„Wellness szállodák” változatai közötti eltérés
(→Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)) |
(→Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)) |
||
66. sor: | 66. sor: | ||
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)= | =Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)= | ||
+ | Az elemzést szubjektív tényezők figyelembe vételével végeztem. Ezek a tényezők az attribútumok. A wellness szállodák igen elterjedtek Magyarországon és a versenypozíciójuk megtartása végett egyre törekednek a szolgáltatások mennyiségének és minőségének fejlesztésére, ezért elég nehéz közülük választani, hogy hol is töltsük el néhány kellemes napot. A hasonlóság elemzés segítséget nyújt az ideális hely kiválasztásához,segítségével könnyebb lesz a döntés. A tervezett hasznosságot összehasonlítva a végső győztes jelentkező hasznossággal a következőket tudom megállapítani. A tervezett hasznosság 6.000.-Ft és a végső győztesnél kimutatott hasznosság pedig 8 285.-Ft lett. 8285/6000=138%.Azt hiszem ez az eredmény magáért beszél. Megérte az időt és a fáradtságot a COCO hasonlóság elemzés elkészítése. | ||
+ | |||
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba= | =Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba= | ||
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok= | =Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok= |
A lap 2011. december 7., 19:57-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/wellness_arak.xlsx
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Magyarországon működő kiválasztott wellness szállodák árainak összehasonlító elemzése a szolgáltatások és egyéb összetevők alapján hasonlóságelemzéssel.
A feladat előtörténete
Magyarországon a lakosság körében egyre elterjedtebb szokás, hogy a hétvégeket és az ünnepeket wellness szállodákban töltik. Az immár 2008 óta fennálló gazdasági válság idején jól meg kell fontolni, hogy jól válasszuk meg az úti célt a pénztárcánkhoz viszonyítva. Az elemzésemben arra keresem a választ, hogy melyik az a szálloda, amelyik a szolgáltatásainak árai és kényelmi szempontjai miatt számomra a legelőnyösebb.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A wellness szállodák összehasonlításához az internetes honlapokról gyűjtöttem össze az adatokat. A számomra legkedvezőbb helyen fekvő wellness szállodák szolgáltatásait, a napi étkezések számát, az eltöltött éjszakák számát és a szállodák minőségi besorolásait hasonlítottam össze. A wellness szálloda a magyar törvényi szabályozásban 2003. óta létezik . A szálloda által nyújtott szolgáltatásokat az erre vonatkozó szakképzettséggel rendelkező személyek látják el, az egészséges életvitelhez szükséges gasztronómiai, sport, relaxációs illetve wellness szolgáltatásokat nyújt, valamint közösségi programlehetőségeket biztosít, Minden magára valamit adó szálloda törekszik arra, hogy ezzel a szolgáltatással még több vendéget csábítson magához. A wellness és a lazítás a nyaralók nagy százalékánál rendkívül népszerű. Legyen szó magán-, vagy üzleti útról: a kényelem különösen fontos szempont. Én egy átlagos család nézőpontja szerint vizsgálódtam. Fontos szempont volt a szálloda helyszíne, lehetőleg egy város szélén vagy közelében, és a környékén található látnivalók, nevezetességek, műemlékek, múzeumok száma. A wellness szállodák minőségi besorolásának minimum három csillagosnak kell lennie. Magyarországon a három és a négy csillagos kategória a jellemző ezért ezeket hasonlítottam össze. Fontos az eltöltött éjszakák számának összehasonlítása is, mert nem mindegy hogy csak egy vagy esetleg több éjszakát szeretnénk eltölteni. Általában ha több éjszakát töltünk egy helyen kedvezményt is kaphatunk. A szálloda vendégeinek közérzetének és hangulatának javításához nagy mértékben járul hozzá, a napi étkezések száma és minősége. Összehasonlítottam a napi étkezések számát, mert ugyebár nem mindegy, hogy ha éhesek vagyunk, csak a szálloda éttermébe kell lesétálnunk, vagy ki kell mennünk a szállodából és vendéglőt vagy közértet kell keresnünk. Ha az ember pihenésre vágyik és kiszakad a napi környezetéből szeretné ha az erre szánt időt kellemesen tudná eltölteni.Ezért fontos a nyújtott szolgáltatások számának összehasonlítása. Ilyenek a beltéri és kültéri medencék, szauna, gőzfürdők ,szépségápolási lehetőségek,különféle masszázsok,kardiogépekkel felszerelt fitness-termek,aerobik jellegű tréningek,sportolási lehetőségek (tenisz), közösségi, kulturális, zenei, művészeti programlehetőségek. Mivel Magyarország lakosságának többsége nem engedheti meg magának a drága külföldi utazásokat ezért hazai környezetben az ár-„érték”arányában mérlegelik a pihenési lehetőségeket.Az elemzés abban jelent segítséget, hogy a hasonló kínálatok közül a legoptimálisabbat tudjuk kiválasztani.Elemzés nélkül ha csak az árat venném figyelembe akkor a soproni Hotel Siestát választanám. Más tényezők ismeretének hiányában ez tűnik a legkedvezőbbnek mert ennek a legalacsonyabb a napi ára.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Objektumok (sorok)
A kiválasztott öt wellness szálloda értékelési szempontjainak részletezése. Objektumok (sorok)
- Hotel Siesta
- Alfa Hotel
- Hotel Caramell
- Dóm hotel
- Hotel Residence
A választás a magyarországi közkedvelt wellness szállodákra esett.Ezek az ideális pihenőhelyek a kitünő ellátás és a színvonalas szolgáltatások miatt kerültek kiválasztásra és összehasonlításra.Nehéz volt kiválasztani azokat a tulajdonságokat amelyek alapján az összehasonlítást végeztem hiszen még számtalan szempontot lehetett volna figyelembe venni.
Attribútumok (X, Y oszlopok)
- X oszlopok
- Helyszín(fokozat) Ha X(i)kisebb akkor Y nagyobb értéket vesz fel.
- Besorolás csillagok alapján(fokozat) Ha X(i)nagyobb akkor Y nagyobb értéket vesz fel
- Éjszakák száma(fokozat) Ha X(i)nagyobb akkor Y nagyobb értéket vesz fel
- Ellátás(fokozat) Ha X(i)nagyobb akkor Y nagyobb értéket vesz fel
- Szolgáltatások(fokozat) Ha X(i)nagyobb akkor Y nagyobb értéket vesz fel
A feladat által érintett célcsoportok
Az érintett célcsoportok lehetnek azok a családok, akik pihenésre kikapcsolódásra vágynak, vagy esetleg üzleti úton lévő emberek keresik, az ideális helyet ahol megszállhatnának és cégek is keresnek egy vagy több napos rendezvények megrendezéséhez alkalmas helyet. Mindenki számára fontos a környezet a kiszolgálás és nem utolsó sorban ezeknek az ára.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A célcsoportoknak segítséget nyújtunk az ideális döntés meghozatalához .A vizsgált jellemzőket rangsoroltuk, amelyhez kapcsolódik egy ár-érték arány. A jó választás megéri az árát, kevésbé érhetik az embert kellemetlen meglepetések. Az értékelés során minden vizsgált tulajdonságot figyelembe veszünk és ezek értékelésével jelentősen befolyásolhatjuk a döntéseket. Minimum 15-20 % százalék megtakarítását szeretnék elérni az elemzéssel. Ez több tényezőből adódik össze. Ilyen például a szolgáltatások száma. Nem mindegy hogy, van a szállodának saját parkolója ahol biztonságban tudhatom a gépkocsimat vagy esetleg az utcán vagy egy fizetős parkolóban kell hagynom. Ha mindenem a tenisz és a szállodának nincs teniszpályája akkor fel kell keresnem egy közeli sporttelepet ami plusz költséget jelent úgy mint benzinköltség és pályabérleti díj. Ha jó a döntésem három nap alatt akár 6 000.-ft-ot is megtakaríthatok. Egy véletlen folytán fizetés emelést kapok, és úgy döntök, hogy évente nem egyszer, hanem akár tízszer is eltölthetem a hétvégémet wellness szállodában –az inflációt nem figyelembe véve- akár 10x6 000 = 60 000,.Ft-ot is megtakaríthatok .Ezt az összeget megtakarításként félre tehetem, de akár fel is használhatom bármilyen célra. A ceteris paribus elv alapján csak egyetlen tényező megváltoztatásával vizsgáljuk az eredményeket és a hasonlóság elemzéssel megtakarítást érhetünk el akkor egyértelmű hogy érdemes volt ezt a módszert alkalmazni.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A feladat megoldásának lépései
- Magyarországon lévő wellness szállodák meghatározása (objektumok)
- A szállodákra jellemző tulajdonságok meghatározása (attributumok)
- Adatbázis készítése a kigyűjtött adatok alapján(Data tábla)
- Pivot tábla elkészítése az irány megadásával(Pivot munkalap)
- Rangsor készítése sorszámfüggvénnyel(Pivot munkalap)
- Coco tábla elkészítése rangsoronként(COCO munkalap)
- Coco invers tábla elkészítése az eredeti rangsor megfordításával(COCO inverz)
- Solver tábla elkészítése „HA” függvény segítségével(ar_direkt és ar¬_invers munkalap)
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A hasonlóság elemzésem az összes jellemzési szempont alapján az alábbi eredményt hozta.
- 1.helyezés: Hotel Siesta-sopron
- 2-3. helyezés:Alfa Hotel-Miskolctapolca
- 2-3.helyezés:Dóm Hotel Szeged
- 4.helyezés:Hotel Residence-Siófok
- 5.helyezés:Hotel Caramell-Bükfürdő
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Magyarország területén számtalan wellness szálloda található. Sok közöttük a hasonlóság, ami abból is adódik, hogy a szállodáknak minimum három csillagosnak kell lennie. Rengeteg szolgáltatást nyújtanak és folyamatosan bővítik a kínálatukat. Nem könnyű a választás, hiszen az ország nívós helyeire épültek ahol nagyon szép a környezet. A magyarországi fizetések tükrében nem mindegy hogy milyen ár-érték arányt veszünk figyelembe. Az érték meghatározásnál fontos súlyként szerepel a szolgáltatások száma és minősége. Valljuk be, hogy igen sokat nyom a latba a szálloda megválasztásakor a napi étkezések száma is hiszen a magyar ember az aki ha az élelmiszerbolt egy napra bezár előző nap egy hétre elegendő élelmiszerkészletet halmoz fel. Tehát mérlegelve a kiválasztott wellness szállodák jellemzőit érdemes egy COCO hasonlóság elemzést végezni, hogy megállapíthassuk, hová célszerű elutazni, ha nem akarjuk túlságosan megterhelni a pénztárcánkat. A vizsgált wellness szállodák közül minden esetben mutatkozott eltérés a becsült és a tényleges árak között. Az 1.helyezett a soproni Hotel Siesta esetében, a valós érték 8 285.-Ft-tal alacsonyabb, vagyis 42,49%-kal tér el a becsült ártól. Az ellátás és a helyszín alapján a középmezőnyben foglal helyet. Az elemzésből az is látszik, hogy ebben a szállodában a legkedvezőbb, az egy éjszakára jutó ár, ami jelentős mértékben befolyásolja a becsült ár ilyen magas értékét. Ideális pihenőhelynek tűnik, hiszen a szolgáltatásokat alacsonyabb áron vehetjük igénybe, mint amennyit tulajdonképpen érnek. A 2-3 helyen holtverseny alakult ki a miskolctapolcai Alfa Hotel és a szegedi Dóm Hotel között. Mindkét wellness szálló esetében, a becsült ár 0,13%-al több mint a tényleges ár. Az Alfa Hotel csak két csillagos de három éjszakát tölthetünk el benne a Dóm Hotelnél viszont kedvezőbb értéket kapott az ellátás és a helyszín. Tulajdonképpen mondhatjuk hogy közel annyit érnek mint amennyibe kerülnek. A 3.helyen végzett a siófoki Hotel Residence a becsült ár 0.88%-al kevesebb a tényleges árnál, ami 175 Ft különbséget jelent, az ellátás a szolgáltatás és a helyszín rangsorolásánál ez a szálloda végzett az első helyen. Az 5.helyezett a bükfürdői Hotel Caramell lett. A becsült ár 13,66%-al vagyis 8 184 Ft-tal kevesebb mint az átlagos ár. Négy csillagos szálloda, az ellátás és a helyszín is jó minősítést kapott, viszont a szolgáltatások száma itt csak a középmezőnybe való bejutáshoz elég. Az elemzés győztese tehát a soproni Hotel Siesta ahol az eredeti ár alacsonyabb a becsült árnál 8 285.-Ft-tal.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az elemzést szubjektív tényezők figyelembe vételével végeztem. Ezek a tényezők az attribútumok. A wellness szállodák igen elterjedtek Magyarországon és a versenypozíciójuk megtartása végett egyre törekednek a szolgáltatások mennyiségének és minőségének fejlesztésére, ezért elég nehéz közülük választani, hogy hol is töltsük el néhány kellemes napot. A hasonlóság elemzés segítséget nyújt az ideális hely kiválasztásához,segítségével könnyebb lesz a döntés. A tervezett hasznosságot összehasonlítva a végső győztes jelentkező hasznossággal a következőket tudom megállapítani. A tervezett hasznosság 6.000.-Ft és a végső győztesnél kimutatott hasznosság pedig 8 285.-Ft lett. 8285/6000=138%.Azt hiszem ez az eredmény magáért beszél. Megérte az időt és a fáradtságot a COCO hasonlóság elemzés elkészítése.