2007:Notebook2

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Kutiv (vitalap | szerkesztései) 2007. november 22., 10:59-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

Forrás

XLS

Leírás helyett: open office version!

A feladat címe

A 200.000 Ft értékhatért nem meghaladó notebookok ár/teljesítmény összehasonlítása, elemzése

A feladat előtörténete

Az őszre terveztem egy notebook vásárlását. Mivel egy notebookot nagyon sok technikai paraméter jellemez, ezért a döntés meglehetősen nehéz. Ezért 2007 szeptember huszadikán ellátogattam a www.notebook.hu weboldalra és az ott található kétszázezer forintot nem meghaladó notebookok adatainak alapján elkészítettem egy adatbázist amit később elemeztem.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A www.notebook.hu weboldalon hét notebook felelt meg az alap feltételemnek ami az volt, hogy ne haladja meg az áruk a kétszázezer forintot. Kiválasztottam a számomra legfontosabb attribútumokat és elkészítettem az ADAT táblázatot.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Adataim forrása online forrás, ahol az adatok nyilvánosak, bárki által szabadon megnézhetőek hozzáférhetőek. Az adatok a 2007 szeptember huszadikai állapotot tükrözik. Fontosnak tartom még itt megjegyezni, hogy a notebookok közül mindegyik rendelkezik WLAN kártyával és DVD íróval, így ezeket a paramétereket az elemzésen során figyelmen kívül hagytam. Valamint arra is ügyeltem, hogy ne legyen fizetős operációs rendszer a gépeken, mert az torzíthat a gépek árán és számomra az operációs rendszer megléte irreleváns.

A vizsgált kombinatorikai tér mérete:

Az objektumok száma: 7 Az attributumok száma: 7 A rangsorszámok mérete: 7^7 azaz 823543

A feladat által érintett célcsoportok

Célcsoportnak a hozzám hasonló átlagos felhasználókat tekintem, akiknek fontos, hogy a pénzükért a lehető legtöbbet kapják. A notebookok teljesítménye elegendő a szokásos irodai és multimédiás alkalmazások futtatására.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A kiválasztott paraméterek alapján elkészített PIVOT tábla is már sok segítséget nyújthat a döntés meghozásához. Az elemzések elvégzésével pedig megkapjuk a választ arra, hogy az egyes notebookok árában mennyire meghatározóak a kiválaszott attribútumok és hogy a notebook ár/teljesítmény aránya megfelelő-e, esetleg olcsóbb vagy drágább az optimális ártól.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A notebookok összehasonlításánál az alábbi tényezőket vettem figyelembe: akkumulátor teljesítménye, garancia, memória mennyisége, merevlemez mérete, monitor képátló, processzor teljesítmény. A súly kivételével az összes tényezőnél a célom az érték meximalizálása. A súlynál pedig a minimum a cél. Y= ár ,cél a minimum

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Objektumok és attribútumok meghatározása:

Objektumok: ACER Aspire 5710Z-2A0512 ACER Aspire 7520-5A2G12MI DELL Inspiron 1501-03 EliteGroup G910 FUJITSU SIEMENS Amilo La1703 02 FUJITSU SIEMENS Amilo LI1818 01 HPQ NX 7300 GB848ES

Attributumok: monitor képátló processzor teljesítmény memória merevlemez akkumulátor teljesítmény súly garancia ár


Excell adatbázis készítése a fenti adatok felhasználásával;

PIVOT tábla elkészítése (ADATOK munkalap segítségével);

Rangsor megállapítása Sorszám függvénnyel;

Lépcsőfokok meghatározása Solver segítségével;

Coco táblázat elkészítése, mely során a lépcsőfokokat Fkeres függvénnyel rendeltem hozzá;

Eredmény értékelése (Ha függvénnyel, és az ahhoz kapcsolódó számítások: mennyivel drágább/olcsóbb, mennyinek kellene lennie);

Átlag és Szórás függvények használatával egyéb számok meghatározása;

Szakértői rendszer létrehozása a Coco modul segítségével.

megjegyzés: A feladatomat először OpenOffice Calc 2.2.1-el készítettem amihez a Solver programot a http://kohei.us/ooo/solver/ oldalon töltöttem le. De ez a solver még viszonylag kezdetleges, és a magyar karakterkészletet nem tudja kezelni. Így a feladatomat végül Excelben készítettem el. A program hibáját jeleztem a fejleszőknek így a későbbiekben biztos használhatóvá válik majd a program. Így létezik megoldás a feladatra szabad szoftverek használatával is.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Két hasonló témájú munkát találtam a wikipediában: https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/2007:Notebooks2 https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/2007:notebook