„TEU” változatai közötti eltérés
94. sor: | 94. sor: | ||
1. Minden attributum esetén egy lépcső van | 1. Minden attributum esetén egy lépcső van | ||
2. Zajok nincsenek | 2. Zajok nincsenek | ||
− | 3. A kombinatorikai tér | + | 3. A kombinatorikai tér mérete, vagyis a sorok száma 6. |
4. A Következmények száma 7. | 4. A Következmények száma 7. | ||
5. A genetikai potenciál értéke 42. | 5. A genetikai potenciál értéke 42. |
A lap 2011. január 26., 01:08-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 A felelősségteljes adatkezelésről szóló nyilatkozat
- 2 Forrás
- 3 Tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 4 A feladat előtörténete
- 5 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
- 6 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása
- 7 A feladat által érintett célcsoportok
- 8 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 9 A válaszokat befolyásoló tényezők
- 10 A saját megoldás bemutatása
- 11 Az eredmények értelmezése
- 12 Ajánlások megfogalmazása
- 13 Az információ többletérték lehetőségének levezetése
- 14 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 15 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
A felelősségteljes adatkezelésről szóló nyilatkozat
Alulírott Szabóné Kőrösi Magdolna ezennel kijelentem, hogy az általam készített önálló feladat és mellékletei kapcsán feldolgozott minden egyes adat esetén helyesen adtam meg ezek forrását és státuszát (közhasznú, ill. valós, de anonimizált), illetőleg messzemenőkig gondoskodtam arról, hogy az anonimizálás érdekében tett lépések eredményeként a védett adatok valós forrása ne legyen feltárható, az attributumok anonimizáltak, de valósak és hogy az érték szorzattal torzított, de arányaiban megfelel a valóságnak. Egyben kijelentem, hogy az érintett szervezetet és személyt a feladatról és az adatok felhasználásának fentebb megadott módjáról tájékoztattam. Az érintett hozzájárulását adtak adataik anonim közzétételéhez. Az adatok hiányos védelméből fakadó mindennemű kárigényért teljes mértékben felelősséget vállalok.
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/km.xls
Tervezett alkalmazás/megoldás címe
Minőség /Ár összehasonlító elemzés segítségével.
A feladat előtörténete
Családi kötelék által sikerült megismerkednem egy vasúti operátorcég tevékenységével és piaci környezetével. A cég legfőbb feladata, hogy konténeres irányvonatokat szervez számos európai rendeltetésre, beleérve európai kikötőket is. A szolgáltatást szállítmányozó és hajóstársaságok részére értékesíti.
A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
Érdekesnek találtam, hogy többszereplős piac ellenére a cég nem készít semmilyen matematikai alapú elemzést , annak ellenére, hogy széleskörű információkkal rendelkezik a piac egészére vonatkozólag. Az operátorcég 2 - 3 szereplős (versenytárs) piaci környezetben dolgozott évekig, amelyben minden egyes operátornak megvolt a piaci besorolása ár – minőség tekintetében. Mivel, a cég filozófiájához szorosan hozzátartozott a minőség szerepe, ezért nem jelentett különösebb kihívást megtartani vezető szerepüket. Partnereik szívesen fizettek többet a szolgáltatásért a kiváló minőség miatt. A vasúti liberalizációs folyamatok azonban megváltoztatták az egész piaci környezetet. Egyes vasúti operátorok csak kifejezetten egy kiemelt relációval foglalkoznak, s ennek következtében egyes vasúti tengelyeken, mint pl. a vizsgálat tárgyát képező relációban is, piaci túlkínálat keletkezett. Az adattáblában összegyűjtött leglényegesebb szempontok alapján igyekeztem bemutatni az ár / minőség viszonyát.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása
Szempont-rendszer A cég ügyfelei szempontjából leglényegesebb feltételrendszer, hogy az áruhoz minél rövidebb idő alatt, a lehető legbiztonságosabb útvonalon, a legszervezettebben illetve az adott paraméterekhez tartozó legjobb áron jusson hozzá. A vizsgált modelleknél az alábbi szempontok abszolút meghatározóak, korábban ilyen vagy hasonló nem készült. Objektumok (sorok): vonat modellek Attribútumok (X, Y oszlopok) 1.Futásidő – órában kifejezve, kisebb a jobb 2.Útvonal I. szempont operatív – 1. Murakeresztúr 2. Hódos – kisebb a jobb 3.Útvonal II. szempont vámkockázat –1. Murakeresztúr 2. Hódos – nagyobb a jobb 4.Rendeltetés – 1, 2, 3 vagy több helyet szolgál ki – nagyobb a jobb 5.Frekvencia/ hét – vonatpár db – nagyobb a jobb 6.Kocsipark – 1. saját, 2. bérelt – kisebb a jobb 7.Maximális kapacitás – TEU-ban kifejezve, nagyobb a jobb
A feladat által érintett célcsoportok
Értékesítés, Project Management, termékről döntést hozó vezetők Javaslat: egy túlkínálattal rendelkező piac esetében nagyon fontos, hogy megtartva a cég filozófiát milyen értékesítési stratégiát alkalmaznak annak érdekében, hogy az árnyomás ellenére a piac a minőség érdekében tolerálja az esetleges árkülönbséget. Ezért az Értékesítés érvként, meggyőzésként felkérheti ügyfeleit egy ilyen jelegű elemzés elkészítésére (elkészíttetésére) és kérheti őket vegyék figyelembe a döntéseiknél. Ebben az a kockázat, amennyiben az ügyfél mégis az árat tartja elsődleges fontosságúnak, tehát ennek akkor lesz a cég számára hasznossága, amennyiben azonos filozófiával dolgozó partnert (jelen esetben a minőségre koncentráló) kér fel.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A Solver alkalmazásával lehetőség nyílik az egyéni, saját preferencia rendszer szerinti értékelésre, jelen esetben a minőségé az elsődleges szerep Segít megtalálni, hogy melyek azok a feltétek, amelyeken nagyobb hasznosság (kevesebb költség) reményében változtathat, a piac még tolerálja és a termék eladható marad.
A válaszokat befolyásoló tényezők
A súlyozás nagyon minimális mértékben befolyásolhatja az értékelés objektivitását, mivel egyetlen kivételt eltekintve (Rendeltetés), a többi tényező mind objektív, a piac szereplői számára azonos fontosságot, értéket határoznak meg. Pl. minden objektum esetében a gyorsabb futásidő a jobb és hasznosabb. ( előbb jut az áruhoz, gyorsabban jut a kocsiparkjához, a gyorsaság költségcsökkentő tényező). Elemzésemben az objektivitást az befolyásolhatja, hogy az egyes modellek mennyire helyesen lettek felépítve illetve a hozzárendelt eladási ár mennyire fedi a valóságot. Valós piaci környezetben ennek az elemzésnek elkészítése széleskörű piac ismeretet követel meg, mert a versenytársak által létrehozott termékek feltételrendszerének ismerete szükséges hozzá. így befolyásoló tényező, hogy mennyire pontosan ismereteink az egyes modellekkel kapcsolatban.
A saját megoldás bemutatása
Objektumok meghatározása Attribútumok meghatározása Az adatok összegyűjtése a partnertől. Az attribútumokat szükségtelen volt bővíteni, hiszen minden szükséges adat a cég rendelkezésére állt a modellek képzéséhez, csak eddig egyedi modellek képzéséhez nyújtott segítséget, de összehasonlításra nem használták ezeket. Ezután meghatároztam az attribútumokhoz tartozó értékeket. Az érték meghatározásnál egyes értékek is rendelkezésre álltak, mint pl. futásidő órában, frekvencia vonatpár/hét vagy kapacitás TEU-ban kifejezve, de voltak, amelyek alternatív megoldásokat jelentenek pl. útvonal, ahol egyszerűen egy sorszámot kapott az érték. Természetesen az azonos sorszámhoz tartozó dimenzió egyértelműen beazonosítható és értéke is azonos. A vizsgálatnál a minőség volt elsődleges szempontként meghatározva, ezért a minősítésnél is a „kisebb a jobb” illetve a „nagyobb a jobb” is ennek megfelelően lett meghatározva. azaz amely a jobb minőséghez járult hozzá Pivot tábla elkészítése az objektumok és attribútum értékek segítségével. Pivot táblából súlyozott eredményeket kiegészítettem a modellekhez tartozó eladási értékekkel. Sorszám képlet segítségével, meghatároztam az egyes modellek és feltételeink rangsorát. Solver tábla elkészítése HA függvény segítségével. F-Keres függvény segítségével az egyes attribútumokhoz tartozó EUR /TEU értékek meghatározása a tényleges (rendelkezésre álló piaci adat) eladási érték alapján Solver, becslés készítése és az eredmények értékelése.
Az eredmények értelmezése
I- től VI- ig sorszámozott modellek közül az 1-től 4-ig a paraméterek függvényében a piaci árak megfelelően lettek meghatározva. V-ös felül értékelt VI.alul értékelt
Ajánlások megfogalmazása
Az összes szempontot figyelembe véve megállapítható, hogy az I. által üzemeltetett vonat-modell a piacon minőségben első helyen szerepel. Úgy tűnik, hogy egy olyan konkurens környezetben is meg tudta tartani vezető szerepét, amely látszólag nem neki kedvez és helyesen határozta meg a termék piaci értékét is. Változtatásra jelenleg nincs szüksége. Az I. modellt követő három modellel szemben könnyen megtarthatja vezető szerepét, de a VI. modell komoly kockázat, minden szereplő számára. Nem hagyhatja figyelmen kívül az VI. modellt üzemeltető operátor árpolitikáját, hiszen jelentősen befolyásolhatja a piac magatartását. A maximális kapacitásra vetítve az eladási érték különbség nagyon jelentős - több ezer eurós - nagyságrendet is elérhet, egy teljesen kihasznált vonat esetén, amelyet a piac a versenyhelyzet miatt még a kiváló minőség esetében sem tolerál. Érdemes komoly vizsgálat alá venni és elgondolkodni a V. számú modell paraméterein, meggondolni annak kombinálását jelenlegi modelljével, hiszen az adatok azt mutatják, hogy a piac valamiért a kedvezőtlenebb paraméterek ellenére magasabb értéket hajlandó fizetni a termékért, mint az indokolt lenn, ilyen mértékű árdifferenciát a piac nem tolerál a minőség kedvéért sem.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése
Az I számú modell mind eladási értékét, mind piaci helyét a tulajdonosai jól ítélték meg, az elemzés egyértelműen hasznos volt a tekintetben, hogy pontosan behatárolta a vezetők részére a modell piaci mozgásterét, valamint meghatározza annak eladhatóságát egy esetleges kényszerű modell módosítás esetén.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
1. Minden attributum esetén egy lépcső van 2. Zajok nincsenek 3. A kombinatorikai tér mérete, vagyis a sorok száma 6. 4. A Következmények száma 7. 5. A genetikai potenciál értéke 42.
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
A feladat megoldása idején nem álltak rendelkezése, egyéb megoldások és dokumentumok