„Cyberkids” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY))
(Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY))
84. sor: 84. sor:
 
Rangsor: Az OAM táblázat elkészülése után, elkészült a COCO elemzés, melyben az értékekből jól kiolvasható, hogy aki a legalacsonyabb értéket kapta, az a  leginkább cyber gyerek a felsorolt sorszámok közül. Akik magas értéket kaptak a COCO elemzés eredménye alapján azok, általában kevesebbet interneteznek tehát ők nem cyber- gyerekek.
 
Rangsor: Az OAM táblázat elkészülése után, elkészült a COCO elemzés, melyben az értékekből jól kiolvasható, hogy aki a legalacsonyabb értéket kapta, az a  leginkább cyber gyerek a felsorolt sorszámok közül. Akik magas értéket kaptak a COCO elemzés eredménye alapján azok, általában kevesebbet interneteznek tehát ők nem cyber- gyerekek.
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 +
A COCO táblázat eredményeinek köszönhetően megállapíthatjuk a következőket:
  
Az eredmények során megállapíthatjuk azt, hogy mely személyekre vonatkozik az alábbi állítás: Ki válik cyber- gyerekké?
+
*Képet kaphatunk arról, hogy mely személy mennyire válik cyber- gyerekké
  
A táblázatból jól leolvasható, hogy a magas értékeket kapott személyekre igaz leginkább az állítás, míg akik alacsony értéket kaptak azokra kevésbé
+
*A legnagyobb becslési értéket a 21-es számú kitöltő kapta, míg a legkisebb értéket a 8-as számú válaszadó kapta
  
Az Excel táblázatban különböző színek segítségével, és az átláthatóság miatt különböző színeket jelölünk:
 
  
Piros: azok a személyek, akik a leginkább cyber- gyerek
+
*Az összes felhasznált adat hiteles volt
  
Sárga szín: akikre közepesen jellemző az állítás
+
[[Fájl:Eredmény.JPG]]
 
 
Zöld szín: azok a személyek tartoznak ide, akik nem sorolhatók a cyber- gyerekek közé
 
  
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=

A lap 2013. május 26., 17:08-kori változata

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2013tavasz/onkomm/onkomm_cyberkids.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Napjainkban egyre fontosabb szerepet tölt be az internet virtuális világa.

Egy meghatározott korcsoport vizsgálata 15-33 éves korig az internetezési és régi média használatának arányának összefüggésében

A feladat előtörténete

Személyes kötődés: Számomra ez a téma azért fontos, mert az Internet meghatározza, és komoly szerepet játszik a mindennapi tevékenységeink közé. Az internet hozzáférés egyre szélesebb körben terjeszkedik, így szinte bárhonnan fel tudunk lépni a világhálóra. A legnagyobb számban az Y generáció használja az internet, ezáltal a cybertér jelentős felhasználóivá válnak.

Szakértői javaslatok: Az Interneten közzétett adatok látogatásának gyakorisága, nagyban múlik azon, hogy melyik korcsoport a legaktívabb használója. Ezért a Web.2.0 -ás szolgáltatások egy része is a vizsgált korcsoport igényeit veszi figyelembe.

A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/ kritkája

Abban az esetben ha nem találkozok Pitlik László tanár úrral, akkor azt a megoldási alternatívát választom, hogy készítek egy Excel táblázatot, amelynek segítségével az adatok könnyebben áttekinthetőek.

A rangsoroláshoz a következő szempontokat kellett együttesen figyelembe vennem: Elsőnek megvizsgáltam az Internetezés mértékét, akik maga számot értek el, ők kerültek a rangsor elejére, továbbá összehasonlítva azt, hogy milyen a közösségi oldal látogatásának nagysága, információ megbízhatósága, elsődleges információszerzés, szempontjából az tekinthető leginkább cyber-gyereknek aki ezen értékek közül mindegyik megvalósult.

Valamint azt is vizsgáltam, hogy a többi médiát milyen gyakorisággal használják, ami szintén befolyásolja a rangsor kialakítását, akik kevesebb régi médiumot használnak, és előnyben részesítik az új médiát az Internet világát azon személyekre is igaz a cyber- gyerekké válás folyamata.

Az órák átlagából megállapítható: 20,5 órás heti internethasználat: alacsony, 30,5óra heti internethasználat:közepes, 40,5óra heti internethasználat: magas A gyakoriságot mérő kérdésekből megállapítható: Naponta: erős a régi média használata 2-3 naponta közepes , ritkábban: gyenge, nem használja: nincsen az adott médiára igény

Bpexc.JPG

A táblázatból megállapítható, hogy a legmagasabb értéket a 25. sorszámmal rendelkező kitöltő kapta. Magas az Internethasználat, a közösségi oldalak használata, és az információ megbízhatósága, valamint az elsődleges információ szintén az Internet. A TV alacsony, a Rádió gyenge értéket kapott, és nyomtatott sajtóra sincs igénye. Így kijelenthető, hogy a válaszadóim közül, a 25-ös sorszámú a leginkább cyber- gyerek.

A legalacsonyabb értéket a 19-es sorszámú kitöltöm kapta, tehát rá a legkevésbé jellemző a cyber- gyerekké válás jelenlegi adatok alapján tekintve. Alacsony az Interneten eltöltött órák száma, és a közösségi média használata is, TV értéke magas, rádió közepes, információ megbízhatósága és elsődleges információ szerzésre a rádiót használja. Csupán a sajtó olvasási igénynél jelentkezik az internet szerepe.

Mivel a rangsoromat szubjektíven készítettem el, nem biztosítja teljes mértékben a pontosságot és megbízhatóságot. A COCO táblázat rangsorát tekintem megbízhatóbbnak, amiből a legérdemesebb az adatokat felhasználni.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az objektumok és attribútumok létrehozásához, az általam kitöltött kérdőívek segítségével ment végbe. A kitöltésben mindkét nem rendelkezésemre állt, majdnem fele – fele arányban. A korosztály meghatározásánál pedig a konkrét korra kérdeztem rá, azért mert a korosztály skálája kisebb volt.

Az attribútumokkal azt szerettem volna felmérni, hogy a cyber- gyerekek milyen arányban használják az új médiát, és a régi médiát. Az attribútumok a következők voltak az OAM táblázatomban:

Attribútumok (X, Y oszlopok)

X1 Kor, X2 Interneten eltöltött órák száma hetente, X3 Közösségi oldalak használata, X4 Televíziózás gyakorisága, X5Rádiózás gyakorisága, X6 Elsődleges információszerzés, X7 Információ megbízhatósága, X8 Melyiket részesíti előnyben?, X9 Vásárol- e újságot?

Attribútumok válaszadásai: órákban, naponta, 2-3 naponta, hetente, ritkábban, nem használja, illetve választási lehetőségek, rangsor kialakítása elsődleges és információ megbízhatósága alapján, valamint eldöntendő kérdés az újságvásárlás esetében.

Az OAM táblázatban többféle szempontot kell igénybe venni, ahhoz, hogy megállapítsam ki a leginkább cyber gyerek? Össze kell hasonlítanom az internet és közösségi oldalak használatának arányát a régi média használatával, hogy egyértelmű legyen.

A feladat által érintett célcsoportok

A feladatomat a 15- 33 év közötti korosztály töltötte ki, ahol a nem nem volt számomra meghatározó szerepű, ezért mindkét nem kitöltötte. Akik számára a végeredmény hasznos lehet: Azoknak a szervezetek számára, akik az internetszolgáltatásokkal foglalkoznak( közösségi oldalak), kapnak egy képet, a felhasználó gyakoriságának szintjéről. A magas eredmény miatt, nem lehet figyelmen kívül hagyni.

A régi médiával foglalkozó szervezetek: Betekintést tehetnek, a cyber- gyerekek médiahasználatának gyakoriságába, ami az eredmények alapján kisebb értéket, kap a mindennapi használatában. Esetleges fejlesztéseket kidolgozni, vagy olyan tartalmakat megjeleníteni ami a korosztály figyelmét felkelti.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A feladat során elvégzett eredmények képet adnak,a média jelenlegi használatának helyzetéről. Azoknak a szervezeteknek, vállalatoknak, valamint a hétköznapi emberek számára egyaránt hasznos lehet. Az általam elvégzett táblázat ára alacsony, mert a saját meglátásom alapján készült,és ezen a téren még nem rendelkezem elég tapasztalattal.

Best practice tervezett hasznosság: 5.000 Ft

Ráfordított idő: 5 óra (5000 Ft/ óra)

Adatok értéke: 3.000 Ft

COCO elemzés

Ráfordított idő: 3 óra (1000 Ft/ óra) Adatok értéke : 15.0000 Ft ( az adatok pontossága, és átláthatósága miatt)

Várható hasznosság: 18.000 Ft

Összesen 10.000 Ft a különbség a COCO táblázat javára.

Véleményem szerint egyértelműen a COCO táblázat eredményei biztosítják a precíz és pontos adatokat.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Objektumok meghatározása: A kérőívet kitöltő személyek, nem szerint: férfiak és nők, korosztályt tekintve 15-33 éves közötti korcsoport. Attribútumok meghatározása:

Sorszámozás: 25 személyt véletlenszerűen kiválasztottam, tehát a sorszám összetevői ebben az esetben a kérdőívet kitöltők voltak. MY-X paraméterek: MY-X alkalmazás segítségével, COCO modell ábrázolása. http://miau.gau.hu/myx-free/index_e.php3?x=e01

Rangsor: Az OAM táblázat elkészülése után, elkészült a COCO elemzés, melyben az értékekből jól kiolvasható, hogy aki a legalacsonyabb értéket kapta, az a leginkább cyber gyerek a felsorolt sorszámok közül. Akik magas értéket kaptak a COCO elemzés eredménye alapján azok, általában kevesebbet interneteznek tehát ők nem cyber- gyerekek.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A COCO táblázat eredményeinek köszönhetően megállapíthatjuk a következőket:

  • Képet kaphatunk arról, hogy mely személy mennyire válik cyber- gyerekké
  • A legnagyobb becslési értéket a 21-es számú kitöltő kapta, míg a legkisebb értéket a 8-as számú válaszadó kapta


  • Az összes felhasznált adat hiteles volt

Eredmény.JPG

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az általam elvégzett vizsgálat, és OAM táblázat, egy képet ad arról, hogy az adott generáció hogyan viszonyul az új média trendhez. Nagyon hasznosnak tartom, és főként a COCO táblázat során kialakított rangsort, aminek a megbízhatósága, mint már említettem igen hasznos és pontos, ami az informatika világában elengedhetetlen fontosságú.

Az információ több szempontból is hasznos lehet: az internetszolgáltató szervezeteknek, a televíziós csatornáknak, az újságkiadóknak, és az elektronikusan működő magazinok számára is. Látható, hogy az adott korosztály a mintámban melyikre tart legjobban igényt.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Az összegyűjtött adatokat, rendszereztem, az OAM táblázatba, és kaptam egy szubjektív eredményt. Ezzel ellentétben a COCO eredményei megbízhatóbbak, és pontosabbak, mint az OAM táblázatom.

A COCO táblázat a meglévő adatokat különböző matematikai képletekkel számítja ki, melynek során igen csekély esélye van a pontatlan eredmények megszületésének.

Úgy gondolom az OAM táblázat is hasznos lehet, de a COCO táblázat ebben az esetben mindenképp hasznosabb, ha a célunk a lehető legoptimálisabb eredmény elérése.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

A lépcsős függvény segítségével, végezhető el a hasonlóságelemzés. A függvényről leolvasható az, hogy a sorszámok, és a lépcsők összege alapján, milyen értéket kapunk. Leolvasható az, hogy mely sorszámú kitöltőkre igaz leginkább az az állítás, hogy ki válik leginkább cyber gyerekké? Sz1.JPG Sz2.JPG

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

A feladat megoldásához segítségemre volt a kérdőív elkészítő program, a kérdőívet kitöltő személyem, az OAM és COCO táblázat.

A témámmal hasonló szócikket találtam: http://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Internetez%C3%A9s

Forrás: https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Ide%C3%A1lis_sz%C3%B3cikk_2010