Feladatterv:Laptop3

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Pitlik (vitalap | szerkesztései) 2007. június 18., 13:46-kor történt szerkesztése után volt. (Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok)

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A hazai piacon kapható laptop típusok tulajdonságainak és árainak összevetése hasonlóságelemzés segítségével, majd ennek eredményeként meghatározni az optimális terméket a fogyasztók részére(Horváth Henrietta), ill. a piacon szereplő gyártók részére(Gáncs Júlia Éva), akik így reagálóképesek lesznek a konkurenciával szemben.

XLS

A feladat előtörténete

A mai világban már egyre több munkahelyen és iskolában elengedhetetlen a laptopok használata, ezért a laptop vásárlás széles társadalmi réteget érint.

Fogyasztói oldal: A általam megkérdezett leendőbeli vásárló (szakértőm) egyetlen gyártót sem preferál, véleménye szerint az ismertebb márkák (bár az szubjektív, hogy kinek mi számít ilyen márkának) jóval drágábbak és ritka az az eset, hogy többet tudnak egy bármely más, hasonló kaliberű, csak ismeretlenebb márkánál. Az összehasonlítás során kiderül, hogy ez a tézis megállja-e a helyét.

Termelői oldal: Mivel ezen műszaki cikkek piacán rengeteg gyártó megtalálható, a verseny nagyon kiélezett. Így ha a gyártók életben akarnak maradni, és fel akarják venni a versenyt a kokurenciával, akkor a piac figyelése elengedhetetlen feltétele a jó marketing stratégiának.

Megj: Világos fogyasztó oldali hipotázés és eredmény... Zavaros termelői oldali eszmefuttatás...

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A választott szakértő, mikor az első laptop-ját megvásárolta az ár alapján döntötte el, hogy melyiket vásárolja meg. Ez hosszú távon valószínűsíthető, hogy egyáltalán nem releváns döntés.

A gép vételekor megspórolt pénz, a töredéke se lehet annak az elvesztett profitnak, ami a rossz választásra vezethető vissza. Elég csak egy gyenge processzorra gondolni.

Megj: A "termelői" és a fogyasztói helyzetkülönbség nem érzékelhető! Sőt: a két mondat nem válasz a fejezet címében található kihívásokra...

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adatgyűjtés egy helyről történt, amely egy online forrás volt. [1] Dátum: 2007. Június, Státusz: közhasznú

A feladat által érintett célcsoportok

A termékválasztás során az egyik célcsoport a gyártók, akik így egymásról is informálódhatnak, másrészt a vevők, akik így a legjobb ár-érték arányú terméket tudják megvásárolni.

Mivel ezek igen drága termékek, így az árban pár százalékos eltérés több ezer, sőt tízezer forintot jelenthet, ezért szükséges a laptopok összehasonlítása.

Azoknak a gyártóknak akiknél az oszályozás olcsót hoz ki, felhasználhatják az összehasonlítást reklám és marketing célokra, a drágának ítélt termékek előallítói pedig megpróbálhatják az adott laptop árát egyensúlyba hozni a többi gyártó laptop-jához képest, és így növelni az eladott termékek darabszámát, ezáltal végső soron a profitot.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A fogyasztók számára jelentős pénzmegtakarítás érhető el az optimális laptop kiválasztása révén, a gyártóknál pedig egy jól,a piaci egyensúlynak megfelelően beárazott termékkel sokkal nagyobb bevétel realizálható.

Megj: mivel egy készülék sokkal több jellemzővel bír, mint az összehasonlítás során felhasznált adatmennyiség, így mindenkor hozzá kell tenni a fentiekhez: ha más attribútumról nincs információnk...

A válaszokat befolyásoló tényezők

Kilenc attribútum van, ami a válaszokat befolyásolja.

  • Processzor (Mhz) maximalizálandó
  • Memória (Mb) maximalizálandó
  • HDD (Gb) maximalizálandó
  • Kijelző (col) maximalizálandó
  • Operációs rendszer (db) maximalizálandó
  • USB (db) maximalizálandó
  • Video (Mb) maximalizálandó
  • Egyéb portok (db) maximalizálandó
  • Bruttó ár (ft/db) minimalizálandó


A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  • Az meta-adatbázisba történő adatgyűjtés egy-értékoszlopos és egy-attribútumoszlopos struktúrában készült.
  • A pivot-tábla készítése azzal a céllal készült, hogy a metaadatbázisban nincsenek-e átfedések az objektumok között, és hogy adatelírás nem következett-e be.
  • A hasonlóságelemzési feladatomban Y tényezőként az ár került kijelölésre.
  • Az objektumokra KO-kritériumot nem fogalmaztam meg, mert szakértőm kérte, hogy az összehasonlítás lehetőleg az összes termékre terjedjen ki.

*A vizsgált attribútumok:

Kilenc befolyásoló tényezővel alakítottuk ki a feladatot, ezek a következők: Processzor, Memória, HDD, Kijelző, Operációs rendszer, USB, Video, Egyéb portok, Bruttó ár

*A vizsgált objektumok:

Hét objektummal dolgoztunk a feladat során, ezek a következők:

  • Acer Travelmate 4062WLMi
  • HP Compaq nx6310 (EY421EA)
  • Asus A6RP-AP067
  • LG K2-223JH
  • Acer Aspire 7114 WSMi
  • Lenovo 3000 N100 (TY0FPHL)
  • HP Compaq nx7300 (GB850ES)


Az attribútumonkénti rangsorolás lényege, hogy az adott attribútumnál található szám a nagysága alapján hanyadik egy adott, oszlopban. Az attribútumok utolsó soraiba nullák lettek elhelyezve, ezzel azt jelezve, hogy annál jobb az adott attribútum, minén nagyobb értéket képvisel. (Kivéve az árnál)

A korlátozó feltételek: A solver "korlátozó feltételek" nevű részbe azt a kritériumot kell megadnunk, hogy az adott lépcsőfok a következőnél nem lehet nagyobb.

  • Elkészítése pl. a Memória nevű attribútum oszlopában/coco munkalap/: $D$25<=$D$24; $D$26<=$B$25; $B$27<=$B$26; és így tovább...

Kiegészítő számítások:

  • A Coco munkalap F14-Es cellája egy sorszám-függvény paramétere, és értéke azért 1, mert az adott attribútumtípusban ez az objektum rendelkezik a lenagyobb mennyiséggel.
  • Eredmények kiértékelése a valós és becsült ár különbségével, a SZORZATÖSSZEG és HA függvény segítségével készült.
  • A négyzetösszeg (hibaösszeg) nevű cella célcellaként jelenik meg a Solver függvény készítésekor, amelyben az eltérések négyzetösszege kerül kiszámolásra /=NÉGYZETÖSSZEG(L34:L40)
  • A coco tábla oszlopainak az átlagai / =ÁTLAG(B34:B40) /
  • Az értékelésnél a HA függvényt használtam, pl.: =HA(ABS(M34)<=0.01;"kiegyenlített";HA(M34>0.01;"drága";"olcsó")

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az objektumok között nagy eltérések vannak, tehát meg tudunk különböztetni olcsó és drága,valamint kiegyenlített objektumokat. A szakértőm előítélete, mely szerint nem szabad preferálni egyetlen márkát sem, helyesnek bizonyult.

A termékek között az eltérés nagy, amely magyarázható egyrészt talán a drágább alapanyabeszerzésből, másrészt talán a magasabb költségű forgalomba hozataltól --- ÉS A FIGYELEMBE NEM VETT (figyelembe venni nem tudott) egyéb műszaki paraméterek alapján...

Az coco munkalapon levő elemzés kimutatja, hogy a laptopok árát befolyásoló tényezők a Processzor,a HDD, és a Video. A többi attribútum zajnak bizonyult.

Az online eredményben ugyan azok az értékelések születtek, mint az excel-es megoldásban, de itt mindösszesen négy attribútum minősült zajnak: Operációs rendszer, USB, Memória és az egyéb portok.

az online alkalmazás a HDD-nek,a kijelzőnek, és a Video-nak tulajdonít nagyobb fontosságot az árat alakító tényezők között. Ettől függetlenül sem alakul ki eltérés az objektumok ár-érték arányában. Itt a Video innovatív tulajdonságként szerepel.

Szembetűnő, hogy az online összevetés több attribútummal magyarázza meg az árat, mint az XLS-es megoldás.

A solver-es és az online megoldás végeredményei megegyeznek, mely szerint a termékek árai és tulajdonságai nincsenek egyensúlyban egymással.

A szakértő véleménye, aki elsődlegesen az ár alapján választ, nem bizonyult rossz döntésnek.

HOL MARAD A TERMELŐI értékelés:??????????

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Véleményünk szerint nagyon nem mindegy, hogy melyik termék mellett rakja le voksát a leendőbeli vásárló. Mivel igen nagy különbségek vannak a termékek között, ezért tanácsos alaposan átgondolni a választást, mert így igen nagy összeggel tudják a vásárlók a pénztárcájukat megkímélni.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Az gépek attribútumok alapján történő összevetés nem volt felesleges költségtétel, mert ennek segítségével láthatóvá vált a termékek közti differencia pozitív és negatív irányban egyaránt, valamint az is, hogy melyik laptop-nak kiegyenlített az ár-érték aránya.

Bár ez kevesebb attribútum bevonásával is kivetelezhető lett volna, hisz voltak feleslegessé vált tulajdonságok.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Ha a Processzor >2275, a HDD <80 és a Video >164, akkor az optimális ár 244.766 Ft

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

A MIAU-WIKI példatárban több is van....

PPT

Kommentárok