„Mobilszolgáltatók antennái” változatai közötti eltérés
Nyg (vitalap | szerkesztései) (Visszavontam Nyg (vita | szerkesztései) szerkesztését (oldid: 57578)) |
Nyg (vitalap | szerkesztései) (Visszavontam Nyg (vita | szerkesztései) szerkesztését (oldid: 57580)) |
||
42. sor: | 42. sor: | ||
=A feladat által érintett célcsoportok= | =A feladat által érintett célcsoportok= | ||
− | + | A magyarországi mobilszolgáltatók. | |
− | |||
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság= | =A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság= |
A lap 2012. március 28., 10:45-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/lp.xlsx
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
A mobiltávközlési antennát gyártó cégek hasonlóságelemzése összehasonlítás alapján
A feladat előtörténete
Több mint 3 évig szerelőként dolgoztam egy távközlési cégnél, ahol a különböző antennák felszerelését is végeztem, majd később irodában folytattam munkámat, ami a korábbi kivitelezési fázisok koordinálását jelentette. Figyelemmel arra, hogy az antennák kiválasztását mérnökök végzik, a helyi adottságok és igények figyelembevételével, a táblázatom nem technikai jellegű, inkább az antennák előállítását hasonlítja össze.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Tekintettel arra, hogy a mobilszolgáltatók jelenleg kizárólag az ár alapján választanak beszállítót antennáik vásárlásához, az alábbiakban vizsgáljuk meg, hogy az egyéb tényezők és kritériumok vizsgálata milyen mértékben változtathatja meg az antenna gyártó cégek kiválasztását, amelyek az attribútumok [1] vizsgálata és a következtetések levonása után befolyásolhatják a beszerzéseket. A hasomlóságelemzést nem ismerve az adott ismérvek csoportosításának átlaga alapján döntenék, amely az alábbiak szerint alakulna:
1. RFS 2. Andrew 3. Kathrein 4. Cellwave 5. Grante
Véleményem szerint a kizárólag anyagi jellegű döntés nem elég hiteles, tehát nem biztos hogy hosszú távon gazdaságos beszerzést eredményez, hiszen a gyártók üzletpolitikai nézete és a minőség, valamint az innováció iránti elkötelezettsége is nagyon fontos a fenntarthatóság és a piaci pozíció megtatása érdekében, amely akár az alapanyagok beszerzésében, a gyátási technológiákban is megtakarítást eredményezhet. A hiteles dötést előkészítéséhez további vizsgálat, több tényező összahasonlítása szükséges.
Amennyiben a következőkben végzendő hasonlóságelemzés rámutat arra, hogy a különböző gyártók a termékek előállítása során milyen stratégiát alkalmaznak, megváltoztathatja a beszerzés forrását. A rangsor kialakításánál tehát nem elég csupán az árak figyelembe vétele, a háttér információk feldolgozása és elemzése alapján kaphatjuk meg a hiteles választ.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az adatok a T-Mobile Hungary-tól származó információk, azonban a valós adatok titoktartási okokra hivatkozva, néhol módosításra kerültek, tehát a táblázatban lévő értékek nem minden esetben fedik a valóságot.
Objektumok (sorok)
• Cellwave • Grante • Andrew • Kathrein • RFS
Attribútumok (X, Y oszlopok)
A táblázatban is szereplő öt attribútum adja az összehasonlítás alapját. Ezek a következők: - Fizetés, mértékegysége ezer forintban a bruttó fizetés- minél nagyobb, annál jobb. - Egyéb jövedelem, mértékegysége az egy évre jutó bruttó étkezési jegyeket értem- minél nagyobb, annál jobb. - Utazási idő, mértékegysége órába átszámolva- minél kevesebb, annál jobb. - A pozíció megítélése, aminek a mértékegysége az eddigi tapasztalatom alapján, hogyan ítélik meg a pozíciót- 5 fokú skála, 1 legjobb- 5. legrosszabb. - Munkahelyi környezet, mértékegysége első tapasztalatom alapján; 5 fokú skála, 1 legjobb- 5 legrosszabb.
Megjegyzés: A pozíció megítélése, munkahelyi környezet és az egyéb jövedelem attribútumoknak nincs jól meghatározott mértékegysége, megítélésük szubjektív. De egy munkahely kiválasztásánál igen fontos szempontok, amik vizsgálata, említése emiatt elengedhetetlen.
A feladat által érintett célcsoportok
A magyarországi mobilszolgáltatók.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A feladat során egy rangsort kaphatunk, amely megmutatja, hogy összességét tekintve melyik a legalkalmasabb, a legjobb munkahely. Mivel sok esetben nem csak a fizetés számít, hanem az utazási idő, a munkahelyi légkör és a pozíció megítélése.
Az alábbi elvégzendő feladatok elvégzése javasolt:
- Adatok begyűjtése a munkáltatóktól - Adatok feldolgozása és rendszerezése - Elemzések kiértékelése
Best Practice esetében az alábbi módon alakulnak a költségek:
- Adatvagyon beszerzése: 1 fő 850.- Ft; órabérrel, 6x8 óra (összesen 40.800.- Ft) - Rangsor táblázat kialakítása és összegzése (súlyozás) 1 fő 850.- Ft; órabérrel, 5 óra. (összesen: 4.250.- Ft) Költségek összesen: 45.050.- Ft.
Saját megoldás (COCO- hasonlóságelemzés)
- Adatvagyon beszerzése 1 fő 850.- Ft órabérrel, 6x8 óra (összesen 40.800.- Ft) - A kapott eredmények kiértékelése 1 fő 850.- Ft órabérrel, 2 óra. (összesen: 1700.- Ft) Költségek összesen: 42.500.- Ft.
A két megoldás közötti összegkülönbség 2.550.- Ft a Saját megoldás javára.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A munkahelyek adatainak táblázatban való ismertetése.
„Alapadat” fülön - az adatok a megadott szempontok alapján vannak sorrendbe állítva. „ Pivot” fülön- az előbb említett szempontok és értékek táblázatba rendezett változata tal
álható.
„COCO” fülön- COCO elemző modell felhasználása „my-x” fülön- A COCO mátrix eredményének elemzése.
Elsőként az Alapadat munkalapot hoztam létre, melybe a kiindulási (bázis) adatokat töltöttem fel. A Pivot munkalapon található az adatokból készített Pivot tábla, valamint a darab nézet kimutatás. A Coco munkalapon az irányultságok lettek meghatározva az alábbiak szerint: o A Pivot táblából kinyert adatokat az Alapadatok táblázat (A3:H9) tartalmazza o A következő lépésben elkészítettem a Lépcsők táblát (A11:G25), ennek kitöltését a Solver fogja majd végezni. Ezután a COCO tábla adatainak feltöltése következett az FKERES függvénnyel. Végül lefuttattam a Solvert, és az így kapott eredményeket a HA függvény segítségével kiértékeltem, ennek alapján kiderült, hogy mely munkahely alul vagy felül értékelt.
Majd SORSZÁM függvénnyel sorrendbe állítottam őket.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A COCO táblázat alapján a harmadik munkahely a legmegfelelőbb az általam vizsgált attribútumok szerint. A táblázatból is kitűnik, hogy a sorban előtte álló, vagyis a második munkahely, a 2 helyezett. A harmadik helyezett eszerint a vizsgálat szerint a 4. munkahely, de az hihetetlen. Megoldás lehet még az első munkahely, amely a negyedik helyezettet érte el. az 5. és a 6. munkahely a két utolsó pozíciót érte el, így ezek a választható legrosszabb megoldások lennének az adott helyzetben
Az elemzés alapján felállított sorrend:
1. a 3. munkahely
2. a 2. munkahely
3. a 4. munkahely
4. az 1. munkahely
5. a 6. munkahely
6. az 5. munkahely
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az elemzés után együtt láthatjuk a lehetséges munkahelyeket, a főbb paraméterekkel, melyek alapján megvalósítható az a törekvés, hogy a legideálisabb, legmegfelelőbb állást meghatározzuk. Ezzel”megkönnyítve a döntést”.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A módszer megmutatja, hogy melyik a hat lehetséges munkahely közül a legideálisabb. Vagyis meghatározza, hogy az adott helyzetben melyik jelenti a legjobb döntést. Igaz, hogy az információkat lehetett volna bővíteni még több ismérvvel, mely pontosabb információkhoz vezet. Számomra elegendőek az általam vizsgált szempontok, illetve szerintem ezek lefedik a legjobb munkahely meghatározásához szükséges feltételek összességét.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
A következő dokumentumok kapcsolódnak a témához: Az adatok a valóságnak részben megfelelőek, a lehetséges munkahelyeket az szerint gyűjtöttem össze, ahogyan a valóságnak legnagyobb valószínűséggel megfeleltethetőek lennének.