„Akadalymentes2” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))
(Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY))
113. sor: 113. sor:
  
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 +
A COCO Y0 lefuttatása során a hiba nem nulla minden objektum esetében, ezért második futtatást nem kellett alkalmazni. Az elemzés az első lefuttatás során sikeres volt.
 +
A hitelesítési vizsgálat elvégzése során bebizonyosodott, hogy minden objektum hiteles. Az elemzés során a legtöbb kritériumnak az '''Art’Otel (Budapest)''' felelt meg. Nagyon kevéssel maradt le mögötte az''' Alfa Hotel Fiesta (Budapest)''', a harmadik legjobb eredményt pedig a '''Lido Hotel (Budapest)''' ért el.
 +
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=

A lap 2013. június 29., 20:18-kori változata

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2013tavasz/akadalymentes_2.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A kutatás célja hazai szálláshelyek vizsgálata akadálymentesség szempontjából. Hotelek és panziók jellemzőinek vizsgálata a tekintetben, hogy mennyire felelnek meg az akadálymentesség kritériumainak.

A feladat előtörténete

Az akadálymentesítés témakörét az egyik csoporttársam ajánlotta az egyik beszélgetésünk során. A téma azonnal felkeltette az érdeklődésemet, hiszen úgy gondolom, hogy azoknak is foglalkozni kell a témával, akiket közvetlenül nem érint. Sok felől lehet hallani, hogy a mozgáskorlátozottak már a közlekedés során is akadályokba ütköznek. Ezért döntöttem, úgy, hogy a kutatás során a Magyarországon fellelhető szálláshelyeket fogom vizsgálni akadálymentesség szempontjából. Napjainkban minden adott ahhoz, hogy a hotelek és panziók megfelelő körülményeket teremtsenek a mozgáskorlátozott vendégeik számára. Fontosnak tartom felhívni a figyelmet erre és ezért tartottam megfelelőnek a kutatásom témájának.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A cél annak a szálláshelynek a megtalálása, amelyik legjobban megfelel az akadálymentesítés követelményeinek. Ennek megfelelően a vizsgált hoteleket és panziókat a szerint pontoznám, hogy a megfigyelt tulajdonságaik közül mennyi felel meg az előírásoknak. 8 olyan megfigyelt tulajdonság van, amelynél két lehetőség van: megfelel-1 pont, nem felel meg-0 pont. Az utolsó két megfigyelt tulajdonságot jóságponttal értékeltem. A kapott jóságpontot hozzáadom az első 8 tulajdonság pontszámaihoz, így születik meg a végeredmény. Amelyik esetben a legmagasabb lesz a végeredmény, az a szálláshely felel meg leginkább az akadálymentesítés követelményeinek. Ez alapján a szálláshelyek a következő pontszámokat kapták:

  • Alfa Hotel Fiesta (Budapest): 21
  • Art'Otel (Budapest): 21
  • Hotel Jade (Veszprém): 17
  • Hunguest Hotel Erkel (Gyula): 23
  • Hunguest Hotel Flóra (Eger): 17
  • Lido Hotel (Budapest): 22
  • Mátyás Hotel (Budapest): 19
  • VAKÁCIÓ Ifjúsági Üdülő (Révfülöp): 15
  • Napsugár Ház (Igal): 19
  • Szabadság téri Apartman (Gyomaendrőd): 14

Ez az értékelés nem ad pontos eredményeket, hiszen nem veszi figyelembe azt, hogy a minimum paraméterektől mennyivel térnek el a valós paraméterek. A rámpával kapcsolatos információkat sem vizsgálja mélyre hatóan, csak a meglétét illetve a hiányát. Nyilván valóan az a kedvezőbb eset, ha rámpa nélkül, egyenes úton megközelíthető az épület. Azoknál az épületeknél ahol rámpa van, különbség lehet a hosszában, szélességében illetve a szintkülönbségben. Ezt azonban ez az értékelés szintén nem vizsgálta.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A vizsgálathoz az adatokat a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (www.meosz.hu) akadálymentes helyek adatbázisából vettem. Az adatokkal kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy volt olyan, ahol a pontos méretet nem tüntették fel, csak azt, hogy az elvárt minimumnak megfelel. (Pl.: Az ajtó szélessége minimum 85 cm-nek megfelel, de azt pontosan nem tüntették fel, hogy hány centiméter.) Ha minden objektumnál ugyanazok az adatok pontosan meg lettek volna adva, lehetséges, hogy az eredmény is másképpen alakul és a valóságot is jobban tükrözi.

Objektumok (sorok)

  • Alfa Hotel Fiesta (Budapest)
  • Art'Otel (Budapest)
  • Hotel Jade (Veszprém)
  • Hunguest Hotel Erkel (Gyula)
  • Hunguest Hotel Flóra (Eger)
  • Lido Hotel (Budapest)
  • Mátyás Hotel (Budapest)
  • VAKÁCIÓ Ifjúsági Üdülő (Révfülöp)
  • Napsugár Ház (Igal)
  • Szabadság téri Apartman (Gyomaendrőd)

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Bejárati ajtó belső mért szélessége (cm): Az ajtó szélességének minimum 85 cm-nek kell lennie. Minél szélesebb, annál kényelmesebben tud átmenni egy kerekesszékes személy. Tehát minél szélesebb az ajtó, annál ideálisabb az objektum, ennek megfelelően az irány 0.

Folyosó szabad szélessége (cm): A folyosó szélességének minimum 120 cm-nek kell lennie. Minél szélesebb a folyosó, annál kényelmesebben lehet közlekedni. Tehát minél szélesebb a folyosó, annál ideálisabb az objektum, ennek megfelelően az irány 0.

Szoba bejárati ajtó belső mérete (cm): Az ajtó szélességének minimum 85 cm-nek kell lennie. Minél szélesebb az ajtó, annál kényelmesebben tud átmenni egy kerekesszékes személy. Tehát minél szélesebb az ajtó, annál ideálisabb az objektum, ennek megfelelően az irány 0.

Szobához tartozó fürdőszoba, WC-mosdó ajtó mérete (cm): Az ajtó szélességének minimum 85 cm-nek kell lennie. Minél szélesebb az ajtó, annál kényelmesebben tud átmenni egy kerekesszékes személy. Tehát minél szélesebb az ajtó, annál ideálisabb az objektum, ennek megfelelően az irány 0.

A közösségi WC-mosdó ajtajának szélessége (cm): Az ajtó szélességének minimum 85 cm-nek kell lennie. Minél szélesebb az ajtó, annál kényelmesebben tud átmenni egy kerekesszékes személy. Tehát minél szélesebb az ajtó, annál ideálisabb az objektum, ennek megfelelően az irány 0.

Rámpa szintkülönbség megadása (cm): Minél kisebb a szintkülönbség annál könnyebben lehet használni a rámpát. Tehát minél kisebb a szintkülönbség, annál ideálisabb az objektum. Ennek megfelelően az irány 1.

Rámpa hosszának megadása (cm): Minél hosszabb a rámpa, annál könnyebben használható egy kerekesszékes számára. Tehát minél hosszabb a rámpa, annál ideálisabb az objektum. Ennek megfelelően az irány 0.

Rámpa szélessége (cm): Minél szélesebb a rámpa, annál könnyebben és biztonságosabban használható egy kerekesszékes számára. Tehát minél szélesebb a rámpa, annál ideálisabb az objektum. Ennek megfelelően az irány 0.

Belső közlekedés (jóságpont): A következő tényezőket tartalmazza: folyosó szélessége, járófelülete, belógó illetve lelógó akadályok, megfordulási lehetőség, felvonó (ha van) mérete megközelíthetősége, kezelőeszközök. Minél több tényezőnek felel meg, annál több a kapott jóságpont. Tehát minél több a jóságpont annál ideálisabb az objektum. Ennek megfelelően az irány 0.

Az épület körüli környezet (jóságpont): A következő tényezőket tartalmazza: akadálymentes parkolók, építménytől való távolság, járdák szélessége, felülete. Minél több tényezőnek felel meg annál több a kapott jóságpont. Tehát minél több a jóságpont annál ideálisabb az objektum. Ennek megfelelően az irány 0.

A feladat által érintett célcsoportok

Az érintett célcsoportok első sorban azok a kerekesszékes személyek, akik szeretnének utazni, kirándulni, megismerni Magyarországot. Ahhoz, hogy ezt meg tudják tenni, információkra van szükségük a hazai szálláshelyek akadálymentesítési jellemzőikről. A legnagyobb kihívásokkal a kerekesszékes személyeknek kell megküzdeniük, de más mozgáskorlátozott személyeknek is kedvező, ha ismerik azokat a szálláshelyeket, amelyek fel vannak készülve a fogadásukra.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Saját módszer és tananyag szerinti módszer összehasonlítása. A költségek a 10 objektumra vonatkozó kutatásra vonatkoznak. Ha ennél nagyobb szabású vizsgálatot végzünk és akár más módszereket is felhasználunk (pl.: személyes ellenőrzése a szálláshelyeknek) magasabb költségekkel kell számolnunk.

Saját módszer költségei:

  • Az adatok beszerzésének költsége: 0 Ft
  • Szakértői munkadíj: 2500 Ft/ óra
  • Munkaidő: 1,5 óra
  • Office csomag használata: 0 Ft
  • Internethasználat: 230 Ft
  • A megoldás piaci értéke: 3750+230=3980 Ft

Tananyag szerinti megoldás költségei:

  • Az adatok beszerzésének költsége: 0 Ft
  • Szakértői munkadíj: 2500 Ft/óra
  • Munkaidő: 1 óra
  • Speciális program (COCO): 0 Ft
  • Internethasználat: 230 Ft
  • A megoldás piaci értéke: 2500+230=2730 Ft

A saját módszer és a tananyag szerinti megoldás különbsége: 3980-2730=1250 Ft.

Elmondható, hogy a tananyag szerinti megoldás 1250 Ft-tal olcsóbb.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Adatok begyűjtése (www.meosz.hu)

Objektumok meghatározása

Attribútumok meghatározása

OAM táblázat elkészítése

Metaadatbázis elkészítése

Rangsor tábla elkészítése

COCO Y0 elemzés lefuttatása

Inverz tábla elkészítése

COCO Y0 lefuttatása az inverz táblára

Pivot tábla készítése

Következtetések levonása

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A COCO Y0 lefuttatása során a hiba nem nulla minden objektum esetében, ezért második futtatást nem kellett alkalmazni. Az elemzés az első lefuttatás során sikeres volt. A hitelesítési vizsgálat elvégzése során bebizonyosodott, hogy minden objektum hiteles. Az elemzés során a legtöbb kritériumnak az Art’Otel (Budapest) felelt meg. Nagyon kevéssel maradt le mögötte az Alfa Hotel Fiesta (Budapest), a harmadik legjobb eredményt pedig a Lido Hotel (Budapest) ért el.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet