2007:Handy3

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Limbrunner István (vitalap | szerkesztései) 2007. november 24., 16:33-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Mobiltelefonok összehasonlítása a 700 és 820 mAh közötti akumulátorral rendelkező mobilok esetén, az ár, a memória és a tárolható sms-ek, híváslista alapján - hasonlóságelemzés segítségével - azon vásárlók részére, akik a közeljövőben mobilt szeretnének vásárolni.

A feladat előtörténete

Elromlott a telefonom, és szerettem volna egy újat vásárolni. Mivel már régóta a T-mobilnál veszem a készülékeimet, így a feladatom adott volt. Megnéztem egy pár „30-cas” telefont (objektum), amelyek számomra érdekesek lehetnek, és összehasonlítottam őket, hogy megtudjam, melyik éri meg a legjobban. A feladatomban lévő összehasonlítással megkönnyítettem a döntést magam, illetve mindazon leendő vásárló számára, akik mobiltelefon vásárlását tervezik a KÖZELJÖVŐBEN. Fontos, hogy ez az összehasonlítás csak a jelenre, illetve kb. az elkövetkezendő fél évre érvényes, hiszen manapság már hetente jelennek meg új telefonok és a régebbi készülékek ár is folyamatosan csökken, illetve egy idő után már ki is vonják őket a forgalomból. Az összehasonlításnál a fő szempont többek között az sms-ek férőhelyének a száma volt (attribútum). A célom az volt, hogy a leendő vásárlók számára időt és pénzt takarítsak meg.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A mobiltelefonok piacán az értékesítés folyamatosan nő, szinte havonta jelenik meg új készülék. A kínálat részét képző cégek általában ugyanazok, néha megpróbál valaki betörni a „nagyok” közé. Az összehasonlításomnál a számomra legfontosabb dolgokat vettem figyelembe, de megkérdeztem az ismerőseimet is, hogy szerintük mi a legfontosabb egy új telefon vásárlásánál. A megkérdezettek, és a saját véleményem alapján összeállítottam azokat az attribútumokat, amelyek döntő szerepet játszhatnak egy új készülék vásárlásánál. Ezek a következők: akkumulátor kapacitása, amely befolyásolja a telefon készenléti idejét (mAh), a készülék súlya (gramm), a tárolható sms-ek száma, a tárolható hívószámok száma (db) a memória, és végül, de nem utolsó sorban az ár (Ft). A különböző vevőtípusoknak eltérőek az igényeik. Mindenki elvárásának nem lehet megfelelni, hiszen valakinek az sms-ek száma a lényeg, valakinek a telefon súlya, de akadtak olyanok is, akinek a kezelhetőség lett volna a fő szempont. Összehasonlításommal a legjobb ár-érték aránnyal rendelkező telefon(ok) kiválasztása volt a célom magam illetve leendő vásárlók számára a jelenre, illetve a közeljövőre fókuszálva.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A választott témában az adatgyűjtés online forrásból történt. Az adatok megszerzése teljesen legálisan történt, könnyen elérhető, bárki számára megtekinthető publikus forrást használtam: [1]. A mellékelt oldal tartalmazza azokat az adatokat, amelyek segítségével elkészítettem az összehasonlításomat. Valamint a feladathoz csatolt Excel fájlban is megtalálhatók a megoldásához igénybevett adatok, az „adat” lapfül források részénél. Minden mobil esetében egyesével kerestem rá az alábbi paraméterekre:

- akkumulátor

- súly

- tárolható sms-ek száma

- tárolható hívószámok

- memória

- akciós listaár

A feladat által érintett célcsoportok

Egy kedves ismerősömtől megtudtam - aki egyébként a T-mobilnál dolgozik-, hogy a telefonok árát nagyban befolyásolja az akkumulátorok mérete, teljesítménye, a telefonok súlya, memóriája. Célcsoportnak tekinthető mindazon vásárló, aki a közeljövőben telefont szeretne vásárolni, és a telefonok sok hasznos tulajdonságai mellett az árat is szem előtt tartja. Manapság már a 8 éves gyerektől a 90 éves idősebb generációig mindenkinek van ilyen-olyan telefonja. A fiatalabbak azért kapnak telefont a szüleiktől, hogy a felnőttek nyomon tudják követni a gyereiket, az idősebbeknek pedig azért van telefonjuk, hogyha bármi baj lenne, akkor tudjanak valakit hívni. A két korosztály közötti embereknek pedig elégé különböző okok miatt, de van telefonjuk. (család, barát, mutogatás, vagánykodás, munkahely miatt…) A saját igényeim, kikötéseim, illetve az ismerőseim véleményei miatt a célcsoportom szűkül, de nem redukálódik 0-ra.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az összehasonlításom hasznos lehet mindazok számára, akik az általam fontosnak vélt paraméterek alapján keresnek telefonokat, hiszen megkíméli őket a hosszú keresgéléstől, mivel nem kell felkutatniuk, és információt gyűjteniük mobiltelefonok árusításával foglalkozó üzletektől, cégektől. Időt, energiát és pénzt spórolhatnak meg, és a választás is könnyebbé válik. Nincs sorban állás, nem kell az Internetet böngészniük. A megfelelő telefon kiválasztása akkor tekinthető jónak, ha legalacsonyabb áron sikerül hozzájutni a legjobb tulajdonságokkal rendelkező készülékekhez. Összegezve:

- időt,

- pénzt,

- energiát spórolhatunk meg.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A mobiltelefonok összehasonlításakor a következő befolyásoló tényezőket vettem figyelembe:

1.) akkumulátor

2.) súly

3.) tárolható sms-ek száma

4.) tárolható hívószámok

5.) memória

6.) akciós listaár

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Vizsgált objektum: LG Prada KE 850, Nokia 5300, LG KE 970, Nokia 6131, Nokia 6300, Motorola F3, Samsung U600, Samsung SGH E 740

Vizsgált attribútum: akkumulátor, súly, tárolható sms-ek száma, tárolható hívószámok, memória, ár

Gyakorlati lépések:

• Meta-adatbázis készítése egy-értékoszlopos struktúra alapján

• Pivot-kimutatás ellenőrzés céljából

• Primer adattábla készítése, majd a rangsorok kialakítása SORSZÁM függvény segítségével

• COCO tábla készítése (FKERES függvény segítségével)

• SOLVER beállításai

• SOLVER futtatása

• Eredmények kiértékelése a valós és becsült ár különbségével SZORZATÖSSZEG és HA függvény segítségével

• Kiegészítő számítások elvégzése Átlag és Szórás függvénnyel

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok