„Pálinkafőzdék” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat előtörténete)
8. sor: 8. sor:
 
=A feladat előtörténete=
 
=A feladat előtörténete=
  
 
+
A külföldi piacokon régóta jelenlévő és nyereségesen működő szeszipari vállalat keres magyarországi befektetési lehetőséget a minőségi alkoholok, azon belül is hungarikumnak számító prémium kategóriájú pálinkák piacán. A lehetséges versenytársak, célpontok kiválasztása megtörtént, így a magyar piac 7 meghatározó vállalkozása vált akvizíciós célponttá. A döntés előkészítése és végső meghozatala között számos szempont alapján kívánják megvizsgálni a stratégiát. A vezetés várakozása szerint a hasonlóságelemzés segítségével optimálisabb, gazdaságosabb döntés hozható.
  
 
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=
 
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=

A lap 2011. december 11., 00:08-kori változata

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/sgy.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Akvizíciós döntés a magyarországi pálinkapiacon

A feladat előtörténete

A külföldi piacokon régóta jelenlévő és nyereségesen működő szeszipari vállalat keres magyarországi befektetési lehetőséget a minőségi alkoholok, azon belül is hungarikumnak számító prémium kategóriájú pálinkák piacán. A lehetséges versenytársak, célpontok kiválasztása megtörtént, így a magyar piac 7 meghatározó vállalkozása vált akvizíciós célponttá. A döntés előkészítése és végső meghozatala között számos szempont alapján kívánják megvizsgálni a stratégiát. A vezetés várakozása szerint a hasonlóságelemzés segítségével optimálisabb, gazdaságosabb döntés hozható.

A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája

Egy a magyarországi pálinkapiacba befektetni kívánó társaság döntésének elősegítése érdekében végezzük átfogó piaci elemzésünket. Akvizíciós céllal keresünk egy tőkeerős, jól gazdálkodó, megfelelő szakember gárdával ellátott, széles termékkörrel rendelkező és eredményesen működő társaságot. Megvizsgáltuk a piacon található, meghatározó vállalkozásokat, melyek között szerepel kisebb manufakturális és nagyobb, sok embert foglalkoztató nagyvállalat. A rendelkezésre álló pénzügyi adatok nem adnak teljes objektivitást, de az adatokat elemezve választásunk az Agárdi Pálinkafőzdére esett.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A kiválasztott adatok becsült értékként lettek meghatározva.

Objektumok (sorok)

  • Agárdi Pálinkafőzde Kft
  • Rézangyal Pálinkafőző Kft
  • Hilltop Zrt
  • Zwack Unicum Nyrt
  • Bestillo Pálinkaház Kft
  • Zsindelyes Pálinkafőzde Kft
  • Thummerer Pince Kft

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  • Alkalmazottak száma: a vizsgált cégnél alkalmazásában állók száma 2010-ben. Alkalmazottak száma minél nagyobb annál jobb. Mértékegysége: Fő
  • Termékek száma: a cég által gyártott termékek száma, amit nevezhetünk választéknak vagy termékskálának. A gyártott termékek száma minél nagyobb annál jobb. Mértékegysége: Db
  • Árbevétel: a vizsgált cég 2010-es árbevétele. Az árbevétel nagysága minél nagyobb annál jobb. Mértékegysége: millió Ft
  • Saját tőke: az elemzett cég saját tőkéjének nagysága 2010-ben. A saját tőke minél nagyobb annál jobb. Mértékegysége: millió Ft
  • Mérleg szerinti eredmény: a cég adóval és osztalékkal csökkentett eredménye a 2010-es évben. A mérleg szerinti eredmény nagysága minél nagyobb annál jobb. Mértékegysége: millió Ft

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat által érintett célcsoport leginkább a magyarországi pálinkapiacba befektetni kívánó vállalatok és tőkeerős magánbefektetők lehetnek. Az akvizíciós szándékkal megjelenő befektetők értékes információkat nyerhetnek a vizsgálatból. A szigorúan számviteli és objektív megközelítésen túl, más szempontok alapján értékelhetik át befektetési döntésüket.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Várható bevételi csatornák és azok időbelisége:

  • a magyarországi piacban fantáziát látó tőkeerős befektetők, évente 1-2 alkalommal, a következő 6-12 hónapban.

A szükséges ráfordítások:

  • Szakértői elemzés:
    • Adatvagyon megszerzése
    • Adatok fontossági sorrendjének meghatározása
    • Szakértői munka ráfordítása
  • Hasonlóságelemzési módszer:
    • Adatvagyon megszerzése
    • Az elemzés során használandó technikai rendszer megléte. (MY-X elemző program)
    • Szakértői munka ráfordítása

A ráfordítások költségvonzata:

  • Adatvagyon megszerzése becsült értékek alapján. Mindkét elemzési módszernél azonos költségek.
  • Az elemzés során használandó technikai rendszer ingyenesen biztosított, így felmerülő extra költségekkel nem kell számolnunk.
  • Szakértői munka ráfordítása
    • Elemzési munka 3-5 óra, 5000 Ft/óra
    • Hasonlóságelemzés 30 perc, 5000 Ft/óra

A hasonlóságelemzés módszer alkalmazása során elért megtakarítás körülbelüli értéke 27500 Ft.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. Adatvagyon értékeinek, adatainak begyűjtése. Az objektumok és attribútumok meghatározásával az adattábla felépítése. Alapadatok munkalap (A3-I10)

2. Attribútumok irányainak meghatározása. Minden adat esetén az irány 0, vagyis az érték minél nagyobb annál jobb. Alapadatok munkalap (A13-B41)

3. Alapadatok tábla átalakítás, az irányok értékeinek meghatározása (Alapadatok2 - Érték oszlop), Alapadatok2 létrehozása. Alapadatok2 munkalap

4. Pivot tábla készítése az Alapadatok2 táblázat értékeiből (A1-H36)

5. Pivot tábla adatai alapján RANGSOR felállítást végzünk. Az eredményeket a sorszám függvény használatával kapjuk és a RANGSOR táblában láthatjuk. Pivot munkalap - RANGSOR tábla - (A20-G27)

6. A kapott értékekkel (B21-G27) a MY-X elemző segítségével (http://miau.gau.hu/myx-free/coco/) COCO Y0 elemzést végzünk (http://miau.gau.hu/myx-free/coco/beker_y0.php). A RANGSOR tábla értékeit (B21-G27) az elemző Mátrix mezőjébe másolva elemzést futtatunk. A kapott eredmény átmásolásával létrehozzuk a COCO munkalapot.

7. A RANGSOR megfordításával a Pivot munkalapon INVERZ táblát hozunk létre. (A29-G36)

8. Az INVERZ tábla adataival (B30-G36) a 6. pontnak meglelőlen elemzést hajtunk végre. A megkapott eredmények átmásolásával kialakítva a COCO INVERZ munkalapot.

9. A COCO munkalapon elemzést végzünk a HA függvény és a delta értékek használatával. Az elemzés eredményeként sorrendet állítunk fel. COCO munkalap (K35-L41)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

  • A vizsgálat eredményeként egy esetben Hiteltelen, míg hat esetben Hiteles eredmény született.
  • A vizsgálat során három 100% feletti eredmény született, melynek segítségével egyértelműen meghatározható a végső helyezés.

Eredmény:

  • Első: Zwack Unicum Nyrt
  • Második: Agárdi Pálinkafőzde Kft
  • Harmadik: Rézangyal Pálinkafőző Kft

Az első és második cég között nincs meghatározó különbség, míg a harmadik helyen végző cég kissé lemaradva, de 100% feletti eredménnyel érte el a harmadik helyet. A végső befektetési döntés meghozatalához további elemzés szükséges.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A best practice alapján választott győztes és az elemzés eredménye között eltérés van. Az eredeti választásba első helyet elérő Agárdi Pálinkafőzde Kft első helyezést ért el, míg az elemzés során szoros versenyben ugyan, de második helyen végzett. Első választásunk eredménye nem állt messze az elemzésben kialakult végeredménytől, de mivel eltérés mutatkozik ezért befektetési döntésünk meghozatala előtt további elemzéseket lenne érdemes lefolytatni.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A vizsgálat eredményével fontos és értékes információkhoz jutottunk. Ugyan az eredmény eltért az eredeti várakozásunktól, de rávilágított alternatív stratégiák lehetőségére. A vizsgálat hasznosnak bizonyult, hiszen bár sejthettük is, de a piaci versenytársak között létezhet erősebb ellenfél is. Ennek tudatában érdemes lehet átalakítani, átgondolni befektetési stratégiánkat és új megközelítésbe helyezni döntésünket.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok