Feladatterv:Bortermelés előrejelzés

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Gecco (vitalap | szerkesztései) 2007. május 14., 14:43-kor történt szerkesztése után volt.

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A bortermelés értékének előrejelzése megyénkénti megoszlásban, hektoliterben, a következő évre az előző 4 év adatai alapján, az érdekelt szőlőtermelők és borkészítők számára

XLS

A feladat előtörténete

Az előző feladatomból kiindulva, túl nagy fába vágtam a fejszémet és egyszerre több dolgot próbáltam vizsgálni. Ebből kiemelve egyet, érdekesnek találtam azt, hogy előre jelzést készíthetek a bortermelés adatok alapján. Megvan egy pár évre visszamenőleg megyénként lebontva a bortermelés mennyisége. Ebből egy becsléssel meghatározható, hogy a következő évben milyen termelési volumen várható. Ez a termelők számára egy fontos információ, így kisebb kockázattal hozhatják meg döntéseiket a következő évre előrevetítve.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Ezt az előrejelzést azért éri meg elkészíteni, mert a gazdálkodó, csak a sötétben tapogatódzik a jövőben várható eredményeivel kapcsolatban. Így fel tud készülni mekkora a várható termés, és meghatározhatja, hogy körülbelül mekkora lesz a ráfordítása és ezáltal a profitja is kézzel fogható lesz. A négy év adatai alapján előre becsülök egy termelési mennyiséget, számításaim segítségével. Ezt mindegyik megyére elkészítem, így egy országos várható mennyiség is kiszámítható. Nem csak a szőlőtermelő tud számolni a bevételeivel és kiadásaival, hanem a borkészítő üzemek is, hogy mennyi bort tudnak előállítani.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A probléma megoldására adatokat gyűjtöttem a KSH éves adatbázisából, 1996-2005-ig, de a feladatomba 2001-2005-ig tudom az a adatokat felhasználni, excel függvény feldolgozási képességei miatt. 1996; 1997; 1999; 2001; 2003; 2005; Az adatokra az Országos Mezőgazdasági Könyvtárban találtam rá, évenkénti kiadásban. Az elemzést a bortermelési adatok alapján készítettem el. Az adatok megyénként voltak megadva, hektoliterben.

A feladat által érintett célcsoportok

A célcsoport számomra elsősorban a szőlőtermelő, aki előre tud számolni a költségeivel, termésével a következő évre, másodsorban a borkészítő, hogy mekkora termést kell feldolgoznia.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A tényadatokat vizsgálva előre jelezhető, hogy mely területen mekkora termés várható, ezzel növelve az esélyt az üzleti kockázatok elkerülésére.

A válaszokat befolyásoló tényezők

Bortermelés (egyszer fejtett), (hektoliter): az az érték, amit a termesztett szőlőből elő tud állítani a gazdaság. Idősor: 2001-től 2005-ig vizsgálom az adatokat és ezek alapján meghatározható a körülbelüli várható mennyiség jövőre. Megyék: ezek csak akkor változnak, ha a területeket máshogy osztják fel.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

1. Objektumok és attribútumok meghatározása a rendelkezésre álló adatok alapján. Objektum: 19 megye, attribútumok: összes bortermelés, évek.

2. Metaadatbázis elkészítése

3. Pivot kimutatás elkészítése

4. X értékek: Bortermelés (egyszer fejtett), (hektoliter) t, t-1, t-2, t-3 években

  Y érték: t+1 év (értéke 760 000 eltolva, hogy pozitív érték legyen)

5. Rangsorolások: az X értékek rangsor iránya 0, az Y-é 1. Így megállapítható, hogy melyik megyében milyen termelési mennyiség várható.

6. Solver segítségével előállítható egy becslés

7. Coco online használata, szakértői rendszer alkalmazása

8. A kiinduló adatok és a becsült adatok összevetése, értelmezése, értékelés.

Feladatomban az volt a célom, hogy egy előrejelzést készítsek a bortermelés mennyiségekről. Ehhez begyűjtöttem a szükséges adatokat, és az előbbiekben leírt módon hasznosítottam, hogy az általam felmerült problémát megoldjam. A solver futtatása után, elkészítettem a lépcsős függvényt melyben, jól látszik, hogy van néhány terület, ahol magasabb a bortermelés az országos átlaghoz képest, és van két megyénk, ahol elég alacsony a termelési érték. A függvényen jól látható az optimum pont, mely megmutatja, hogy az országban különböző megyékben, minden évben közel hasonló termelési mennyiséget érnek el.

Feladatomban az Y értékét el kellet tolnom 760 000 értékponttal, hogy pozitív számmal tudjak dolgozni, mert míg a slover tud számolni negatív számokkal, addig az online sajnos nem. 1996-tól szerettem volna vizsgálni az adatokat, hogy pontosabb előrejelzést készíthessek, de a solver sajnos kiakadt, így 2000-es évtől kezdve vizsgáltam a bortermelési mennyiségeket. Az elemzési értékekben látható a csökkenés, és ez jól tükrözi, hogy az EU szőlő ültetési tilalma elkezdődött. Megfigyelhető, hogy 2001-2002-re mindenki nagyobb termelés mennyiséget könyvelhetett el magának, mint az előző évben. A jövőt tekintve általánosságban, továbbra is csökkenő tendenciát mutat a bortermelés. És ezt még egyéb befolyásoló tényezők változathatják, bármelyik irányba (pl. időjárás).

A solvert és az coco online eredményt összehasonlítva, nagyságrendileg hasonló értékeket kaptunk, de az eltérés összesítve jelentős. Fele akkora illetve dupla akkor az eltérés, ez nézőpont kérdése. Abban viszont megegyezik a két eredmény, hogy a két legnagyobb csökkenés a következő évben, a Fejér- és Bács-Kiskun megyében lesz.

A szakértői rendszer segítségével, előre jelezhető, hogy melyik megyében milyen termelési mennyiségre lehet számolni. Ezt könnyedén megtehetjük, csak (az én esetemben) 4 évre visszamenőleg, meg lehet adni, az addig elért termelési mennyiségeket és ebből a szakértői rendszer készít egy előrejelzést az adott megyére. Ezzel az eredménnyel, különböző kockázati tényezőktől, tud megszabadulni a termelő, ha gazdaságát tervezi, mintha vakon folytatná tevékenységét.


Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Arra a következtetésre jutottam, hogy az előrejelzésemben, a következő évre várható bortermelés mennyisége, két megyében ugrásszerűen meg fog változni a többihez képest. Ez a két terület a Fejér- és Bács-Kiskun megye. Fejér megyénél az előző két évhez viszonyítva tovább romlik a termelési mennyiség előállítása, a becsült értékhez képest 11 %-kal. Bács-Kiskun megyét vizsgálva a következő évben nagyon leromlik a termelés, a becsült értékhez képest szinte semmi nem valósul meg, mintha nem is lenne termelés a megyében. A táblázatban nyomon követhetők az eltérések, figyelembe kell venni, hogy a helyesen értelmezhető adatok érdekében az Y értékét 760 000 megnöveltem, a negatív számok kiküszöbölése érdekében.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Az elemzés célja az volt, hogy megmutassam, melyik megyében az adott területi adottságok mellett, milyen termelés, mennyiségre lehet számolni a következő évben. Ha a megkapott értéket értelmezzük, nem szabad elfelejtetnünk, hogy ezek a számok becsült értékek, és különböző befolyásoló környezeti hatások változtathatnak ezen. Ilyen például, az időjárás változása, hogyha nem a megszokott időjárás lesz a vizsgált évben (napfény, csapadék mennyisége), a kártevők elszaporodása, esetleg védőszerekre immúnissá válása, ezáltal a termést károsítják. A feladat nem azt mondja, hogy kerek perec, ezek az értékek lesznek, hanem hogy ezekkel az értékekkel számolhat a vizsgált évre. Ezek alapján tudja előzetesen kalkulálni a bevételeket és kiadásokat. Mérlegelni tudja a kockázati tényezőket. Kockázatmentesebb lépéseket, döntéseket hozhat, mert látja, hogy körülbelül mire számíthat, ha változtat a termelés szokásain. Így még különböző támogatásokat is igénybe vehet, ha megfelel a követelményeknek.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

A lépcsős függvény adati úgy keletkezne, hogy értelmezni próbáljuk az adatokat olyan értelemben, hogy milyen változások keletkezhetnek bármilyen témában, és ezek a változások milyen ütemben fordulnak elő, mekkora időtartammal. Az én esetemben azt tapasztalom, hogy pár megyét leszámítva, területi adottságoktól és mérettől függetlenül, hasonló értékű a bortermelés, és hasonló irányba történik a változás elmozdulása is. A szakértői rendszerben könnyen készíthetünk előrejelzést az én esetemben, csak néhány adatot kell feltüntetni, az előző évekre visszamenőleg.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

A feladat elvégzése során folytatott kutatásaim során nem találkoztam kapcsolódó, illetve konkurens megoldásokkal.

Kommentárok

Nem elhanyagolható az a tény, hogy mindegyik megye másmilyen területi adottságokkal rendelkezik, más éghajlati viszonyok érvényesülnek. Ezért az értékek amik eredményül szolgálnak, nem teljesen összehasonlítható két különböző tájterülettel.

A feladat megoldásához potenciálisan szükséges IT-kompetenciák

• wiki-használata • metaadatbázis készítése • kimutatás-varázslás • excel függvények használata • szakértői rendszerek • solver használata • helyesírás-ellenőrzés • online könyvtári katalógus

Ellenőrző kérdések

  • Érthető-e a címe a feladatnak?

Igen, érthető

  • Minden fontosabb tulajdonság, ki van-e emelve a címben?

Igen, például: bortermelés előrejelzése, előző 4 év adataiból, szőlőtermelők és borkészítők számára.

  • Valós problémával foglalkozik a feladat? Ön hogyan tenné?

Valós problémával foglakozik, a KSH adatbázisából valószínűleg kinyerhetők az adatok.

  • Érthető-e a probléma a feladat előtörténetében? Ön szerint ez tényleg probléma?

Igen, érthető a probléma, és van értelme ennek az előrejelzésnek, mert ezzel segíthető a mezőgazdaság.

  • Ebben a témában, milyen feladatot találna ki?

Országos mennyiségeket jeleznék előre, a környező országokéval együtt, és így kirajzolódna egy jövőkép a piac alakulásáról.

  • A probléma megoldás értékelésével egyet ért-e?

Igen, mert így kisebb kockázati faktorral tud dolgozni a termelő.

  • Milyen embereknek lehet jó ez a szolgáltatás?

Leginkább a szőlő- és bortermelőknek, de akár az adatgyűjtő cégnek is.

  • Honnan szerzett információt a feladatmegoldó és ön hogyan cselekedett volna?

A KSH adatbázisából nyert információt, és elsőként én is itt kerestem volna, de ha ez nem sikerült volna, akkor a Bor Termék Tanácsnál próbálkoztam volna másodszor.

  • Ki a célcsoport?

A szőlőtermelő.

  • Ki lehetne még a célcsoport?

Bortermelő, adatszolgáltatók.

  • Mik a befolyásoló tényezők?

Bortermelés mennyisége, időjárás, területi átrendezések.

  • Egyet ért-e az objektumokkal?

Igen, mert ha nem megyénként lenne vizsgálva a termelés, akkor nem lehetne személyre szabottan elkészíteni az előrejelzést, csak országosan. Ekkor viszont akár több országgal is össze lehetne hasonlítani, hogy-hogy fog alakulni a piac a jövőre nézve.

  • Milyen lépésekkel lehet elkészíteni az adathalmazt, hogy értelmezhető eredményt kapjon, az excelben?

Adatgyűjtés, metadatbázis elkészítése, pivot tábla elkészítése, lépcsős függvény az ellenőrzés kedvéért, rangsorolás, solver használata és egyéb függvények amik előfordulhatnak a feladat megoldása érdekében.

  • Milyen rendszerben vizsgálná még az adatait, ellenőrzés képen?

Coco online rendszerben és a rendelkezésre álló online szakértői rendszerben.

  • Mit csinálna, ha az értékei negatív számok és így nem lehet értelmezni az adatokat?

Hozzáadnék akkora értéket, ami a legmagasabb negatív számom, így mindegyik pozitív lenne.

  • Hogyan értelmezi a megkapott adatokat?

Figyelembe veszem, hogy rendelkezésemre álló adatok tartalmaznak-e zajokat, vizsgálom az optimum pontot, a lépcsők változását, intenzitást.