2007:Sajtok

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Mészáros Melinda (vitalap | szerkesztései) 2007. november 4., 18:28-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Egy hipermarketben kapható sajtok kínálatából választottam ki néhány terméket és a beltartalom–ár alapján hasonlóságelemzést készítettem.

A feladat előtörténete

Egyik kedvenc élelmiszerem a sajt. Rengeteg féle található a piacon, és az átlagember csak alig töredékét ismeri, sőt gyakran a mindennapok során fogyasztott termékekről is keveset tudnak. Többek között ezért választottam ezt a terméket a tanulmányom alapjául. Sokan nem is tudják, milyen sok kedvező élettani hatásuk van a sajtoknak. Többek között a sajtok a legfontosabb kalcium forrásunk, átlagban 400-800 mg között van 100 grammban. A kalcium a csontritkulás megelőzésében is nagy szerepet játszik. Bebizonyosodott, hogy a sajtban lévő egyes összetevők védő hatással rendelkeznek a fogszuvasodással szemben. A fehérje, mégpedig a kazein, mérsékli a szuvasodást okozó baktérium savképződését és a lepedékképződést, a sajtban lévő zsírtartalom mikróba-ellenes hatású, a kalcium és a foszfor pedig a nyál vegyhatásának növekedésével járul hozzá a védelemhez. A sajt szénhidráttartalma nagyon alacsony. A tejben lévő tejcukor, a laktóz, a sajt érlelési fázisában túlnyomó részt tejsavvá alakul. Ezért egyes sajtokban minimális, de azoknál ahol lassú az érlelési folyamat, egyáltalán nem tartalmaz tejcukrot. Ezáltal a laktózérzékenyek is fogyaszthatják ezeket a sajtokat.(pl. Pannónia) Aminosav tartalmuk fontos szerepet tölt be az anyagcsere folyamatban. Kiemelkedő a nátrium,fluor,bróm,jód, szilícium,bór és titántartalmuk. A,B1,B2,B12 és H vitaminban gazdag. Számunkra vásárlók számára amikor sajtot vásárolunk a sajt íze ,állaga és persze az ára a legfontosabb döntési szempont. Az íz választék széles skálán mozog: könnyű, gyenge vagy erős, fűszeres, csípős. A világok közel 4000 féle sajtot készítenek. Magyarországon az 1 főre jutó sajt fogyasztás 8 kg évente, ami messze elmarad Franciaországtól, amely vezető a sajtfogyasztásban, ahol is az 1 főre jutó fogyasztás 22 kg. (Forrás: http://www.pannontej.hu/index.php?pid=28&sid=37 )

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Egy hipermarket kínálatából válogattam össze a vizsgált termékeket. Ezeket nem véletlenszerűen, hanem tudatosan válogattam ki. Igyekeztem olyan szempontok alapján választani mint a népszerűség ,az újdonság, valamint, hogy mindegyik hazai termék legyen. Ezáltal kiküszöböltem a külföldi behozatalból adódó költségeket.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Vizsgált objektumok • Bakonyi Camembert • Karaván füstölt • Parenyica • Szarvasi Mozzarella • Szarvasi Mozzarella light • Tolle Edami • Tolle Trapista

Vizsgált attribútomok • Fehérje (g) • Kalória (kcal) • Szénhidrát (g) • Zsír (g) • Tömeg (100 g) • Ár( Ft)

A feladat által érintett célcsoportok

A vizsgálat hasznos lehet minden sajtot vásárló ember számára, elsősorban pedig azon vásárlók hasznosíthatják, akik a termékek tudatosabb megválasztására törekednek. Valamint hasznos kiegészítő információval szolgálhat a sajtokat előállító és forgalmazó cégek számára.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Hasznos információkkal szolgál az ár-beltartalom arányokról,valamint a sajtok paramétereinek egymáshoz hasonlítása segíthet a termékek egészségtudatosabb megválasztásához.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A termékek kiválasztásánál elsősorban a termék szénhidrát és zsír tartalma játszott szerepet. Az elemzésnél ezeken kívül a fehérje-, és a kalóriatartalmat, valamint az árat vettem figyelembe.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladat megoldásának lépései: 1. Adatgyűjtés 2. Meta-adatbázis készítés 3. PIVOT kimutatás elkészítése 4. Adattábla előkészítése ,majd „SZORSZÁM” függvénnyel rangsortábla készítés 5. COCO –Online segítségével a beltartalom-ár vizsgálata.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok