„Hr:csokik” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat által érintett célcsoportok)
(A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)
45. sor: 45. sor:
  
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 +
Számomra fontos, hogy a pénzemért a lehető legjobb áron megfelelő energiatartalommal rendelkező csokoládét tudjak venni, figyelembe véve a tápértékeket. Ezzel az elemzési módszerrel könnyedén kiválasztható a pénztárcához és az igényekhez legjobban megfelelő édesség.
 +
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=

A lap 2011. január 16., 20:34-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Igényeimnek megfelelő csokoládé kiválasztása egy szűkített lista alapján hasonlóságelemzéssel

A feladat előtörténete

Nagyon szeretem a csokoládét, viszont törekszem arra, hogy a legalacsonyabb szénhidrát tartalom mellett azért elegendő energia tartalommal rendelkezzen, hogy a számomra minél táplálóbb, ám szénhidrátban kevésbé gazdag csokoládét tudjam megvásárolni.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Táplálkozásom során nagyon figyelek arra, hogy egy adott étel energiatartalma nagyjából egyensúlyba álljon a tápértékekkel. Sok figyelmet szentelek a szénhidrát tartalmakra, ezért a hasonlóságelemzésemnél az energiatartalom, illetve a szénhidrát összehasonlítását választottam különféle márkájú táblás tejcsokoládék esetében. Első körben a kolléganőim segítségét kértem, akik többféle fogyókúrát kipróbáltak, így jártasak az energiatartalom, valamint a tápértékek világában, ám mindegyik más tejcsokoládét részesített előnyben. Ezért hasonlóság elemzéssel próbáltam eldönteni a számomra legmegfelelőbb csokoládé kiválasztását. Egy hipermarket polcairól kiválasztottam a kollégáim álltál preferált 7 különböző gyártótól származó táblás tejcsokoládét és hozzárendeltem a számomra fontos paramétereket. Ezek az adatok alapján készítettem az elemzést. Az elemzés segítséget nyújtott abban, hogy a kiválasztott csokoládé a legjobb energiatartalommal a számomra felállított feltételeknek legjobban megfeleljen. Amennyiben nem ismerném a hasonlóságelemzést, az alábbi sorrendet állítottam volna fel, amely alapján eldöntöttem volna, hogy melyik csokoládé a legmegfelelőbb számomra: 1.Energia tartalom= mindenképpen a magasabb energia tartalmút választottam volna, hogy megfelelő energiát biztosítson. 2.Fehérje= számomra nem tartozik a kiemelt tulajdonságok közé, ezért valószínűleg mindegyikre azonos pontot adtam volna. 3.Szénhidrát= minél alacsonyabb, annál jobb. 4.Zsír= mindenképpen azt a csokoládét választottam volna, amelyikben a legkevesebb zsír van. 5.Ár= a közép kategóriás árnál maradtam volna.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

7 különböző márkát közel azonos teljesítménnyel választottam különböző árral összehasonlításra.

Objektumok (sorok)

5 különböző típust választottam 1. Milka csokoládé 2.Boci csokoládé 3.Tibi csokoládé 4.Kinder csokoládé 5.Lindt csokoládé

Attribútumok (X, Y oszlopok)

5 attribútumot jelöltem meg, ezek lettek az összehasonlítás alapjai. 1.Energia tartalom 2.Fehérje 3.Szénhidrát 4.Zsír 5.Ár

ezek a tulajdonságok fogják befolyásolni a döntésemet a vásárlásnál.

Attribútumok tekintetében ezeket az irányokat adtam meg: irány=0 (minél nagyobb annál jobb) irány=1 (minél kisebb annál jobb)

A feladat által érintett célcsoportok

Konkrétan magamnak szerettem volna a legmegfelelőbb csokoládét kiválasztani. De segítséget nyújthat mindenkinek aki megfelelő energia tartalom mellett a legalacsonyabb szénhidrátot tartalmazó csokoládét szeretné megvásárolni.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Számomra fontos, hogy a pénzemért a lehető legjobb áron megfelelő energiatartalommal rendelkező csokoládét tudjak venni, figyelembe véve a tápértékeket. Ezzel az elemzési módszerrel könnyedén kiválasztható a pénztárcához és az igényekhez legjobban megfelelő édesség.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet