2007:Csomag

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Mester Mária (vitalap | szerkesztései) 2007. október 23., 15:23-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Küldemények házhozszállításával foglalkozó cégek vizsgálata

A feladat előtörténete

Vállalatunk különböző beltartalmú csomagok/küldemények felvásárlásával dolgozik, melyhez jelen pillanatban 7 beszállítóval működik közre. A vállalat 3 kategóriába sorolta a csomagok beltartalmának értékességét. Az 1-es kategória azt a szállítmányt tartalmazza, amelyhez a legnehezebb, szinte lehetetlen jelenleg hozzájutni a piacon. A 2-es kategóriába azon szállítmányok tartoznak, amelyek viszonylag könnyebben megtalálhatóak a piacon, a vállalatnak azonban olyan nagy számban van igénye a termékre, ami megnehezíti a folyamatos feltöltést. A 3-as kategóriájú termék felvásárlása szintén nagy arányban történik, azonban korlátlanul rendelkezésre áll a piacon. A beszállítók különböző árban szabták meg az adott, azonos minőségű termékeik árát. A küldemények kiszállításakor az alábbiakat észleltük: - gyakran érkeztek téves küldemények, amik lassították, terhelték a rendszerünket, hiszen a dokumentációs renszeren ugyanúgy át kellett menniük, ami rengeteg emberi munkaerőt vett igénybe. - a küldemények nagy százaléka sérült volt, és a téves küldeményekhez hasonlóan mindamellett, hogy a dokumentációs renszeren ugyanúgy át kellett menniük, még a feldolgozási folyamatba is bekerültek, ami mégtöbb munkaerőt vont el.

Mindezek fényében az alábbi kérdésekre kerestünk választ: Melyik az a maximum 3 beszállító, aki az egyes kategóriájú, azaz a legkeresettebb terméket - a legnagyobb arányban szállítja, mindamellett - nemcsak a megvásárolt áru aránya, hanem darabszáma is a legmagasabb, és - a lehető legolcsóbb?

Lássuk hogyan alakult megítélésük a számok tükrében!

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A tanulmány eredményeinek ismeretében kiderült, hogy hatékonyan akkor tudjuk végezni a munkánkat,ha több emberi erőforrást biztosítunk a csomagok pontos szétválogatásához. Az erőforrások felkutatása folyamatban van.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A feldolgozott adatokat vállalatunk központi adatbankja biztosította.

A feladat által érintett célcsoportok

Beszállítóink és a vállalat legtöbb vezetője.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Várhatóan, a kimutatás eredményeképpen sikerül kiválasztani azt a 3 beszállítót, akik a legpontosabban és a legolcsóbban szállították az általunk preferált összetételű küldeményeket. Ennek érdekében időről-időre találkozókat fogunk rendezni ezen beszállítóinkkal, ahol tapasztalatainkat kicserélhetjük, és elvárásainkat pontosíthatjuk.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A beszállítók értékelésénél az alábbi tényezőket vettem alapul: - Mennyi az összes küldeményből azon küldemények aránya, mely az általunk leginkább preferált beltartalommal rendelkezik (1-3-ig terjedő skálán - ahol az 1-es a legjobb)? - Mennyi a csomagok szállítási valamint összköltsége (végösszege)? - Mi helyesen átküldött csomagok aránya?

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Objektum: D, E, F, G, H, P, U rövidítésű csomagszállító partnereink

Attribútumok: Küldeménycsoport preferáltságának mértéke, Fizetendő összeg, Küldemény minősége

Gyakorlati lépések:

   * Meta-adatbázis készítése
   * Privot kimutatás előállítása
   * Primer adattábla elkészítése
   * COCO tábla készítése F-keres függvény segítségével
   * Solver beállítása
   * Solver futtatása
   * Kapott eredmények kiértékelése Sorozatösszeg és HA függvény segítségével
   * Kiegészítő számítások Átlag és Szórás függvény segítségével

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok