mentessége becslés= tetszőleges szinonimák, átfedések, kihagyások cél= egységes fogalomkészlet és bármely felmerülő fogalom hozzárendelése az legitim attribútumok listájához (szakértői rendszer)
 
* egy autószalon által kezelt fogalmakhoz kapcsolódó minden egyes adat ismert-e becslés:(0)...100% cél= 100% (képzéssel és ellenőrzéssel javítható)
 
  
 
== A feladat előtörténete ==
 
== A feladat előtörténete ==
 
 
 
 
* adat tényszerűsége, hitelessége mérése= eddigi ügyfelek visszajelzésének mérése
+
* Motivációm a feladat megoldására első sorban az volt, hogy Édesapám új autót akart vásárolni, így szerettem volna összevetni a számára kedves autómárkákat különböző szempontok alapján. Többek között azt is vizsgáltam, hogy a különböző autóreklámoknak milyen hatásai, eredményei voltak. Nagyon örülök, hogy sikerült eredményre jutni, mivel igen nehéz manapság az autóválasztás. Figyelembe kell venni a fenntartási költségeket, a benzinár jelentős emelkedését. Egy autó hosszú időre szól, és nem olyan dolog, amit az ember csak úgy visszavisz és kicseréltet, ezért érthető mód a legjobbat akartuk kiválasztani.
* az adatfeltöltés időkoordinátája
+
*
  
 
== A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése ==
 
== A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése ==
 
 
 
 
* arculat vesztés, mértéke= ügyfél elégedettség mutatószám
+
*Mikor egyre több probléma adódott otthon az autóinkkal, eldöntöttük, hogy újat vásárolunk. Persze az emberben millió és millió kérdés felvetődik egy autóvásárlás során: használt, vagy új legyen e, benzines, dízel, avagy hibrid hajtású mellett döntsünk, arról nem is beszélve, hogy az autónk megjelenése tükrözi saját megjelenésünket is, ezért igen lényeges annak kinézete is és akkor a komfortérzetről még nem is beszéltem...
== Kapcsolódó probléma ==
+
Végül aztán kiszemeztem a számunkra leginkább tetszetős autókat. Természetesen minden leírt szempontot figyelembe véve, már ami elsődlegesen Édesapámnak fontos lehet.
 +
== A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG) ==
  
* az autószalonok hitelességi adatbázisa
+
* Az internet hatalmas segítséget nyújtott abban, hogy utána járjak annak, hogy az autópiacon lévő, számunkra kipécézett autómárkák gépjárműi milyen funkciókkal, extrákkal bírnak, mennyi a fogyasztási és fenntartási költségük, milyen esetleges akciók léteznek. Később nyakamba vettem a várost és meglátogattam néhány autókereskedést, hogy esetleg kipróbáljam az adott gépjárműt, ami megtetszik. Sajnos nem sok lehetőséget nyújtanak a különböző cégek,persze ez saját tapasztalat. Számításba vettem az Audit, a BMW-t, a, a Mercedest Subarut, a Citroent, a Suzukit, az Opelt. Ezek között van drágább kategóriájú, presztízs autó és abszolút könnyen hozzájutható ún. kommersz, középkategóriás autókat is. Döntésünk egyértelműen a prémium kategória felé hajlottunk, mivel fontos számunkra a biztonság, a megbízhatóság és a kényelem is.
* kapcsolódó szabványok, használt jelzések dokumentációja,jelmagyarázat
+
*  
== Adatforrás ==
+
== Objektumok (sorok) ==
=== tematikus oldalak ===
+
Audi, Opel, Mercedes, Subaru, Suzuki, BMW, Citroen, Peugeot.
*http://www.autoszalonok.hu/
 
=== autószalonok honlapjai ===
 
*http://www.blaskovics.hu/ kb. 22 autó adatai találhatók az oldalon. Attribútumok: márka, szín, évjárat, kilométerszám
 
kritika: nincsenek körülbelüli árak feltüntetve, kevés az információ
 
  
*http://www.strauss.hu/ kb. 30 autó adatai találhatók az oldalon. Attribútumok: márka, szín, évjárat, kilométerszám
+
===Attribútumok (X, Y oszlopok) ===
kritika: lassú az oldal, nem átlátható
+
Az X oszlopaiban a különböző szempontok, melyek fontosak lehetnek, a reklámokat is figyelembe véve: Szerepel e a reklámjában szerep nélküli női test, rendelkezik e hibrid hajtással, reklámja tartalmaz e akciókat, magas e a fenntartása, presztízs autónak számít e?
 +
Y oszlopban utánajártam, hogy melyik autó reklámkampánya járt a legnagyobb sikerrel. Itt kiderült, hogy az Audi az a márka, mely a legtöbb nyereséget szedte be reklámjai után.
  
*http://www.suzukihirt.hu/ kb. 20 új autó adatai találhatók az oldalon. Attribútumok: márka, szín, évjárat, kilométerszám
+
===A feladat által érintett célcsoportok  ===
kritika: nem világos, nincsenek körülbelüli árak feltüntetve
+
*Természetesen a feladat által érintett célcsoportok közé azon emberek tartoznak, akik szintén most készülnek autót vásárolni, akik hasonlóképp szeretnének minél jobb feltételekkel minél minőségibb terméket megvásárolni. Az információ hatalom, az idő pedig pénz, így nagy segítségükre lehet egy kutatás, mellyel előrébb juthatnak döntéseikben.
 
+
Nem utolsó sorban pedig profitálhatnak a kereskedések is, mivel fontos számukra, hogy minél több autót eladjanak, így megfigyelhetik, hogy milyen akciókkal és lehetőségekkel fejleszthetnék a marketing területüket, és milyen módon növelhetik az eladást.
*... további oldalak feltárása
+
Valamint, mindenki, aki autót szeretne vásárolni, illetve tájékozódni szeretne az autószalonokról
 
 
== Célcsoport ==
 
 
 
* mindenki, aki autót szeretne vásárolni, illetve tájékozódni szeretne az autószalonokról
 
 
* bárki, aki az autószalonok valamilyen körét el szeretné érni (rendezvényszervezők, piackutatók, reklámszakemberek)
 
* bárki, aki az autószalonok valamilyen körét el szeretné érni (rendezvényszervezők, piackutatók, reklámszakemberek)
 
* konkurencia (ár-teljesítmény elemzés)
 
* konkurencia (ár-teljesítmény elemzés)
 
* hatóságok, civil szervezetek (ellenőrző funkció)
 
* hatóságok, civil szervezetek (ellenőrző funkció)
* ha van engedélyező hatóság, akkor az adatbázis szervezése, fenntartása az állam feladata (kellene, hogy legyen)
 
* ...
 
  
== OLAP-hoz szükséges ==
+
== A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság ==
 +
Első sorban a saját hasznosságomat kívánom tisztázni, hiszen ez az amit a legtisztábban tudok értékelni. A kutatómunka ami az attributomok feltérképezéséhez kell, szükségessé teszi a vélt vagy hallott információk pontosítását és reális kép kialakítását. Emellett a hasonlóségelemzés attól a kényszerhelyzettől ment meg, hogy több szempontot egyszerre kelljen értékelnem, ez az ami gyakorlattilag lehetetlennek tűnt számomra. A hasonlóságelemzés ezt a terhet és a saját befolyásolhatóságomat vette le a vállamról. Ez a legfontosabb hasznosság a számomra. Emellett amennyiben a fent említett célcsoportok mind megismerik a kutatási eredményeket, egyrészt mindannyian leszűrhetik a saját maguk számára fontos információkat, másrészt objektív képet kapnak a másik szempontjairól, amely alapján változtathatják saját, korábbi elgondolásaikat. Mindenekelőtt azonban azoknak lesz hasznos, akik szintén autóvásárlás előtt állnak és szeretnék megtalálni a számukra legkifizetődőbb és legmegfelelőbb típust, melyben aztán nem fognak csalódni.
 +
 
 +
== A válaszokat befolyásoló tényezők ==
  
 
a magyarországi autószalonok ajánlatait egy adatbázisba kell összegyűjteni, ahol irányított keresés segítségével (KO feltételek alapján) lehet megtalálni a megfelelő autót. Szempontok a kereséshez például:
 
a magyarországi autószalonok ajánlatait egy adatbázisba kell összegyűjteni, ahol irányított keresés segítségével (KO feltételek alapján) lehet megtalálni a megfelelő autót. Szempontok a kereséshez például:
57. sor: 47. sor:
 
* kor
 
* kor
 
* állapot
 
* állapot
 +
Természetesen a saját egyéni szempontok a legbefolyásolóbb tényezők, de mivel hihetetlen gazdag információ áradat közepette élünk, gyakori az összezavarodottság. Valamint sokszor adunk más ismerőseink véleményére is, akik innen onnan hallották, tapasztalták, hogy ez az autó ilyen, az meg olyan...a döntés szinte lehetetlen kézzelfogható adatok nélkül. Ennyi erővel a lottó 5-ös is ennyire meg annyira esélyes.....
 +
A segítség az volt, hogy leültünk és megvizsgáltuk saját tapasztalataink alapján, melyek azok a márkák, amik szóba jöhetnek. Így szűkült a kör és máris könnyedén vizsgálódhattunk.
 +
Az objektumok közé besoroltam a számunkra legtetszetősebb autómárkákat, ez adott volt, csak össze kellett szedni.A jellemzők kiválasztása a család és Édesapám szempontjai alapján kerültek összegzésre.
 +
 +
=== A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER) ===
 +
Módszerem lényege talán már az eddigiekből is világosan látható. (1.) Felsorakoztattam a lehetséges autómárkákat, majd (2.)összeszedtem a számomra - édesapám számára - fontosnak tartott szempontokat. Ezután kezdődött a (3.)kutatómunka.A lehető legpontosabb információkat begyűjteni adott autómárkákról minden lehetséges eszközzel - internet, személyes találkozó, személyes tapasztalatszerzés, egyéb információs források, nyomtatott anyagok.
  
=== Az online kommunikációs szolgáltatás alapjai ===
+
== Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY) ==
 +
A hasonlóságelemzés sorrendje a következő: 1.Audi, 2.Mercedes, 3.BMW, 4.Subaru, 5.Opel, 6.Peugeot, 7.Citroen, 8.Suzuki
  
* minden autószalon köteles:
+
== Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS) ==
* engedélyező hatóságnál autókereskedelem tevékenységet folytatók összes adata ismert kell, hogy legyen
+
A saját szempontjainkat kell sorrendbe állítani, vizsgálódni, majd kemény munkával elemezni és végül konklúzióra jutni. A szempontok adottak lehetnek mások számára is, azok sorrendbe állítása illetve értékelése azonban szubjektív dolog. A legfontosabb, hogy ismerjük magunkat,igényeinket és ne hagyjuk csőbehúzni magunkat, ne dőljünk be minden jól megkomponált reklámnak.
* az engedélyezett és az engedélyezésre váró autószalonok adatainak online közlése az ügyfelek felé (több okból is több nyelven)
 
* kérdéses vajon cég információs adatok ki által milyen módon tehetők közzé
 
* autószalonok tájékoztatása, online hírlevél, visszaigazolás kérése, visszaigazolások elemzése, új kommunikációs csatorna választása
 
* online fórum létrehozása, az esetleges kommunikációs zavarok leküzdése érdekében
 
  
* a hatóság kötelességei:
+
== Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA) ==
* az adatok valóságtartalmának ellenőrzése (prevenciós szerep)
 
* plauzibilitás teszt (értelmezési intervallum megsértésének automatikus figyelése)
 
* hibára utaló bejelentések feldolgozása (online ügykezelés)
 
* adat hiány ellenőrzése (minden egyes autószalon esetén, minden egyes ajánlatra (sorok), minden egyes legalább egy ajánlattal érintett attribútumra (oszlopok), az adatok darabszáma, a mindenkor utolsóként feltöltött adatot figyelembe véve: ha egyetlen pozícióra is igaz, hogy az adat nem egy, akkor... )
 
* felmerülő jogviták kezelése (utólagos szerep)
 
* prevenciós intézkedések
 
* társhatóságokkal való együttműködés
 
* piaci kapcsolatok figyelése (fizetési gondokkal küzdő cégek, olyan cégek, akik megsértik a modellek jogait...)
 
* folyamatos működés biztosítása
 
* osztott, párhuzamos szolgáltatás
 
* archiválás
 
* folyamatos strukturális felügyelet (más adatbázisokkal való konszolidáció, vagy folyamatos bővítés, átrendezés)
 
  
== Haszna ==
+
A tervezett hasznosság vizsgálatát két felé venném.
 +
Egyrészt megnézem saját esetemben milyen hasznosságot terveztem azzal, hogy saját sorrendem felállítása mellett elvégeztem a hasonlóságelemzést is. Az elemzéssel időt és energiát tudtam spórolni - amint tudjuk mindkettő pénz - és el tudom kerülni egy kényszerűségből felállított sorrend alapján hozott esetleges rossz döntés következményeitől. Számszerűen a kutatómunka és információk begyűjtése a telefonszámlát, az internet költségét és a benzinpénzt figyelembe véve bizonyosan számolhatok 5.000 Ft-tal. Amennyiben még a rossz döntés következményeit, az újabb keresést és esetleg autó váltást is számítom, biztosan nyertem 10.000 Ft-ot a hasonlóságelemzés elvégzésével. A végeredményt figyelembe véve azonban nem realizáltam forintértékű hasznosságot, mert saját első helyezettem megegyezett a elemzés első helyezettjével.
 +
Emellett megvizsgálom, amennyiben szolgáltatásként ajánlanám az elemzést hasonló cipőben járó szülőknek, Ők mit tudnak realizálni a tervezett haszonból, amit az általam ajánlott szolgáltatással létrejött. Üzleti tervemben 10.000-15.000 Ft-ért ajánlom ki szolgáltatásomat, ami több hónapos munkát is jelenthet adott esetben. Induljunk ki a szélső értékekből a 15.000 Ft-ból és a 2 hónapos munkából. Az, hogy ezekhez nem saját maguknak kellett az objektumokat és az attributomokat összeszedniük, végigjárni az intézményeket, telefonálniuk biztosan jelentett számukra 10.000 Ft hasznosságot. Emellett a saját sorrend alapján hozott rossz döntés következményének elkerülése szintén jelent ugyanennyit, így egyértelműen megtérült számukra a 15.000 Ft -os szolgáltatási díj kifizetése.
  
Az adatbázisban, különböző szempontok szerint mindenki megkereshetné az ő feltételeinek megfelelő autókat, és a különböző autószalonok ajánlatait összehasonlítva kiválaszthatná a számára legmegfelelőbbet. Hogyan lehet legitimálni (pénzügy minisztérium, vagy a tagok felé) az online rendszer kialakításának, fenntartásának költségeit:
+
==Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba  ==
  
* Rendszer szintű hasznosság
+
==Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok  ==
* Jelenlegi helyzet:
 
* Cél állapot (i):
 
* Célcsoport, élethelyzet
 
* verseny
 

A lap 2010. december 15., 20:15-kori változata

Különböző magyarországi autószalonok ajánlatainak feltérképezése

Helyzetértékelés, mérhető, megfigyelhető, mértékegység megadása,jelenlegi helyzet becslése

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

  • Melyik autót válasszam?

A feladat előtörténete

  • Motivációm a feladat megoldására első sorban az volt, hogy Édesapám új autót akart vásárolni, így szerettem volna összevetni a számára kedves autómárkákat különböző szempontok alapján. Többek között azt is vizsgáltam, hogy a különböző autóreklámoknak milyen hatásai, eredményei voltak. Nagyon örülök, hogy sikerült eredményre jutni, mivel igen nehéz manapság az autóválasztás. Figyelembe kell venni a fenntartási költségeket, a benzinár jelentős emelkedését. Egy autó hosszú időre szól, és nem olyan dolog, amit az ember csak úgy visszavisz és kicseréltet, ezért érthető mód a legjobbat akartuk kiválasztani.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

  • Mikor egyre több probléma adódott otthon az autóinkkal, eldöntöttük, hogy újat vásárolunk. Persze az emberben millió és millió kérdés felvetődik egy autóvásárlás során: használt, vagy új legyen e, benzines, dízel, avagy hibrid hajtású mellett döntsünk, arról nem is beszélve, hogy az autónk megjelenése tükrözi saját megjelenésünket is, ezért igen lényeges annak kinézete is és akkor a komfortérzetről még nem is beszéltem...

Végül aztán kiszemeztem a számunkra leginkább tetszetős autókat. Természetesen minden leírt szempontot figyelembe véve, már ami elsődlegesen Édesapámnak fontos lehet.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

  • Az internet hatalmas segítséget nyújtott abban, hogy utána járjak annak, hogy az autópiacon lévő, számunkra kipécézett autómárkák gépjárműi milyen funkciókkal, extrákkal bírnak, mennyi a fogyasztási és fenntartási költségük, milyen esetleges akciók léteznek. Később nyakamba vettem a várost és meglátogattam néhány autókereskedést, hogy esetleg kipróbáljam az adott gépjárműt, ami megtetszik. Sajnos nem sok lehetőséget nyújtanak a különböző cégek,persze ez saját tapasztalat. Számításba vettem az Audit, a BMW-t, a, a Mercedest Subarut, a Citroent, a Suzukit, az Opelt. Ezek között van drágább kategóriájú, presztízs autó és abszolút könnyen hozzájutható ún. kommersz, középkategóriás autókat is. Döntésünk egyértelműen a prémium kategória felé hajlottunk, mivel fontos számunkra a biztonság, a megbízhatóság és a kényelem is.

Objektumok (sorok)

Audi, Opel, Mercedes, Subaru, Suzuki, BMW, Citroen, Peugeot.

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Az X oszlopaiban a különböző szempontok, melyek fontosak lehetnek, a reklámokat is figyelembe véve: Szerepel e a reklámjában szerep nélküli női test, rendelkezik e hibrid hajtással, reklámja tartalmaz e akciókat, magas e a fenntartása, presztízs autónak számít e? Y oszlopban utánajártam, hogy melyik autó reklámkampánya járt a legnagyobb sikerrel. Itt kiderült, hogy az Audi az a márka, mely a legtöbb nyereséget szedte be reklámjai után.

A feladat által érintett célcsoportok

  • Természetesen a feladat által érintett célcsoportok közé azon emberek tartoznak, akik szintén most készülnek autót vásárolni, akik hasonlóképp szeretnének minél jobb feltételekkel minél minőségibb terméket megvásárolni. Az információ hatalom, az idő pedig pénz, így nagy segítségükre lehet egy kutatás, mellyel előrébb juthatnak döntéseikben.

Nem utolsó sorban pedig profitálhatnak a kereskedések is, mivel fontos számukra, hogy minél több autót eladjanak, így megfigyelhetik, hogy milyen akciókkal és lehetőségekkel fejleszthetnék a marketing területüket, és milyen módon növelhetik az eladást. Valamint, mindenki, aki autót szeretne vásárolni, illetve tájékozódni szeretne az autószalonokról

  • bárki, aki az autószalonok valamilyen körét el szeretné érni (rendezvényszervezők, piackutatók, reklámszakemberek)
  • konkurencia (ár-teljesítmény elemzés)
  • hatóságok, civil szervezetek (ellenőrző funkció)

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Első sorban a saját hasznosságomat kívánom tisztázni, hiszen ez az amit a legtisztábban tudok értékelni. A kutatómunka ami az attributomok feltérképezéséhez kell, szükségessé teszi a vélt vagy hallott információk pontosítását és reális kép kialakítását. Emellett a hasonlóségelemzés attól a kényszerhelyzettől ment meg, hogy több szempontot egyszerre kelljen értékelnem, ez az ami gyakorlattilag lehetetlennek tűnt számomra. A hasonlóságelemzés ezt a terhet és a saját befolyásolhatóságomat vette le a vállamról. Ez a legfontosabb hasznosság a számomra. Emellett amennyiben a fent említett célcsoportok mind megismerik a kutatási eredményeket, egyrészt mindannyian leszűrhetik a saját maguk számára fontos információkat, másrészt objektív képet kapnak a másik szempontjairól, amely alapján változtathatják saját, korábbi elgondolásaikat. Mindenekelőtt azonban azoknak lesz hasznos, akik szintén autóvásárlás előtt állnak és szeretnék megtalálni a számukra legkifizetődőbb és legmegfelelőbb típust, melyben aztán nem fognak csalódni.

A válaszokat befolyásoló tényezők

a magyarországi autószalonok ajánlatait egy adatbázisba kell összegyűjteni, ahol irányított keresés segítségével (KO feltételek alapján) lehet megtalálni a megfelelő autót. Szempontok a kereséshez például:

  • helyszín
  • márka
  • szín
  • kor
  • állapot

Természetesen a saját egyéni szempontok a legbefolyásolóbb tényezők, de mivel hihetetlen gazdag információ áradat közepette élünk, gyakori az összezavarodottság. Valamint sokszor adunk más ismerőseink véleményére is, akik innen onnan hallották, tapasztalták, hogy ez az autó ilyen, az meg olyan...a döntés szinte lehetetlen kézzelfogható adatok nélkül. Ennyi erővel a lottó 5-ös is ennyire meg annyira esélyes..... A segítség az volt, hogy leültünk és megvizsgáltuk saját tapasztalataink alapján, melyek azok a márkák, amik szóba jöhetnek. Így szűkült a kör és máris könnyedén vizsgálódhattunk. Az objektumok közé besoroltam a számunkra legtetszetősebb autómárkákat, ez adott volt, csak össze kellett szedni.A jellemzők kiválasztása a család és Édesapám szempontjai alapján kerültek összegzésre.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Módszerem lényege talán már az eddigiekből is világosan látható. (1.) Felsorakoztattam a lehetséges autómárkákat, majd (2.)összeszedtem a számomra - édesapám számára - fontosnak tartott szempontokat. Ezután kezdődött a (3.)kutatómunka.A lehető legpontosabb információkat begyűjteni adott autómárkákról minden lehetséges eszközzel - internet, személyes találkozó, személyes tapasztalatszerzés, egyéb információs források, nyomtatott anyagok.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A hasonlóságelemzés sorrendje a következő: 1.Audi, 2.Mercedes, 3.BMW, 4.Subaru, 5.Opel, 6.Peugeot, 7.Citroen, 8.Suzuki

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A saját szempontjainkat kell sorrendbe állítani, vizsgálódni, majd kemény munkával elemezni és végül konklúzióra jutni. A szempontok adottak lehetnek mások számára is, azok sorrendbe állítása illetve értékelése azonban szubjektív dolog. A legfontosabb, hogy ismerjük magunkat,igényeinket és ne hagyjuk csőbehúzni magunkat, ne dőljünk be minden jól megkomponált reklámnak.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A tervezett hasznosság vizsgálatát két felé venném. Egyrészt megnézem saját esetemben milyen hasznosságot terveztem azzal, hogy saját sorrendem felállítása mellett elvégeztem a hasonlóságelemzést is. Az elemzéssel időt és energiát tudtam spórolni - amint tudjuk mindkettő pénz - és el tudom kerülni egy kényszerűségből felállított sorrend alapján hozott esetleges rossz döntés következményeitől. Számszerűen a kutatómunka és információk begyűjtése a telefonszámlát, az internet költségét és a benzinpénzt figyelembe véve bizonyosan számolhatok 5.000 Ft-tal. Amennyiben még a rossz döntés következményeit, az újabb keresést és esetleg autó váltást is számítom, biztosan nyertem 10.000 Ft-ot a hasonlóságelemzés elvégzésével. A végeredményt figyelembe véve azonban nem realizáltam forintértékű hasznosságot, mert saját első helyezettem megegyezett a elemzés első helyezettjével. Emellett megvizsgálom, amennyiben szolgáltatásként ajánlanám az elemzést hasonló cipőben járó szülőknek, Ők mit tudnak realizálni a tervezett haszonból, amit az általam ajánlott szolgáltatással létrejött. Üzleti tervemben 10.000-15.000 Ft-ért ajánlom ki szolgáltatásomat, ami több hónapos munkát is jelenthet adott esetben. Induljunk ki a szélső értékekből a 15.000 Ft-ból és a 2 hónapos munkából. Az, hogy ezekhez nem saját maguknak kellett az objektumokat és az attributomokat összeszedniük, végigjárni az intézményeket, telefonálniuk biztosan jelentett számukra 10.000 Ft hasznosságot. Emellett a saját sorrend alapján hozott rossz döntés következményének elkerülése szintén jelent ugyanennyit, így egyértelműen megtérült számukra a 15.000 Ft -os szolgáltatási díj kifizetése.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok