„Halszaküzlet” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat által érintett célcsoportok)
(A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))
61. sor: 61. sor:
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 +
A feladat megoldásának alappilléreként meghatároztuk az irányelveinket, miszerint olyan településen van létjogosultsága (további) halszaküzlet nyitásának, ahol kimutatható a relatív hiány más élethelyzetekhez képest.
 +
 +
Szükségünk van arra, hogy rálátást kapjunk az adott település lakosainak gazdasági helyzetére (potenciális vevők meglétére), a felvevő piac nagyságára, és a konkurenciák meglétére, darabszámára.
 +
 +
 +
Ideális élethelyzet beruházás szempontjából egy adott településen:
 +
*minél magasabb életszínvonal,
 +
*minél eredményesebb gazdasági mutatók,
 +
*minél több potenciális vevő, fogyasztó,
 +
*minél kevesebb konkurencia!
 +
 +
 +
A feladat megoldása:
 +
 +
*Adatokat gyűjtöttünk a Teir adatbázisából
 +
*Meghatároztuk az attribútumokat, melyek a leghatékonyabbaknak bizonyultak a fentebb említett irányelveink kimutatásához
 +
*KO feltételek alapján szűrtük az objektumokat
 +
*Létrehoztuk az OAM – ot
 +
*Méretfüggetlenítettük az adatok értékeit
 +
*Csökkentettük az attribútumok darabszámát értelmezhetőségük alapján
 +
*Meghatároztuk az attribútumok irányát és mértékegységét
 +
*Pivot tábla segítségével rangsoroltuk a településeket a felhajtóerejük alapján (attribútumok  rangsora)
 +
*Elvégeztük a Coco analízist
 +
*Lefuttattuk a szimulációt Isaszeg település adataira az OAM segítségével
 +
*Megkaptuk az eredményt!
 +
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=

A lap 2014. január 7., 00:00-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Van – e létjogosultsága Isaszegen egy halszaküzleti vállalkozásnak, avagy üzleti tervezés hasonlóságelemzés alapján.

A feladat előtörténete

Személyes kötődés:
Személyes motivációnk alapját egy profitáló vállalkozás lehetőségének feltárása adta. Magyarországon jelenleg kicsi a halhús - fogyasztás kultúrája, pedig ez az egészséges étkezés egyik alappillére. Az alapvető problémát a halhús elérhetőségének nehézségében, illetve a hiányos halhús – marketingben véltük felfedezni. Az optimális étkezés részeként hetente legalább kétszer illene halat enni (http://hvg.hu/egeszseg/20120509_napi_egy_hal), ez viszont csak a legritkább esetben valósul meg. Nem rég lehetőségünk adódott egy üzlethelység átvételére, ami a megfelelő szabványok meglétével és az üzletben rendelkezésünkre álló eszközök segítségével rendkívül alkalmas a halhús tárolására/feldolgozására/árulására. Ennek a lehetőségnek maximális mértékű kiaknázásához nyújtott segítséget a feladat.


Szakértői javaslatok:
Meg kell említenünk mindazonáltal azt a tényt is, hogy vizsgálatunk csupán azt szemlélteti, hogy mely településeken nem szabad, nem profitáló (további) halszaküzletet nyitni. Kutatásunk folytatása fogja csupán meghatározni ugyancsak konkurenciaelemzéssel és hasonlóság elemzéssel, hogy azon helyszíneken ahol a szakértői robot megállapítja, hogy létjogosultsága lehet még minimum egy új boltnak, azoknak a boltoknak mennyi lesz a várható forgalmuk és bevételük.

A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája

Vidékfejlesztési tanulmányaink alapján cégérelemzéssel és a Guttman - skála segítségével következtetnénk az aktuális vállalkozás hatékonysági fokára. Ennek lényege az lenne, hogy a Teir településsoros adatbázis rendszerének segítségével összegyűjtenénk a vállalkozások és üzletek számát település szinten, majd ezeket a szolgáltatásokat leellenőriznénk címük alapján, esetleges további még adatbázisokban meg nem jelent (nem rég nyitott, nem hivatalos, vagy félhivatalos) vállalkozások után kutatnánk és darabszámuk alapján rangsorolnánk őket. Minél több van belőlük egy adott településen, annál nagyobb prioritást élveznek, ezáltal annál előrébb kerülnek a listánkban. Az így kialakult hierarchizált rangsor alapján a táblázatban jobbra és lefelé haladva csökken a szolgáltatások száma. Választóvonalat húzunk ott, ahol a nullánál nagyobb számok sora kezdődik. Az így kapott lépcsőzetes elrendezés alapján kialakul egy lépcsőn felüli és egy lépcső alatti tartomány. A felső régióban kialakult nulla értékek helyén van létjogosultsága az adott típusú vállalkozás beindításának, míg a lépcső alatti tartományban lévő vállalkozások nagy valószínűséggel nem fognak profitot termelni, idővel pedig megszűnnek.

Kritikái:

  • Nem alkalmazható teljes biztonsággal és csak évek elteltével mérhető.
  • A kevés halszaküzlet miatt ezek az üzletek minden helyiségnél túlságosan hátra sorolódnak, számuk a legtöbb településen egynél kevesebb.
  • Csak az üzlet létjogosultságát méri igen/nem mutatók alapján, nem nézi mennyi profitot termel.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A Teir (Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer) adatbázisával dolgoztunk és kellő adatmennyiség állt rendelkezésünkre, hogy ideális méretű OAM - ot hozzunk létre annak meghatározására, hogy a települések gazdasági és társadalmi helyzete hogyan befolyásolja a halfogyasztást. KO feltételek: azok a települések voltak relevánsak, ahol az egyéni vállalkozások által üzemeltetett halszaküzletek száma és az egyéni vállalkozás által üzemeltetett hús – és húsáru – szaküzletek száma 2011-ben nagyobb kellett legyen, mint 0, mert csak pozitív példákból lehet tanulni. A KO feltételek megadásával a kiindulási adatbázisunk 3153 db objektumát 66 db objektumra tudtuk szűkíteni és vizsgáltuk 18 db attribútumra.

Objektumok (sorok)

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  • Y1 - Egyéni vállalkozás által üzemeltetett halszaküzletek száma 2011 (db)
  • Y2 - Egyéni vállalkozás által üzemeltetett hús-, húsáru-szaküzletek száma 2011 (db)
  • Y3 - Hús-, húsáru-szaküzletek száma 2011 (db)
  • Y4 - Halszaküzletek száma 2011 (db)


  • X1 - Állandó népesség, nők összesen 2011 (fő) – minél több női lakos, annál magasabb a halfogyasztás.
  • X2 - Szociális étkeztetésben részesülők száma 2011 (fő) – minél kevesebben vannak, annál nagyobb a településen élők vagyona, ami a drágább halhús-fogyasztásnak kedvez.
  • X3 - Regisztrált gazdasági szervezetek száma 2011 (db) – minél több a gazdasági szervezet, annál jobban húzzák fel a vállalkozásokat.
  • X4 - Autóbuszok száma 2011 (db) – minél kevesebb, annál kevesebben intézik a bevásárlást más, nagyobb településen.
  • X5 - A helyi önkormányzatok saját folyó bevételei 2011 (Ft) – minél több az önkormányzat bevétele, annál könnyebb fenntartani a vállalkozást.
  • X6 - Rendszeres szociális segélyben részesítettek átlagos száma (rendelkezésre állási támogatásban részesülők adatai nélkül) 2011 (fő) – minél kevesebben vannak, annál tehetősebb a település és így érdemesebb a drágább halat árulni.
  • X7- Egy éven túl nyilvántartott álláskeresők száma összesen 2011 (fő) – minél kevesebben vannak, annál tehetősebb a település és így érdemesebb a drágább halat árulni.
  • X8 - Személygépkocsik száma az üzemeltető lakhelye szerint 2011 (db) – minél kevesebb, annál kevesebben intézik a bevásárlást más, nagyobb településen.
  • X9 - Egyéni vállalkozás által üzemeltetett egyébélelmiszer-szaküzletek száma 2011 (db) – minél kevesebb, annál kevesebb más alternatíva van.
  • X10 - Egyéni vállalkozás által üzemeltetett éttermek, büfék száma 2011 (db) - minél kevesebb, annál kevesebb más alternatíva van.
  • X11 - Egyéni vállalkozás által üzemeltetett munkahelyi, rendezvényi és közétkeztetést végző vendéglátóhelyek száma 2011 (db) - minél kevesebb, annál kevesebb más alternatíva van.
  • X12 - Éttermek, büfék száma 2011 (db) - minél kevesebb, annál kevesebb más alternatíva van.
  • X13 - A háziorvosok által ellátott szolgálatok száma 2011 (db) – minél több van, annál tájékozottabbak a lakosok az egészséges táplálkozás előnyeivel. Ez a halhús-fogyasztás malmára hajtja a vizet.
  • X14 - Betöltött védőnői álláshelyek száma 2011 (db) - minél több van, annál tájékozottabbak a lakosok az egészséges táplálkozás előnyeivel. Ez a halhús-fogyasztás malmára hajtja a vizet.


Online forrás:
Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer honlapja - https://www.teir.hu/

A feladat által érintett célcsoportok

Vállalkozások tulajdonosainak, beruházóknak, üzleti kluboknak, önkormányzatoknak, nagykereskedelmi egységeknek, szövetkezeteknek, érdekképviseleteknek, haltenyésztőknek is fontos lehet tanulmányunk eredménye, ugyanis ezeknek az intézményeknek/személyeknek/vállalkozásoknak lehet célja ezt a kiszámítható rendszert igénybe venni egy alapvetően instabil gazdasági helyzetben, piackutatási, piac elemzési és beruházási szándékkal.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladat megoldásának alappilléreként meghatároztuk az irányelveinket, miszerint olyan településen van létjogosultsága (további) halszaküzlet nyitásának, ahol kimutatható a relatív hiány más élethelyzetekhez képest.

Szükségünk van arra, hogy rálátást kapjunk az adott település lakosainak gazdasági helyzetére (potenciális vevők meglétére), a felvevő piac nagyságára, és a konkurenciák meglétére, darabszámára.


Ideális élethelyzet beruházás szempontjából egy adott településen:

  • minél magasabb életszínvonal,
  • minél eredményesebb gazdasági mutatók,
  • minél több potenciális vevő, fogyasztó,
  • minél kevesebb konkurencia!


A feladat megoldása:

  • Adatokat gyűjtöttünk a Teir adatbázisából
  • Meghatároztuk az attribútumokat, melyek a leghatékonyabbaknak bizonyultak a fentebb említett irányelveink kimutatásához
  • KO feltételek alapján szűrtük az objektumokat
  • Létrehoztuk az OAM – ot
  • Méretfüggetlenítettük az adatok értékeit
  • Csökkentettük az attribútumok darabszámát értelmezhetőségük alapján
  • Meghatároztuk az attribútumok irányát és mértékegységét
  • Pivot tábla segítségével rangsoroltuk a településeket a felhajtóerejük alapján (attribútumok rangsora)
  • Elvégeztük a Coco analízist
  • Lefuttattuk a szimulációt Isaszeg település adataira az OAM segítségével
  • Megkaptuk az eredményt!

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok