Feladatterv:Ketchupok

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Fülöprobert (vitalap | szerkesztései) 2007. június 20., 16:31-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Különböző ketchupok összehasonlítása ár és beltartalom alapján a vásárlók igényeinek figyelembevételével a megfelelő termék kiválasztásához hasonlóságelemzés segítségével.

A feladat előtörténete

A hazai ketchup-fogyasztás körülbelül 30 éves múltra tekint vissza (forrás:.........). A fogyasztók számára fontos,hogy a termék ára tükrözze a beltartalmi értékeket is. A vásárlók több szempontot is figyelembe vesznek, például a termékek tartalmaznak-e tartósítószert, színezőanyagot, stb... (forrás: .................) Én is rendszeres vevő vagyok, és kíváncsi voltam, az általam fogyasztott ketchup jó választás volt-e. Az elemzésemből ki fog derülni.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Ide kellett volna leírni, eddig milyen döntéselőkészítési lépések után került bele egy-egy termék a bevásárlókocsiba...

  • ...
  • ...
  • ...

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A hazai ketchup-fogyasztók nagy tábort képviselnek, ezért a forgalmazók arra törekednek, hogy az ő igényeiket kielégítsék. A feladatom megoldásának tervezése során több gyártó termékeit vizsgáltam, melyek árait és beltartalmi értékeit vettem figyelembe. Az interneten igyekeztem olyan oldalt keresni, amely ennek a kérdésnek a megválaszolásában megbízható információforrást jelenthetne. Keresésem nem vezetett eredményre, erre alkalmas weboldalt nem sikerült találnom. Ezért csupán a forgalomban lévő termékek dobozain található adatokra tudok támaszkodni. A hazai vevők számára fontos tulajdonság egy termék esetén, hogy a benne lévő paradicsom milyen %-os arányben található meg, milyen tartósítási eljárással készült, tápértéktartalma megfelelő-e, stb... (vö. KO-feltételek). A hazai vásárlók igényei is különböznek, ezért mindegyikük más-más szempontok alapján osztályozza a ketchupokat. Van, aki a minőség alapján, van aki viszont az ár alapján dönt. Munkámban hét ketchup-t hasonlítok össze. Azoknak a fogyasztóknak szeretnék segíteni az elemzésemmel, akiknek fontos a minőség és a megfizethető ár.

Ehhez a témához a gödöllői Tesco áruházban szereztem be az adatokat, az ott megtalálható ketchupok adatait hasonlítottam össze. A dobozokon feltüntetett leírás alapján osztályozom a beltartalmi értékeket.

Az online adatok gyűjtése a www.tesco.hu weboldalról történt.[1]

A feladat által érintett célcsoportok

Azoknak a fogyasztóknak szeretnék segítséget nyújtani elemzésemmel, akik rendszeres ketchup-fogyasztók, vagy a jövőben azok lesznek, és fontos számukra az egészséges étkezés, minőségi terméket akarnak vásárolni alacsony áron.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Feladatom mindazon általam megjelölt célcsoport számára hasznos lehet, akik tudatosan alakítják ki étkezési szokásaikat, és fontos nekik az egészséges táplálkozás, a minőség és a jó ár. Ezzel időt és pénzt takaríthatnak meg. A ketchup kiválasztása akkor helyes, ha a legjobb áron a legtöbb beltartalmi értéket képviselő terméket sikerül kiválasztaniuk.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A ketchupok esetén 6 tényezőt veszek figyelembe:

  • paradicsom tartalom (%), irányultság:.......
  • energia (KJ), irányultság:.......
  • fehérje (g), irányultság:.......
  • zsír (g), irányultság:.......
  • szénhidrát (g), irányultság:.......
  • ár (Ft)

(Megj: az adatok 100 g termékre vonatkoznak...)

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladat gyakorlati megoldásának lépései:

  • 1. Meta-adatbázis készítése egy-értékoszlopos struktúra alapján.
  • 2. Ez alapján pivot-kimutatás előállítása ellenőrzés céljából.
  • 3. Primer adattábla készítése, majd a rangsorok kialakítása SORSZÁM függvény segítségével.
  • 4. COCO tábla készítése, mely az FKERES függvény segítségével hivatkozik a LÉPCSŐK táblára.
  • 5. SOLVER beállításai: a célcella minél kisebb értéket vegyen fel; korlátozó tényező: egy adott lépcsőfok nem lehet nagyobb a felette lévőnél.
  • 6. SOLVER futtatása.
  • 7. Eredmények kiértékelése a valós és becsült ár különbségével SZORZATÖSSZEG és HA függvény segítségével.
  • 8. Kiegészítő számítások elvégzése ÁTLAG és SZÓRÁS függvénnyel

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Kommentárok