„Kiválasztás külföldre” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
22. sor: 22. sor:
 
*Szakmai tudás (pont)Irány: 0 azaz minél nagyobb annál jobb
 
*Szakmai tudás (pont)Irány: 0 azaz minél nagyobb annál jobb
 
*Max. Mennyi időt hajlandó pluszban eltölteni? (hónap) Irány: 0 azaz minél nagyobb annál jobb
 
*Max. Mennyi időt hajlandó pluszban eltölteni? (hónap) Irány: 0 azaz minél nagyobb annál jobb
 +
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
Nemzetközi cégek olyan munkatársainak jó ez a megoldás, akik olyan helyzetben vannak, hogy adott munkaterületen dolgozó beosztottjaik közül kell kiválasztaniuk a valószínűleg legkompetensebb, legalkalmasabb személyt adott munka elvégzésére.
+
*Nemzetközi cégek HR osztálya:
 +
*Nemzetközi cégek vezetői, osztályvezetői
 +
Azért ők az érintett célcsoport, mert leggyakrabban ők kerülhetnek olyan szituációba, hogy dönteniük kell, kiválasztás ügyében, és ez az elemzés gyakran megkönnyítené a dolgukat.
 +
 
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
Reményeim szerint a megoldást találok arra, hogy minél rövidebb idő alatt, kit is kellene ki küldeni munkavégzére. De úgy, hogy ő a legnagyobb hasznosságot hozza a cégnek, a lehető legpozitívabb visszajelzéssel a partner cégtől.  
+
Reményeim szerint megoldást találok arra, hogy minél rövidebb idő alatt, kit is kellene ki küldeni munkavégzére. De úgy, hogy ő a legnagyobb hasznosságot hozza a cégnek, a lehető legpozitívabb visszajelzéssel a partner cégtől.
 +
Jó kiválasztás esetén a felmerülő problémákat, feladatokat a kiválasztott személy gyorsan, pontosan meg fogja tudni oldani a számára kitűzött idő alatt. Tehát időt tudunk spórolni, egy jó munkaerővel, de egyben pénzt is, hiszen az időnek ára van. Minél több időt tölt kinn egy személy, annál költségesebb a kinn léte ( szállás,étkezés, közlekedés) Ezekből mind lehet spórolni egy hatékony kiválasztással.  
  
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
Az alap adatokhoz vettem egy Y0 értéket, ami 1000 pontot ért. Ez adja meg azt a lehetőséget, hogy mindenki egyenlő eséllyel induljon a feladat megszerzésére, ill. megtudjuk hogy az adott személyek mennyire hasonlítanak az idealizált személyre.
+
*Először is készítettem egy alap táblázatot, ami konkrétan tartalmazza a jelölteket és a szempontokat, ami alapján történik a kiválasztás.
 +
* Majd készítettem egy metaadatbázis, a jobb átláthatóság, és összehasonlíthatóság kedvéért.
 +
* Majd készítettem egy darabra vonatkozó kimutatást, hogy megbizonyosodjak arról, hogy minden objektumnál adott attributumhoz csak 1 adatot rendeltem hozzá. Tehát pl. nem fordul e elő, hogy 2 életkora van egy személynek.
 +
* Következő lépésként készült egy értékre vonatkozó kimutatás is.
 +
* Végül elkészítettem az elemzés lapfülnél, egy rangsorolást, majd ebből kiindulva elkészítettem a Coco online-t, ami alapján lehet majd következtetést levonni, hogy ki a szerencsés kiválasztott személy.
 +
Ittkell megjegyeznem, hogy az alap adatokhoz vettem egy Y0 értéket, ami 1000 pontot ért. Ez adja meg azt a lehetőséget, hogy mindenki egyenlő eséllyel induljon a feladat megszerzésére, ill. megtudjuk hogy az adott személyek mennyire hasonlítanak az idealizált személyre.
  
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=

A lap 2011. január 6., 16:21-kori változata

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/df.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Kiválasztás egy külföldi munkavégzésre. Megtalálni a leg kompetensebb személyt, a lehetséges jelöltek sorából.

A feladat előtörténete

Korábbi években a testvéremet sokszor küldték ki munkahelyétől külföldi partner cégekhez, hogy adott munkaterületen segítsen a kintiek munkájában. Ennek okán jutott eszembe, vajon mért pont őt választották ki erre a feladatra? Így számba vettem néhány fontos tényezőt, ami befolyásolhatta a kiválasztás eredményét.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete(best practice) és ennek értékelése/kritikája

Amíg nem találkoztam a hasonlóságelemzéssel, addig úgy próbáltam volna megtudni, ki a legalkalmasabb, hogy megkérdeztem volna a főnökök véleményét, és megnéztem volna, ki ér rá éppen abban az időben. Sok szubjektív tényező is befolyásolhatta volna a döntésem,akár pozitív akár negatív irányba, de ezzel a módszerrel objektív módon próbálok információt kapni, hogy kit is válasszak.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Egy kis fejtörést okozott, hogy milyen attribútumokat is válasszak ki, ami alapján fogom tudni kiválasztani, hogy ki is a legmegfelelőbb a feladatra. Vita volt, hogy az életkort bevegyem e ebbe a sorba, de a külföldi cég fiatal, rugalmas, lelkes személyt igényelt, ezért gondoltam, hogy mindenképpen fel kell vennem a sorba.

Objektumok (sorok)

  • B.N
  • T.Zs.
  • F.T.
  • D.G,
  • L.Z.

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  • Nyelvtudás (szint) Irány: 0 azaz minél nagyobb annál jobb
  • Problémamegoldás (pont) Irány: 0 azaz minél nagyobb annál jobb
  • Volt e már külföldi partnernél? (kód) Irány: 0 mert az a jó, ha már volt kinn előzőleg, tehát van tapasztalata
  • Életkor (év) Irány: 1, Minél kisebb, annál jobb.
  • Szakmai tudás (pont)Irány: 0 azaz minél nagyobb annál jobb
  • Max. Mennyi időt hajlandó pluszban eltölteni? (hónap) Irány: 0 azaz minél nagyobb annál jobb

A feladat által érintett célcsoportok

  • Nemzetközi cégek HR osztálya:
  • Nemzetközi cégek vezetői, osztályvezetői

Azért ők az érintett célcsoport, mert leggyakrabban ők kerülhetnek olyan szituációba, hogy dönteniük kell, kiválasztás ügyében, és ez az elemzés gyakran megkönnyítené a dolgukat.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Reményeim szerint megoldást találok arra, hogy minél rövidebb idő alatt, kit is kellene ki küldeni munkavégzére. De úgy, hogy ő a legnagyobb hasznosságot hozza a cégnek, a lehető legpozitívabb visszajelzéssel a partner cégtől. Jó kiválasztás esetén a felmerülő problémákat, feladatokat a kiválasztott személy gyorsan, pontosan meg fogja tudni oldani a számára kitűzött idő alatt. Tehát időt tudunk spórolni, egy jó munkaerővel, de egyben pénzt is, hiszen az időnek ára van. Minél több időt tölt kinn egy személy, annál költségesebb a kinn léte ( szállás,étkezés, közlekedés) Ezekből mind lehet spórolni egy hatékony kiválasztással.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  • Először is készítettem egy alap táblázatot, ami konkrétan tartalmazza a jelölteket és a szempontokat, ami alapján történik a kiválasztás.
  • Majd készítettem egy metaadatbázis, a jobb átláthatóság, és összehasonlíthatóság kedvéért.
  • Majd készítettem egy darabra vonatkozó kimutatást, hogy megbizonyosodjak arról, hogy minden objektumnál adott attributumhoz csak 1 adatot rendeltem hozzá. Tehát pl. nem fordul e elő, hogy 2 életkora van egy személynek.
  • Következő lépésként készült egy értékre vonatkozó kimutatás is.
  • Végül elkészítettem az elemzés lapfülnél, egy rangsorolást, majd ebből kiindulva elkészítettem a Coco online-t, ami alapján lehet majd következtetést levonni, hogy ki a szerencsés kiválasztott személy.
Ittkell megjegyeznem, hogy az alap adatokhoz vettem egy Y0 értéket, ami 1000 pontot ért. Ez adja meg azt a lehetőséget, hogy mindenki egyenlő eséllyel induljon a feladat megszerzésére, ill. megtudjuk hogy az adott személyek mennyire hasonlítanak az idealizált személyre.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az eredmény elég meglepő lett. Egy főt lehet alapból kizárni a csoportból, ő a második illető a listán. Azért lehet rögtön kizárni, mert az ő eredménye a leggyengébb a többiekhez képest, s mi azt a személyt keresnénk, akinek az Y* érétke >Y. A többi "versenyző" egyenlő pontszámot kapott, mindenki 1000,1 pontot. Tehát ő közülük egyenlő eséllyel lehetne választani. Az attribútomok közül a Volt e már külföldi partnernél c. kérdést, akár Zajként is lehetne tekinteni.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Mivel 4 szereplő is azonos értéket kapott, ezért azt lehet mondani, hogy bármelyikőjüket ki lehet küldeni külföldre. Ennek eldöntésében akár a vak szerencse is felmerülhet.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A megoldás során realizálódott bennem, hogy pontosabb és jobb eredményt kaphattam volna, ha nagyobb létszámú objektumot használok az elemzéshez. De a fiktív minta cégem alapján, csak ez a 6 személy jöhetett számításba.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok