„Készletek” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba)
(Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA))
89. sor: 89. sor:
 
'''A COCO hasonlóságelemzés''' nem tárt fel különbséget, azaz egyformán követhetőnek ítélte meg az éveket. Választásomat, ez az eredmény nyerte el, megfigyelhető, hogy az eredményt nem a bevétel irányítja, hanem a készletek. A COCO hasonlóságelemzés, költségmegtakarítás mellett, hiteles ellenőrzéssel, biztosabb előrejelzést jelent.
 
'''A COCO hasonlóságelemzés''' nem tárt fel különbséget, azaz egyformán követhetőnek ítélte meg az éveket. Választásomat, ez az eredmény nyerte el, megfigyelhető, hogy az eredményt nem a bevétel irányítja, hanem a készletek. A COCO hasonlóságelemzés, költségmegtakarítás mellett, hiteles ellenőrzéssel, biztosabb előrejelzést jelent.
  
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
+
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=  
*Ki kell fejezni, hogy a tervezett hasznosság forintértékéhez képest a végső győztes ismeretében mennyit sikerült ebből a haszonból ténylegesen realizálni, vagyis megérte-e az elért hasznosság a befektetett időt/energiát? Létrejött-e a keresett innováció?
+
*Az ösztönös megoldás nem mutatott reális képet, hiába költségesebb a módszer.
*A tervezett hasznosság minden egyes paraméterét felül kell vizsgálni, vagyis meg kell határozni, mi változott a tervezett és a tényleges végrehajtás utáni eredmények összevetése kapcsán.
+
*A tananyag szerinti megoldással a tervezett hasznosságból, 4000 Ft a ténylegesen realizált megtakarítás.  
*A tervekben elvileg ki kellett térni pl. arra, hogyan hatnak esetleges hiteltelen részeredmények a hasznosságra számszerűen?
+
*A COCO módszer, azonos időráfordítással, hiteles ellenőrzéssel támasztotta alá a vizsgálatot, tehát megbízhatóbb eredmény jött létre.
*Egy végső Ft értéket kell megadni - levezetve tételesen indoklással a tervek alapján...
+
*Tapasztalatomra hivatkozva, mindenki számára a COCO hasonlóságelemzés alkalmazását javaslom.
 
 
 
 
demo: https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Lakopark
 
  
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=

A lap 2013. december 26., 15:53-kori változata


Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2013osz/keszletek.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Egy hotel**** készletezési sajátosságának hasonlóságelemzése.

A feladat előtörténete

Személyes kötődés

Érdeklődésemet szakdolgozatom témája indokolja. Szeretném tudni, a korábbi időszakok alapján, mely készletezési sajátosságok mellett kedvezőbb a szállodát üzemeltető vállalat árbevétele.

Szakértői javaslatok

Fontos kihangsúlyozni, a készletek jelentős tőkét kötnek le, ellenben a kereslet-kínálat áthidalását szolgálják, a Vendégek igényeinek megfelelően. A széles választék és a magas minőség optimális szintje biztosítja, hogy a szervezet megfelelő árbevételre tegyen szert.

A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája

Döntésem megalapozását, a cég adatainak kigyűjtése előzte meg. Az e-beszamolo.kim.gov.hu által szolgáltatott, a vállalat beszámolóiból nyert értékeket saját számítással egészítettem ki. Következő lépésben egy kimutatást készítettem, ami a „Pivotˮ munkalapon, A1:G9 cellában érhető el. Becslésemhez, minden attribútum értékét, egy 6 fokozatú skálán határoztam meg, majd ezek, évenkénti számtani átlaga, a következőt eredményezte:


  1. helyezett: 2008. év
  2. helyezett: 2009. év
  3. helyezett: 2011. év
  4. helyezett: 2007. év
  5. helyezett: 2012. év
  6. helyezett: 2010. év


A vizsgálat során született rangsor, nem győzött meg. Látható, ha összevetjük a kimutatásban szereplő árbevételekkel, ugyanezt a sorrendet kapjuk meg. Úgy tűnik, a bevétel értéke a domináns, vagyis feltételezésemet nem igazolta, miszerint a megfelelő készletezés emeli az éves árbevételt. Így nem tudok racionális döntést hozni arról, hogy a 2008-as év követése valóban érdemleges.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az objektumok létrejöttét, a szálloda működésének kezdete határozta meg. Az attribútumok kiválasztásánál, a cég beszámolóiból, azokat a készletezéssel kapcsolatos mutatókat ragadtam ki, melyeket könnyen értelmezhetnek az érdekeltek.

Objektumok (sorok)

  • 2007.
  • 2008.
  • 2009.
  • 2010.
  • 2011.
  • 2012.

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  • Készletek értéke EFt-ban: minél nagyobb, annál jobb.
  • Anyagkészlet aránya %-ban: minél kisebb, annál jobb.
  • Árukészlet aránya %-ban: minél nagyobb, annál jobb.
  • Készletek forgási sebessége napokban: minél kisebb, annál jobb.
  • Eladott áruk beszerzési értéke EFt-ban: minél kisebb, annál jobb.
  • Értékesítés nettó árbevétele EFt-ban: Y értéke EFt-ban meghatározva.

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat célcsoportja, azok a személyek, szervezetek, akik érintettek a készletezési megoldások keresésében. Különösen az adott cég, illetve a szálloda szektor résztvevői számára tár fel hasznos információkat.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Ösztönös megoldás, szakértő bevonásával:

  • Adatvagyon megszerzése: munkaidő 3 óra, munkadíj 1000 Ft/óra, ár 3000 Ft.
  • Programhasználat, internethasználat költsége: 5 órás időtartalomra, 1500 Ft.
  • Elemzés elkészítése, értékelése: munkaidő 2 óra, munkadíj 3000 Ft/óra, ár 6000 Ft.
  • Összesen: 10 500 Ft.

Saját megoldás, tananyag szerint:

  • Adatvagyon megszerzése: munkaidő 3 óra, munkadíj 1000 Ft/óra, ár 3000 Ft.
  • Programhasználat, internethasználat költsége: 5 órás időtartalomra, 1500 Ft.
  • Elemzés elkészítése, ellenőrzése, értékelése: munkaidő 2 óra, munkadíj 1000 Ft/óra, ár 2000 Ft.
  • Összesen: 6 500 Ft.

A két módszer különbsége: (10 500 Ft - 6 500 Ft), azaz 4000 Ft hasznosság reményében kezdek neki a COCO hasonlóságelemzésnek, ami hiteles ellenőrzéssel ad a vizsgálatnak többletértéket.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  • Alapadatok munkalap:

A munkalap létrehozását követően, internet igénybevételével adatokat gyűjtöttem a vállalat 2007-2012 évi beszámolóiból, amit saját számítással bővítettem ki, készletekkel kapcsolatos témakörben. Az itt rögzítésre került információk az A1:H37 cellában tekinthetőek meg.

  • Pivot munkalap:

Az „Alapadatok munkalapˮ tartalmát felhasználva, elkészítettem két kimutatást, ezt tartalmazza a „Pivot munkalapˮ, ahol a könnyű elrendezést autószűrő támogatja. Az A1:G9 cellákat magába foglaló Pivot tábla, összeg nézetben, míg az alatta lévő Pivot tábla, A12:H21 tartományban, darab nézetben szerepel.

  • Coco solver munkalap:

Az összeg nézetű Pivot tábla itt is elérhető (A1:G8), melynek attribútumai szubjektív irányultságot kaptak (A11:F11). Létrehoztam egy „Rangsorˮ táblázatot, ahol sorszám függvény alkalmazásával alakult ki az adott tulajdonságok értékeinek rangsorpozíciója (A12:G19). Ezt követően készült a „Lépcsőkˮ táblázat (A22:F29), valamint egy „Segédtáblaˮ, ami a korlátozó feltételeket adja. A „COCOˮ táblázatban (A33:L40), a B35:F40 tartományt az fkeres függvény határozta meg az előző paraméterek ismeretében. A táblázat ezen túlmenően, magába foglalja, a vizsgálat eltérését, a megadott feltételekre generált ítéletet, továbbá az elemzés ellenőrzését. Ez a módszer kivetíti, a fontosságot (A44:F44) átlag alapján és érzékenységet vizsgál szórás alapján (A47:F47). A hasonlóságelemzés eredményét, a solver futtatása után kaptam meg.

  • Coco inverz munkalap:

A COCO hasonlóságelemzés ellenőrzését tartalmazza. Elkészítése, azonos a „Coco solver munkalapˮ menetével, de a hitelesség vizsgálatára, a rangsornak ellentétes irányultságot adtam (A11:F11).

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

  • A vizsgált hat év árbevétele, azonosságot mutat az eredeti és a becsült érték tekintetében, vagyis az elemzés, 0%-os eltéréssel, egyenértékűeknek állapította meg az éveket.
  • Az objektumok „megfelelőˮ ítéletet kaptak, tehát bármelyik év készletezésének alkalmazásával, kedvező bevételre számíthat a vállalat.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A Best practice megoldással egy rangsor állt fel, melyből a 2008-as év kerül ki győztesen. Ezt a módszert elvettettem, hiszen első ránézésre tükrözi, hogy az eredményt nem a készletek, hanem az árbevétel határozta meg.

A COCO hasonlóságelemzés nem tárt fel különbséget, azaz egyformán követhetőnek ítélte meg az éveket. Választásomat, ez az eredmény nyerte el, megfigyelhető, hogy az eredményt nem a bevétel irányítja, hanem a készletek. A COCO hasonlóságelemzés, költségmegtakarítás mellett, hiteles ellenőrzéssel, biztosabb előrejelzést jelent.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

  • Az ösztönös megoldás nem mutatott reális képet, hiába költségesebb a módszer.
  • A tananyag szerinti megoldással a tervezett hasznosságból, 4000 Ft a ténylegesen realizált megtakarítás.
  • A COCO módszer, azonos időráfordítással, hiteles ellenőrzéssel támasztotta alá a vizsgálatot, tehát megbízhatóbb eredmény jött létre.
  • Tapasztalatomra hivatkozva, mindenki számára a COCO hasonlóságelemzés alkalmazását javaslom.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Ide kell megadni:

  1. milyen fontosabb szakirodalmak kerültek felhasználásra
  2. milyen más MIAÚ WIKI szócikk érinti a szóban forgó kérdéskört

  1. Korábbi segédanyag: nyilatkozat és kitöltési segédlet
  2. Egyéb segítség: korábbi szócikkek laptörténetében és vitalapján
  3. Funkcionális analfabetizmus elleni segédlet: hangállomány
  4. Részletes szakdolgozat-szerkesztési szempontok: Önteszt

Nem csak KMT-s Hallgatók figyelmébe: Feladatok, ahol az oktató elemez, ha a Hallgató eljut a sorszám-mátrixig (adatok+irányok): [1] [2], majd a Hallgató értelmez...