„Ingatlanpiac” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)
(A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))
41. sor: 41. sor:
  
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 +
1. Az alapadatok táblázat elkészítése
 +
2. Rangsor tábla kialakítása SORSZÁM függvény segítségével, a változók irányának meghatározása.
 +
3. Lépcsők és a Solver Tábla elkészítése
 +
4. Solver futtatása
 +
5. Invers Solver futtatása
 +
6. Eredmény értékelése
 +
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=

A lap 2011. október 19., 19:04-kori változata

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/international_realestate_msc.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Nemzetközi ingatlan piaci elemzések: Hol érdemes spekulálni?

A feladat előtörténete

Az ingatlan piac összetett és heterogén természetű. Ennek ellenére egyre több ember szeretné megérteni a jelenlegi állapotát, valamint időben ellenőrizni a piac trendjeit. Megjegyzendő, hogy ez nem csak az ingatlanpiac közvetlen résztvevői (ingatlanközvetítők és ingatlan beruházók) számára fontos. Az utóbbi években az ingatlan iránti nagy érdeklődés figyelhető más üzleti területektől is – befektetési és biztosítási társaságoktól, bankoktól és pénzügyi csoportoktól, és magánszemélyektől is, akik érdekeltek életkörülményeinek javulásában vagy akik szeretnének szabad pénzét ingatlanba befektetni és nyereséget kapni ezen a piacon. Nyilvánvaló, hogy mind az ingatlan szakértőknek, mind az átlagembereknek szüksége van egyszerű rendszerre, amely különböző szempontok alapján hasonlítja össze az ingatlanpiacokat.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az ingatlanpiacon hosszú ideig az ingatlan átlagos kínálati ára (vagy eladási ára) szolgált elemzés alapjául. Azonban a lakások átlag árának változása nem feltétlenül maga az átlagárnak függvénye. Az ingatlan átlag ára függ az ingatlan vásárlással, bérbeadással, kiadással kapcsolatos költségektől is.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adatvagyon 13országra vonatkozó ingatlanpiac adatait tartalmazza.

Objektumok (sorok)

Országok: Bulgária, Nagy-Britannia, Spanyolország, Olaszország, Ciprus, Egyesült Arab Emirátusok, Törökország, Franciaország, Horvátország, Montenegró, Csehország, Magyarország, Oroszország

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Az oszlopokban a független változók és a függő változó látható.

Ingatlan vásárlási illeték (%). Ennek iránya egy, mivel alacsonyabb ingatlan vásárlási illeték pozitívabban hat az ingatlan befektetésre.

Közjegyzői díj/ügyvégi költség (%). Ennek iránya egy, mivel minél alacsonyabb a közjegyzői díj/ügyvédi költség az országban, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy ezt az országot válasszuk a befektetési országként.

Ingatlan bérbeadás után fizetendő adó (%). Ennek iránya nulla, mivel minél nagyobb az ingatlan bérbeadás után fizetendő adó, annál nagyobb az ingatlan négyzetméter átlag ára.

Ingatlan értékesítés után fizetendő adó (%). Ennek iránya egy, mert alacsonyabb ingatlan értékesítés után fizetendő adó több befektetőt vonz az országba.

Árváltozás 2009ról 2010-re (%). Ennek iránya nulla, minél nagyobb az árváltozás, annál nagyobb az ingatlan négyzetméter átlag ára.

Ingatlan kiadásból származó éves jövedelem (%). Ennek iránya nulla, mért annál nagyobb az ingatlan négyzetméter átlag ára, minél több jövedelmet hoz. A korreláció értéke alapján (OAM adattábla G2) az irány mezőbe 1-t kell írni, azonban az elemzés során a saját elképzelés erőssége miatt 0 értékkel számolok tovább.

Y oszlop: Ingatlan négyzetméter átlag ára (dollár)

A feladat által érintett célcsoportok

Ingatlanközvetítők, ingatlanberuházók; magánszemélyek, akik kiválogatnak az ingatlanvásárlási lehetőségek között, beleértve a befektetési célú vásárlást is; kereskedelmi cégek képviselői, akik választják, hogy hol nyissak ki az irodát; bankok,biztosítási társaságok, építőipari cégek.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A Solver és az Inverz Solver alapján megtudhattuk, hogy melyik országban érdemes venni ingatlant befektetési céllal. Segítségével biztosabb, rövidebb idő alatt képes az ember a befektetési ország kiválasztásában olyan döntést hozni, amely szabad és független más emberek véleményeinek befolyásától és független a nem objektív információktól. Pénz és idő megtakarítható ezzel a módszerrel, hiszen nem kell fordulni ingatlan tanácsadó céghez.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. Az alapadatok táblázat elkészítése 2. Rangsor tábla kialakítása SORSZÁM függvény segítségével, a változók irányának meghatározása. 3. Lépcsők és a Solver Tábla elkészítése 4. Solver futtatása 5. Invers Solver futtatása 6. Eredmény értékelése

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet