„Kkategoriasautok” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS))
(Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA))
 
88. sor: 88. sor:
  
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
Az elemzés segítségével a meglévő adatok alapján objektívebb értékelést kapunk, és a tanultak segítségével a megfelelő döntést hozhatjuk meg, mely mind gazdaságilag, mind pedig idő és energia terén hasznot jelent számunkra.
+
A hasonlóságelemzés egy támpontot ad a vásárló számára a döntésében, amelyet végül a szubjektív és objektív tulajdonságok összessége fog meghatározni.
  
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=

A lap jelenlegi, 2011. november 30., 08:50-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A magyar autópiac nyolc középkategóriás autójának összehasonlító elemzése ár, minőség, teljesítmény és fogyasztás alapján vásárlók és eladók számára.

A feladat előtörténete

Manapság rengeteg reklámmal, hirdetéssel találkozunk, melyek autóvásárlásra vagy autócserére ösztönöznek. Az internetnek köszönhetően minden szükséges információhoz hozzájuthatunk, mely segítségünkre lehet a számunkra megfelelő autó kiválasztásában. Jelen feladatban olyan hasonló (közép-, felső-középkategóriás) kategóriájú autókat választottam az összehasonlításhoz, amelyek 4 és 5,2 millió forint közötti árkategóriában esnek.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az elemzések során lehetőség nyílik különböző módon rendszerezni az adatokat. A rendszerezés alapjait a COCO munkalap B1, C1, D1, E1, F1, G1, H1 és I1-es cellák adatai tartalmazzák. A rangsorolási adatok alapján kialakításra került egy fontossági sorrend (ld. COCO munkalap A12:I21), amelynek a célja, hogy a lehető legfontosabb tényezők befolyásolják a döntést.

A rangsorolási adatok mindegyikét alapul véve, az I13 - I20-as cellák összesített eredményei alapján a győztes középkategóriás autó a Toyota Corolla (I19) lett.

Ár-érték kategória alapján a Chevrolet Cruize Base szerezte meg az első helyet (L34).

Kritika: A fontossági sorrendek és választások egyéni megítélés alapján történik, vagyis a kimutatott eredmények nem minden esetben jelentik a legoptimálisabb megoldást mindenki számára, hiszen az egyén döntése mindig a saját értékrendje alapján történik.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A szükséges információkat a következő honlap szolgáltatta: www.autostat.hu

Objektumok (sorok)

Volkswagen Jetta Trendline; Ford Focus Fresh; Honda Civic ES; Toyota Corolla; Subaru Impreza Active; Chevrolet Cruze Base; Mazda 3 Sedan CE; Mitsubishi Lancer Sedan Inform

Attribútumok (X, Y oszlopok)

x1: (co2 kibocsátás – g/km): minél kisebb a co2 kibocsátása az autónak, annál nagyobb az esélye, hogy megveszik az autót.

x2: (fogyasztás - liter): minél nagyobb a fogyasztása, annál kevesebben fogják megvenni, és minél kisebb a fogyasztása az autónak, annál nagyobb az esély a jobb eladási adatokra.

x3: (sebesség fokozat): minél nagyobb a fokozat száma, annál több lehetőség van az értékesítésre.

x4: (hengerűrtartalom – cm3): minél kisebb a hengerűrtartalma, annál többen gondolkodnak el a vásárláson, és minél nagyobb a hengerűrtartalma, annál többen dönthetnek a vásárlás mellett.

x5: (teljesítmény – kw): minél nagyobb a teljesítménye, annál vonzóbb lehet az ügyfelek részére.

x6: (üzemanyagtartály – liter): minél nagyobb az üzemanyagtartály, annál nagyobb az esélye, hogy megveszik az autót.

x7: (sebesség – km/h): minél nagyobb a végsebessége, annál több vevőt késztethet vásárlásra.

A feladat által érintett célcsoportok

A közép, felső-közép kategóriás autók iránt érdeklődőket (akár magánszemély vagy vállalkozás), valamint ezen kategória tulajdonosait tekintem célcsoportnak.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

  • Saját vélemény költségvonzatai:

Adatok megszerzése Számításokhoz szükséges keretrendszer elkészítése (Excel) Szakértői munkaidő Szubjektív álláspont

  • Összehasonlító elemzés költségvonzatai:

Adatok megszerzése Számításokhoz szükséges keretrendszer elkészítése (Excel) Szakértői munkaidő Objektív álláspont

  • Költségkülönbözet becslése: az összehasonlító elemzés időben több időt vesz el az ügyféltől, ez eredmény min. 5.000 Ft költségkülönbözetet. Az elemzés során azonban olyan információk birtokába juthat, amely elősegíti a döntését

Adatok megszerzése ingyenes Számításokhoz szükséges keretrendszer elkészítése: ingyenes licenc, meglévő tudás Szakértői munkaidő szubjektív vélemény: 20 perc objektív elemzés: 60 perc

  • Mennyit ér a vevő számára a két összehasonlítás:

mindkét döntésnek megvan a kockázata szubjektív döntés alapján forintálisan nem biztos, hogy mérhető a különbség, hiszen egy bizonyos tulajdonság miatt esik a választás egy adott autóra objektív döntés alapján az adatok alapján 64.500 Ft többletköltséget jelent minimum a fogyasztó számára az optimális autó választás.

Tehát a fogyasztó a végleges döntése értelmében akár 69.500 Ft többletköltség mellett dönthet. Ha az ár-érték arányt is figyelembe veszi a döntésénél, akkor nagyobb megtakarítás reményében kezdjük el az alternatív megoldás létrehozását. Az optimális döntés azonban a fogyasztó szubjektív és objektív álláspontja alapján fog kiderülni.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Vizsgált attribútum: a feladatban nyolc befolyásoló tényezővel értékeltem, melyek az ár, a széndioxid kibocsátás, hengerűrtartalom, sebesség fokozatok, üzemanyagtartály mérete, végsebesség, fogyasztás és teljesítmény. A vizsgált objektumok: Volkswagen Jetta Trendline, Ford Focus Fresh, Honda Civic ES, Toyota Corolla, Subaru Impreza Active, Chevrolet Cruze Base, Mazda 3 Sedan CE, Mitsubishi Lancer Sedan Inform. Gyakorlati lépések: Meta-adatbázis készítése; PIVOT kimutatás készítése; Primer adattábla készítése, rangsorok kialakítása "SORSZÁM" függvény segítségével; SOLVER beállításai: a célcella minél kisebb értéket kell, hogy felvegyen, korlátozó tényező: egy adott lépcsőfok nem lehet nagyobb a felette lévőnél; SOLVER futtatása; eredmények kiértékelése a valós és becsült ár különbségével, "SZORZATÖSSZEG" és "HA" függvény segítségével; kiegészítő számítások elvégzése átlag és szórás függvénnyel.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A coco elemzés során a követekző ítéletek születhetnek: drága (ha az ár kevesebb, mint az eredeti ár), olcsó (ha az ár magasabb, mint az eredeti ár), értékarányos (ha az ár megegyezik, vagy megközelítően megegyezik az eredeti árral). A SOLVER futtatását követően az alábbi eredmények születtek: három drága (Ford, Subaru, Volkswagen), három értékarányos (Honda, Mazda, Toyota) és kettő olcsó (Chevrolet, Mitsubishi). A vizsgálat során az attribútomok közül legnagyobb jelentőséggel a hengűrtartalom és a végsebesség rendelkezik. Őket követi a fogyasztás, a sebesség fokozat, a co2 kibocsátás, valamint az üzemanyagtartály mérete. Legkisebb jelentőséggel a teljesítmény bír.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A hasonlóságelemzés és a saját szubjektív vélemények alapján történő döntés végeredménye eltérő. A hasonlóságelemzés alapján a vásárolni szándékozóknak elsősorban az olcsó ítéletet kapó autókat, másodsorban pedig az értékarányos autót javasolnám megvételre. A szubjektív tényezők azonban felülírhatják ezen objektív tényeken alapuló döntést.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A hasonlóságelemzés egy támpontot ad a vásárló számára a döntésében, amelyet végül a szubjektív és objektív tulajdonságok összessége fog meghatározni.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet