„Szerkesztő:Ho” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG))
(Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY))
79. sor: 79. sor:
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
  
Az elemzés alapján egyértelműen megállapítható, hogy a kettes számú dolgozó teljesít a felettese szerint a legmegfelelőbben. A leggyengébb teljesítményt a négyes számú dolgozó ért el.
+
A sorrend a következőképpen alakult:
A többiek azonos eredményt értek el.
+
1. Dolgozó2
 +
2. Dolgozó1
 +
2. Dolgozó3
 +
2. Dolgozó5
 +
2. Dolgozó6
 +
3. Dolgozó4
 +
 
 +
Az elemzés alapján egyértelműen megállapítható, hogy a kettes számú dolgozó teljesít a felettese szerint a legmegfelelőbben. Ezzel szemben a leggyengébb teljesítményt a négyes számú dolgozó érte el.
 +
A többiek az elemzés alapján végeredményként azonos pontszámmal rendelkezne
  
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=

A lap 2010. december 25., 23:22-kori változata

Forrás

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Ki legyen a hónap dolgozója?

A munkatársak értékelése. Egy fiktív vállalat 6 dolgozójának összevetése, értékelése.

A feladat előtörténete

Fiktív adatok alapján - egy multinacionális vállalat HR osztályának 6 munkavállalóját mutatom be, akik közül egyet "A hónap dolgozója" kitüntetésben részesítenek. Az osztályvezető 1-5-ig értékelte a dolgozókat személyenként, az adott attribútumok alapján. A hasonlóságelemzés segíti őt abban, hogy megtalálja a hónap legjobb munkatársát.

Az értékelés a következőképpen fog alakulni: 1- gyenge 2- elfogadható 3- átlagos 4- megfelelő 5- kiemelkedő

A vizsgálatban 6 attribútum (motiváció, felelősségvállalás, pontosság, csapatjáték, konfliktuskezelés, segítőkészség)és 6 objektum szerepel (a dolgozók).

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A feladat célja az, hogy kiszűrje a dolgozók közötti teljesítménybeli különbségeket. A legjobb munkatársat havonta kitüntetésben részesíti, mely nemcsak presztízskérdés a vállalaton belül, hanem egy csekély jövedelemkiegészítést is jelent, amely motiválja a dolgozókat a munka pontos elvégzésére.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adott témában egy fiktív vállalat hat dolgozóját vizsgáltam az adott szempontok alapján. A vizsgálati tér: hat objektumot és hat attribútumot tartalmaz. Iránynak minden esetben nullát választottam, hiszen minél nagyobb az érték, annál ideálisabb a jelölt. Az adatgyűjtés mérete 6*6 adat, melyeket fiktív adatok alapján gyűjtöttem össze.

Objektumok (sorok)

• Dolgozó1 • Dolgozó2 • Dolgozó3 • Dolgozó4 • Dolgozó5 • Dolgozó6

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Az attribútumok a következők (X oszlopok):

-motiváció -felelősségvállalás -pontosság -csapatjáték -konfliktuskezelés -segítőkészség

Y oszlop: Száz pont az egység, vagyis mindenki egyforma eséllyel indult a "A hónap dolgozója" címért.

Mindegyik attribútum esetén "pontszám" lett a mértékegység.

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat célcsoportja, a vállalat hat dolgozója, a felettük álló humán szakember, illetve az osztályvezető is. Így tehát az ő munkájukat könnyítheti meg ezen hasonlóságelemzés.

A HR azért érintett a témában, mivel úgymond más szemszögéből is kap egy értékelést a dolgozókról. Ez alapján tisztába kerül az említett munkavállalók erősségeivel és gyengeségeivel, tudja, hogy mely területeket kell tovább fejleszteni, esetleges képzéseket szervezni. (Például, aki alacsony szintű értékelést kapott a csapatjáték mezőben, annak a tréningeken csapatmunkában kell részt vennie, hogy készsége fejlődhessen).

Az osztályvezető pedig azért, mivel ő tölti be az értékelő feladatát. A véleménye, benyomása alapján kaphatják meg a dolgozók a díjat.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A feladat eredménye a vezetőség számára információt nyújthat a dolgozókról. Ez a cég számra is nagy jelentőséggel bír, hiszen a kiértékelés további módszerek szükségességére világíthat rá, a teljesítménynövelés érdekében. Megmutatja, hogy mely munkatárs milyen feladatkörben mutatkozik hatékonyabbnak, és melyek az erősségei, illetve gyengeségei.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladat megoldásának lépései:

1. Excel táblázatban készítettem egy leíró munkalapot, tartalomjegyzék gyanánt, melyben előrevetítettem, hogy miket kívánok bemutatni.

2. Ezt követően metaadatbázist készítettem fiktív adataim alapján.

3. Kimutatás varázsló használatával táblázatokat alkottam (kimutatás-érték, kimutatás-darab)

4. A sorszámfüggvény segítségével rangsort állítottam fel az adatok között.

5. Végezetül a COCO-tábla elkészítése


6. Oszlopdiagrammal szemléltettem a "különbségeket" a dolgozók között, az attribútumok alapján.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A sorrend a következőképpen alakult: 1. Dolgozó2 2. Dolgozó1 2. Dolgozó3 2. Dolgozó5 2. Dolgozó6 3. Dolgozó4

Az elemzés alapján egyértelműen megállapítható, hogy a kettes számú dolgozó teljesít a felettese szerint a legmegfelelőbben. Ezzel szemben a leggyengébb teljesítményt a négyes számú dolgozó érte el. A többiek az elemzés alapján végeredményként azonos pontszámmal rendelkezne

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az adatokból kiolvasható, hogy az egyes, kettes és a négyes dolgozónál is az egyik legfőbb probléma a motiváció hiánya. A hatos dolgozó legfőbb problémája, hogy nem eléggé segítőkész, és a többi dolgozóhoz képest pontatlannak értékelte az osztályvezető. Igen gyenge értékelést kapott a hármas dolgozó a csapatjátékra, és a négyes dolgozó a felelősségvállalásra, ami mellesleg az ötös dolgozónak sem az erőssége. A kettes és az ötös dolgozó képes legkevésbé a konfliktusok megfelelő kezelésére, hárítására.

Ezzel szemben minden dolgozót értékeltek kiemelkedőnek is, számos ötös, vagy négyes pontszámban is részesültek.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Nehéz megfelelő értékítéletet mondani az alábbi adatok alapján, de az alkalmazott módszer nagyban megkönnyítette a feladatunkat. Megállapítható, hogy a HR számára is alkalmazható ilyen, és ehhez hasonló döntések során. A vizsgálatot természetesen más módszerrel is (tesztek, kérdőívek írása, szöveges értékelés, szerepjáték stb.)végrehajthattuk volna, csak ezek sokkal több időt ölelnek fel, illetve a szubjektív értékelés is megjelent volna.

Jóval pontosabb és megbízhatóbb eredmény született volna, ha más tényezőket is figyelembe veszünk, például a kommunikációs-készség, a szakértelem stb.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok