„Regio” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA))
(Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok)
 
62. sor: 62. sor:
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet]
 
[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet]
 +
 +
Hasonló elemzéssel ebben a témában még nem találkoztam publikus formában. A kiinduló adatok a miau.gau.hu/myx-free/olap honlapról származnak.
  
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(special)]]
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(special)]]
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]

A lap jelenlegi, 2011. október 29., 10:24-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Melyik magyarországi régióban a legalkalmasabb letelepedni munkavállalói szempontok alapján?

A feladat előtörténete

Választásom azért esett erre a témára, mert születendően vidéki lakosként hosszú távon nem Budapesten kívánok életvitelszerűen berendezkedni, döntésemet azonban nagyban meghatározza majd az adott régió munkaerő-piaci helyzete.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Mivel idáig nem találkoztam a hasonlóságelemzéssel, ezért teljesen más úton próbáltam volna megközelíteni a munkavállalói szempontok alapján legelőnyösebb régió kiválasztását. Elsőként a főbb munkaerő közvetítő-kölcsönző cégek holnapjain keresgéltem volna, hiszen az adott régióra vonatkozó meghirdetett állások számából már megközelítőleg lehet következtetni az adott lehetőségekre. Sok esetben az állások leírása mellett körülbelüli fizetési összeg is meg van adva, amely nagyban meghatározhatja a végleges döntést. Személyes kapcsolatok révén is próbáltam volna információkat gyűjteni, ezeknek is meghatározó szerepük lehet, illetve személyes tapasztalataim sem elhanyagolhatóak, hiszen kisvárosi, egri lakosként részem volt a vidéki munkavállalói esélyeket is feltérképezni, így egyéni összehasonlítási alappal is rendelkezem. Ezen eljárás alapján én biztosan a közép-magyarországi régiót, azon belül is Budapestet választanám. Az általam megemlített módszerek közös problémája, hogy nem hagyatkozhatunk számszerű adatokra, amelyekből megfelelő következtetést lehet levonni, így teret engedhetünk téves következtetéseknek. A biztos döntés meghozatalához ugyanis elengedhetetlen a számszerű adatok elemzése, s azok figyelembevétele.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A különböző, munkavállalói szempontokat tükröző adatokat a www.miau.gau.hu honlapon találtam meg (KSH OLAP adatbázis). Előzetes KO feltételként csak annyit határoztam meg, hogy a vizsgálat lefolytatásához legalább 6 szempontot figyelembe kell venni, hogy a döntést még alaposabb vizsgálattal lehessen alátámasztani, lehetőleg a legfrissebb (2010-es) adatok alapján.

Objektumok (sorok)

Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország, Közép-Dunántúl, Közép-Magyarország, Nyugat-Dunántúl

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  • 1000 lakosra jutó vállalkozás (db/ezer fő): ennek irány 0, mivel minél több az 1000 főre jutó lakos, annál nagyobb az adott régióban történő elhelyezkedés esélye
  • Alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete – székhely szerint (Ft/fő): ennek iránya 0, mivel minél magasabb az alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete, annál vonzóbb „célpont” lesz az adott régió – munkavállalói szempontok alapján
  • Alkalmazásban állók havi nettó átlagkeresete – székhely szerint (Ft/fő): ennek iránya 0, mivel minél magasabb az alkalmazásban állók havi nettó átlagkeresete, annál vonzóbb „célpont” lesz az adott régió – munkavállalói szempontok alapján
  • Ezer lakosra jutó alkalmazásban állók száma - székhely szerint (fő/ezer fő): ennek iránya 0, mivel minél több az ezer lakosra jutó alkalmazásban állók száma, annál vonzóbb „célpont” lesz az adott régió – munkavállalói szempontok alapján
  • Ezer lakosra jutó foglalkoztatottak száma (ezer fő/ezer fő) – ennek iránya 0, mivel minél több az ezer lakosra jutó foglalkoztatottak száma, annál vonzóbb „célpont” lesz az adott régió – munkavállalói szempontok alapján
  • Ezer lakosra jutó munkanélküliek száma (ezer fő/ezer fő) – ennek iránya 1, mivel minél több a munka munkanélküliek száma, annál kevésbé lesz vonzó az adott régió – munkavállalói szempontok alapján

A feladat által érintett célcsoportok

Mindazon emberek, akik elégedetlenek jelenlegi külső környezeti lakóhelyükkel, vagy az ott található elhelyezkedési/karrierlehetőségekkel, s a jövőben fontosnak találják azt, hogy olyan helyre költözzenek, ahol megfelelőek a lehetőségek egy magasabb szintű életszínvonal kialakításához.

Szintén célcsoportnak tekinthetők azok a vállalatok, akik telephelyük elhelyezésénél fontosnak tartják azt, hogy minél nagyobb munkanélküli arány mellett minél kevesebb pénzért tudjanak embereket foglalkoztatni – meglehetősen megnövelve ezzel saját profitjukat.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Reményem szerint megoldást találok arra, hogy minél rövidebb idő alatt megtaláljam azt a régiót, ahol anyagi szempontok alapján kezdeményezni lehet hosszabb távú, életvitelszerű berendezkedést. Jó választás esetén ugyanazon pozíció elnyerésével akár 100.000Ft-os differenciát is el lehet érni, természetesen ha megtalálom azt a földrajzi egységet, ahol jelenleg Magyarországon átlagosan a legtöbbet lehet keresni, s a munkavállalási esélyek is viszonylag magasabbak több nyitott pozíció révén. Szót kell ejteni még –hasznosság gyanánt– az időfelhasználásról is, hiszen a különböző honlapok böngészése és összevetése igencsak időigényes, ha alaposan utána szeretnénk járni a lehetőségeknek, 4-5 órába is beletelhet a kutatás.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  • Először a www.miau.gau.hu honlapon található KSH-OLAP adatbázisból lekérdeztem mindazokat az adatokat (objektumok, attribútumok), amelyeket fontosnak ítéltem meg az adott kérdés vizsgálatához (Adatbázis; A1:G8)
  • Ezt követően készítettem egy darabszámra vonatkozó kimutatást (Pivot-táblát), amellyel megbizonyosodhatok arról, hogy minden objektumnál adott attribútumhoz csak egy adatot rendeltem hozzá (Pivot; A1;B7)
  • Ezt követően a Rangsor1 lapfülön készítettem egy rangsorolást SORSZÁM függvény segítségével (J4:O10). Természetesen megadtam az attribútumok irányát (B2:G2), amely az én esetemben egy szempont kivételével 0, majd ebből kiindulva elkészítettem Coco online elemzést (Direkt; A1:K55). Itt az alap adatokhoz vettem egy Y0 értéket, ami 100 pontot ér. A Coco tábla arról ad információt, hogy a megadott szempontok alapján melyik régió tekinthető munkavállalói szempontok alapján a legelőnyösebbnek. Ugyanennek a vizsgálatnak elkészítettem az inverz változatát is, tehát a Coco online lefuttatása előtt felcseréltem az attribútumok irányait (Rangsor2 fül; B2:G2) majd ismét lefuttattam a programot (Inverz). A „Próba” (Direkt munkalap;M49-55) tartomány azt tartalmazza, hogy a Direkt munkalapon kapott „Delta” értéke mennyiben tér el az Inverz munkalapon szereplő „Delta” értékétől. Amennyiben a két érték szorzata nagyobb, mint nulla, úgy nem releváns az adott szállítónál kapott érték, és nem értelmezhető, vagyis értékelhetetlen a vizsgálat szempontjából, így kiesik az elemzésből.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A Coco online elemzés alapján munkavállalói szempontok alapján Közép-Magyarország a legelőnyösebb régió, hiszen a becslés alapján ez a régió érte el legmagasabb különbséget pozitív irányba. A leggyengébb eredményt Észak-Magyarország tudhatja magáénak, hiszen ezen régió eredménye a legalacsonyabb a többihez képest. Az elemzés részéletes eredményei a ’Direkt’ munkalapon találhatóak.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A best practice és a hasonlóságelemzés alkalmazásával is azonos eredményre jutottam. A hasonlóságelemzés segítségével sikerült objektívan dönteni, nem befolyásoltak a korábbi szubjektív megítélések, ezért bátran merem javasolni a közép-magyarországi régiót a legélhetőbb régiónak – munkavállalói szempontok alapján.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A megoldás során arra a következtetésre jutottam, hogy az összehasonlító elemzés megfelelően alkalmazható az adott kérdés vizsgálatára, s valós adatok alapján megfelelő eredményre jutottam. Némely régiók között a vizsgálat nem mutatott ki jelentős különbséget, ám e kis eltérések is elegendő információt szolgáltattak a megfelelő döntés meghozatalához. Az eljárás segítségével ki tudtam jelölni a lehetséges 7 választási lehetőségből azt a régiót, amely a legelőnyösebb lehet munka-szempontok alapján. Mivel a vizsgálat eredményéből megbizonyosodhattam arról, hogy jelenleg megfelelő régióban dolgozom (s ez az elemzés némiképp arról is meggyőzött, hogy ez így is maradjon), ezért a havi 100.000Ft-os differencia reális hasznosságnak tekinthető.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet

Hasonló elemzéssel ebben a témában még nem találkoztam publikus formában. A kiinduló adatok a miau.gau.hu/myx-free/olap honlapról származnak.