2007:mosógépek

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Anikó (vitalap | szerkesztései) 2007. október 31., 19:42-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

A feladat címe

XLS Az automata mosógépek összehasonlítása méretük, teljesítményük és áruk alapján. Tehát választ kaphatunk, hogy ár-érték arányában melyik a legkedvezőbb választás.

A feladat előtörténete

Most építkeztünk, és már az előző lakásba költözésünkkor komoly problémába ütköztünk a mosógép kiválasztása kapcsán. A hely adott volt, behatárolta a méretet, viszont óriási eltéréseket tapasztaltunk a hasznossága és az árának aránya nem volt egyszerűen megállapítható. A adott mosógép paraméterei nem volt egyenes arányban az árat illetően.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A mosógép választási problémát úgy szerettem volna megoldani, hogy közel azonos méretekkel rendelkező mosógépek közül kiválasztottam 5 gyártótól egy-egy mosógépet. A méretek mellett fontos tényező volt, hogy bizonyos árfekvési sávba tartozóak legyenek. Ezek fényében a vizsgált 5 féle mosógépet a teljesítményük alapján történt összehasonlítása után elmondható, hogy nincs egyenes arányban a teljesítmény növekedése az árral. Igazi értékelést akkor tudnánk nyújtani, ha rendelkeznénk élettartamról adatokkal, mivel itt igen befolyásoló tényező az alkatrészek és a gyártó minőségi munkája. Az xls táblázatban készített táblázatok egyértelműen meg fogják tudni mutatni, hogy a felsorakoztatott gyártók által kínált adott mosógépek közül melyik az, amelyik az összehasonlítást követően a legoptimálisabb választás.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A Pirot táblában látható adatok gyűjtése online forrásból történt. Az összehasonlítás objektumai: Elektrolux, Siemens, Fagor, Whirlpool, Bosch, A következő attribútumok alapján történtek meg: energiaosztály, szélesség, mélység, magasság, fordulatszám, töltősúly, garancia, ár. A Pirot tábla remekül alkalmazható arra, ha kiválasztunk egy objektumot, megnézhetjük tulajdonságait (attributumjait). Valamint ha egy attributomot választunk ki, akkor megnézhetjük a többi objektum tulajdonságát, ezen attributumját.

Listázni tudjuk az adott forráshoz tartozó attributumokat és objektumokat.

A feladat által érintett célcsoportok

Célcsoportok: a piacon vásárlási szándékkal megjelenők, főleg háztartás, természetes személy de vállalat, jogi személyek is lehetnek. A vizsgált objektumok árfekvése középkategóriásnak mondható, ezért ehhez megfelelő fizetéssel is kell rendelkeznie.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A táblázatban felsorolt 5 mosógép összehasonlításának várható hasznossága, hogy egy potenciális vásárlónak kitűnjön, ilyen árkategóriában milyen teljesítményű és márkájú gépet tud vásárolni. Fontos, hogy ezzel becslést tud készíteni teljesítmények, paraméterek ismeretében, mennyibe fog kerülni az adott mosógép. Ezáltal kimutatható a megfelelő választás.

A válaszokat befolyásoló tényezők

Befolyásoló tényezők: az attributumok. - energiaosztály – osztály (1,2) - garancia – hónap - magasság – cm - szélesség – cm - mélység – cm - fordulatszám – fordulat/perc - töltősúly – kg - ár – HUF

A mosógép egy termék, amely árában adott szolgáltatások, teljesítmények vannak. Nem lehet rá kérni extrákat, és kevesebb programmal sem lehet kérni. Mivel nincs rajta változtatási lehetőség, pontos tud lenni az összehasonlítása.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Adatok letöltése online forrásból történt. Ez volt az első lépés, amely a viszonyításom alapja. Ezután rendszereztem az objektumokat az attributomok alapján. Majd szűrők alkalmazásával elkészítettem a Pirot táblát, a kimutatást. Ezután elemzéseket készítettem a fontossági sorrendről, lépcsőket, majd a becslést, hogy mennyibe fog kerülni, becsült ár és a tévedés megállapítása, valamint látható a hibahatár is. Ezt követően megcsináltam az online fül alatt az attributomok rangsorolását. Majd alkalmaztam a Solvert, és készült el a becslő táblázat, majd az értékelése.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok