„Telephely” változatai közötti eltérés
Rdk5 (vitalap | szerkesztései) (→A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság) |
Rdk5 (vitalap | szerkesztései) (→A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság) |
||
139. sor: | 139. sor: | ||
'''Összesen: 335 171 Ft''' | '''Összesen: 335 171 Ft''' | ||
− | |||
Maga a döntés komoly változásokat vonhat maga után a cég életében. Szerkezeti változások mellett újrapozícionálják a beszállítókat és ennek hatására növekedhet a realizálható nyereség. | Maga a döntés komoly változásokat vonhat maga után a cég életében. Szerkezeti változások mellett újrapozícionálják a beszállítókat és ennek hatására növekedhet a realizálható nyereség. | ||
+ | |||
+ | Az áldozat és a nyereség összevetése után kimondhatjuk, hogy a nyert információ kimagaslik az elemzés összköltsége mellett, ugyanis választ kapunk a kérdésünkre miszerint élhetünk-e a telepítéssel. Számszerűsítve a 335 171 ft áldozat körülvetőlegesen (a telepítési folyamatok lezárása után) 2 óra alatt megtermelődik. Így célszerű belevágni, mert mindenképpen nyerésg lesz. | ||
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)= | =A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)= |
A lap 2012. október 30., 20:28-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Helyes-e a vezetők által kiválasztott létesítési terület?
A feladat előtörténete
Minden vállalkozás, illetve vállalat elérkezi egy ponthoz, melynél döntést kell hozniuk. Több ilyen pont is létezik, de az egyik ilyennél azt meg elhatározniuk, hogy bővülnek, vagy nem kívánnak élni ezzel a lehetőséggel, számukra elég a jelenlegi elért helyzet. A vizsgálat alapjául kiválasztott vállalat nevét nem adta a vizsgálathoz, de szempontjait megadta. A vállalat elhatározta, hogy terjeszkedik az ország határain belül. A bővülési helyszínek a táblázatban meghatározott kritériumnak kellett megfelelni. A 20 közül ott épít létesítményt, ahol azt az adatok is alátámasztják. A vizsgálat eredménye a következő lett:
A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
A sikeres bővítés érdekében kiválasztott 6 olyan szempontot, amely nagy szerepet játszik a jövőbeli működésében. Ezek a szempontok: földrajzi lehetőségek, engedélyek, konkurencia, infrastruktúra, fizetőképes kereslet, lakosság száma. Ezek a szempontokat súlyozta, hogy melyik mértékben fontos a vállalkozás számára. A B25:B45, C25:C45, D25:D45, E25:E45, F25:F45, G25:G45 tartományba az alapadatok táblázatban is megtalálható értékek kerültek be. A H25:H45 tartományban az alaptáblázatban szereplő összpontszám lett értékelve egy segédtáblázattal (J3:K17), melyben az értékek 0 – 1 közötti értékeket rendeltünk egészen 3,5 összpontszámig. A 3,7 feletti értékek 1,1 értéket kaptak, mivel ez már potenciális létesítést feltételez. Az I25:I45 tartományban az előző 7 oszlop értékei kerültek összesítésre (szumma). Végül a J25:J45 tartományban a státusz került megállapításra, amely az értékek alapján megmutatja, hogy mely minősül
• létesítés: értéke magasabb, mint az ’Összesen’ oszlop mediánja (4,875)
• létesítés mellőzése: értéke alacsonyabb, mint az ’Összesen’ oszlop mediánja (4,875)
Felmerül az a probléma, hogy a vizsgálathoz nem állt rendelkezésre a részletes táblázat, mely megadja a folyamat gyorsulás számát, miként gyorsítja a folyamatokat az egyes kritériumok pontszámai. Ezért is futtattuk le a CocoY0-t. Az ezúton kinyert végeredményt nem tekinthetjük jónak. A helyes megoldáshoz egy súlyozott összeg módszer egyfajta variánsával való kalkuláció hozhatná meg. Persze felmerülhet a kérdés, hogy az értékek szubjektivitása nagy. A súlyozott értékekkel azonban jobban megmutatjuk, melyek azok a tényezők, amelyek fontosak, és melyek nem. Egy másik vizsgálat lefolytatásának felmérése felteszi azt a kérdést, megér(het)i-e? A vállalatnak természetesen mérlegelnie kell, külső szempontok is szerepet játszhatnak, mint például pénz, érdek. A vizsgálat lefolytatására azonban mindenképpen szükség van, mert a két érték eltér egymástól. Amikor már olyan eredményt kapunk, ami hasonlít a saját megoldás eredményeihez. A program nem léte esetén a feladat megoldásához vagy külső segítséget kértem volna vagy a súlyozott értékek megfordításával ellenőrzést hajtottam volna végre, mely révén a nem reveláns értékeket kizárhatom.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az elemzés elvégzéséhez egy anonim vállalat adatait használtam fel. A vállalat vezetői nem járultak hozzá, hogy felfedjem a cégnevet. Továbbá nem járultak ahhoz sem hozzá, hogy a létesítés alapjául kiválasztott területeket megnevezzem.
Objektumok (sorok)
A sorokban a vállalat által kiválasztott építési területeket tartalmazza, amelyek alkalmasak lehetnek a bővítésre.
–sorszámmal ellátott területek (szám szerint 20).
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Földrajzi lehetőségek:
A földrajzi lehetőségek azt az értéket adja meg, hogy az adott területen milyen adottságok vannak (domb, ártér, földrengés..) Az itt szereplő érték amennyiben negatív, úgy akadályozza a létesítést, amennyiben pozitív úgy nem hátráltatja a folyamatokat. Az értékek 0-3 között mozognak.
- Nincs konkrét mértékegysége
- Iránya: 1, mivel minél kisebb az itt szereplő érték, annál gyorsabb a folyamat.
Engedélyek:
Az itt szereplő érték azt adja meg, hogy mennyire hosszadalmas, bonyodalma a hivatali engedélyek beszerzése, igénylése milyen költséges, valamint maga, hogy szükséges engedély vagy nem. Az értékek 0-1 között vannak. Minél magasabb, annál több az engedély, illetve hosszadalmas.
- Nincs konkrét mértékegysége
- Iránya: 1, mivel minél kisebb az itt szereplő érték, annál gyorsabb a folyamat.
Konkurencia:
Az itt szereplő értékek egy táblázat alapján került kitöltésre. A táblázatban az egyes konkurenciaszámok megadják az értéket. Ez a táblázat sajnos nem áll rendelkezésemre, a számokat hozzávetőlegesen adták hozzáférhetővé. A területek 0-1 között veszik fel értéküket.
- Nincs konkrét mértékegysége
- Iránya: 1, mivel minél kisebb az itt szereplő érték, annál gyorsabb a folyamat.
Infrastruktúra:
Az itt szereplő érték az adott terület infrastruktúrájára vonatkozóan adja meg az értéket. Az úthálózat, víz és áramvezetékek, közlekedési utak megléte, minősége.
- Nincs konkrét mértékegysége
- Iránya: 1, mivel minél kisebb az érték, annál gyorsabb a folyamat.
Fizetőképes kereslet:
Az értéket a fizetőképes keres alakítja ki. Előző kutatások illetve KSH adatokat alkalmazva kerültek ki az értékek.
- Nincs konkrét mértékegysége
- Iránya: 0, mivel a vállalat leginkább ennél az attribútumnál törekszik a lehető legnagyobb érték elérésére; a fizetőképes kereslet több igény eredményez, amely növeli a profitot.
Lakosság száma:
Az értékek szintén egy korábbi felmérésből és a KSH adataiból kerültek meghatározásra.
- Nincs konkrét mértékegysége
- Iránya: 0, mivel a vállalat leginkább ennél az attribútumnál törekszik a lehető legnagyobb érték elérésére
Y-változó
Eleve minden beszállító kiválasztásra alkalmas, így mindegyik esetben ez az érték 3.
A feladat által érintett célcsoportok
A vizsgálatnál célcsoportot adhat a vállalkozás vezetői, hiszen az új telephelyek létesítésével nőhet a profit a következő vagy még az adott gazdasági évben. Az elért eredmények fontosak lehetnek a vállalattal azonos vagy hasonló területen működő versenytársak számára.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A vizsgálat szempontja alapján 2 módszer közül válaszhatunk:
- külső terület felmérése 5 fő 2 alkalommal, 4 órában
fontossága: kiemelt
díjazás 5*2*4*1600 Ft/óra
- Hivatali eljárásokról tanácsadói szolgáltatás igénybevétele 2 fő 2 alkalommal 4 órában
Kiemelt jelentőségű
díjazás: 2*2*4*5000 ft/óra
- beszállítói kapcsolatok flmérése, kiépítése 10 fő 2 alkalommal
kiemelt fontosságú
díjazás: 10*2*3500 ft/óra
- külső rendszerből való adatkinyerés 6 óra, 1500*6= 9.000 Ft
- technikai háttérszükséglet
Excel program (vagyis Microsoft Office programcsomag) megléte beszerzési értéke: 121.171 Ft (Office Home and Business 2010 [1] (amennyiben a vállalat még nem rendelkezne vele)
Összesen: 335 171 Ft
Maga a döntés komoly változásokat vonhat maga után a cég életében. Szerkezeti változások mellett újrapozícionálják a beszállítókat és ennek hatására növekedhet a realizálható nyereség.
Az áldozat és a nyereség összevetése után kimondhatjuk, hogy a nyert információ kimagaslik az elemzés összköltsége mellett, ugyanis választ kapunk a kérdésünkre miszerint élhetünk-e a telepítéssel. Számszerűsítve a 335 171 ft áldozat körülvetőlegesen (a telepítési folyamatok lezárása után) 2 óra alatt megtermelődik. Így célszerű belevágni, mert mindenképpen nyerésg lesz.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Alapadatok munkalap
Ez a munkalap tartalmazza a szükséges objektumokat és attribútumokat egy kétdimenziós táblázatban.
Data munkalap
A munkalapon szereplő adatok teljes mértékben megegyeznek az alapadatok munkalap adataival. A különbség annyi, hogy egy egydimenziós táblázatban foglaltuk össze. Feltüntetésre kerültek a rögzítő, dátum és a forrás is.
Pivot munkalap
A data munkalapon szereplő adatokból kimutatás varázslóval készített állomány található.
Primer adatok munkalap
A pivot munkalap kimutatásából hivatkozásokkal létrehozott Primer adatok táblázat, amely az irányok megadásával a sorszám függvény segítségével rangsorolásra kerültek. Ezek az adatok szolgálnak alapjául a MY-X-es megoldáshoz.
Coco munkalap
A Primer adatok munkalapon szereplő adatokkal (B32:H51) a MY-X alkalmazás CocoY0 segítségével kinyert adatokat tartalmazza. A munkalapon szereplő táblázatok a következő logika alapján épülnek fel:
• Az 1. táblázat maga a Rangsortáblázat, ami az alapadat-táblázatban keresi meg az adott cella adott oszlopban betöltött rangsorszámát a táblázat alatt megadott irány alapján.
• A 2. táblázat a Lépcsők, amit a CocoY0 lefuttatásával generálódnak az értékek. A Lépcsők táblázat alatti táblázat egy segédtáblázat, melyet a CocoY0 generál. Ez a táblázat értelemszerűen eggyel kevesebb oszlopot tartalmaz, mivel a rangsor táblázatra hivatkozva vonja ki az egymás mellett lévő értéteket.
• A 3. táblázat a COCO tábla, ami az FKERES függvények segítségével a Rangsor táblában megadott célcellához tartozó értéket keresi ki a Lépcsők táblából a Lépcsők táblázat alatt megadott oszlopszámok segítségével. A COCO táblában az alapadatok oszlopai mellett az első oszlop (jobbra) a Becslés oszlopa, amely a COCO tábla FKERES függvény által generált értékeit összesíti (szumma). A "Tény" értéke megegyezik az alapadat-tábla Összpontszám oszlopával, majd az "Eltérés" oszlopban a "Tény" és "Becslés" különbsége kerül kiszámításra.
• Az „Ellenőrzés” (L74:L93) tartomány azt tartalmazza, hogy a COCO munkalapon kapott „Delta” értéke mennyiben tér el az Inverz munkalapon szereplő „Delta” értékétől. Amennyiben a két érték szorzata nagyobb, mint nulla, úgy nem releváns az adott területnél kapott érték, és nem értelmezhető, vagyis értékelhetetlen a vizsgálat szempontjából, így kiesik az elemzésből.
• Végezetül az Állapot elnevezésű tartományban megnevezésre került, hogy az adott terület létesítésre alkalmas vagy létesítésre nem alkalmas.
Inverz adatok munkalap
Ezen a munkalapon szereplő adatok megegyeznek a primer adatok munkalapon szereplő adatokkal, az eltérés csupán az irányokban van, ugyanis ezen a munkalapon szereplő irányok a primer adatok munkalapon található irányokkal ellentétesek.
Inverz munkalap
A Coco munkalaphoz hasonló elven épül fel,. Az eltérés az alapadatokból fakad, mivel ellentétes irányúak.
Saját megoldás munkalap
Saját megoldás levezetése abban a nézetben, hogy hogyan vizsgálnám az adatokat a hasonlóság elemzés ismerete nélkül.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
MY-X támogatás
A Coco munkalapon az K95:M96 tartományban Darabteli-függvény segítségével az Állapot oszlopban szereplő adatok alapján kiszámításra került, hogy a 20terület közül:
• 4 létesítésre alkalmas a szempontok szerint
• 8 létesítésre alkalmatlan a szempontok szerint
• a fennmaradó 8 terület értékelhetetlen a meglévő adatok által, amelyek esetében további vizsgálatok elvégzése, mutatószámok súlyozása lehet célszerű.
Saját súlyozott érték
A saját megoldás munkalapon szintén összesítésre került a létesítésre alkalmas és a létesítésre nem alkalmas területek száma:
•Létesítés: 10
•Létesítés mellőzése: 10
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A két módszer nem mutat lényeges különbséget költség- és munkaerő-ráfordítás szempontjából, azonban a két elemzés módszerbeli differencia már erőteljesebb. A súlyozott módszer elemzésében erőteljes hatása van a szubjektív véleménynek, így nem megbízhatóak. A MY-X alkalmazás által kapott eredményeknek megvan az a lehetősége, hogy az irányok felcserélésével ellenőrzést is végre lehet hajtani, így a releváns eredmények kizárhatóak.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A vizsgálat lefolytatása mindenképpen eredményes volt. A hasonló vizsgálatokat azonban nem csupán bővítésnél, fejlesztésnél kell elvégezni. Mindenképpen érdemes év közben is, pl gazdasági év zárásánál vagy éppen nyitásánál elvégezni. Hasznos információkra tehetünk szert, illetve felfigyelhetünk olyan területre, amire különben nem.
AMENNYIBEN AZ Y MAGA AZ ÖSSZPONTSZÁM, AKKOR TOVÁBBI VIZSGÁLAT ALAPJÁT KÉPEZHETI ATERÜLETEK INDOKOLATLAN PREFERÁLTSÁGA, ÉS JOGTALAN MELLŐZÉSE!
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Hasonló elemzéssel még idáig nem találkoztam. Feltételeztem, hogy létezik és végeznek hasonló vizsgálatot, de konkrétan nem voltam szemtanúja ilyennek.