2007:Handy3

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Limbrunner István (vitalap | szerkesztései) 2007. november 24., 18:02-kor történt szerkesztése után volt. (Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Mobiltelefonok összehasonlítása a 700 és 820 mAh közötti akumulátorral rendelkező mobilok esetén, az ár, a memória és a tárolható sms-ek, híváslista alapján - hasonlóságelemzés segítségével - azon vásárlók részére, akik a közeljövőben mobilt szeretnének vásárolni.

A feladat előtörténete

Elromlott a telefonom, és szerettem volna egy újat vásárolni. Mivel már régóta a T-mobilnál veszem a készülékeimet, így a feladatom adott volt. Megnéztem egy pár „30-cas” telefont (objektum), amelyek számomra érdekesek lehetnek, és összehasonlítottam őket, hogy megtudjam, melyik éri meg a legjobban. A feladatomban lévő összehasonlítással megkönnyítettem a döntést magam, illetve mindazon leendő vásárló számára, akik mobiltelefon vásárlását tervezik a KÖZELJÖVŐBEN. Fontos, hogy ez az összehasonlítás csak a jelenre, illetve kb. az elkövetkezendő fél évre érvényes, hiszen manapság már hetente jelennek meg új telefonok és a régebbi készülékek ár is folyamatosan csökken, illetve egy idő után már ki is vonják őket a forgalomból. Az összehasonlításnál a fő szempont többek között az sms-ek férőhelyének a száma volt (attribútum). A célom az volt, hogy a leendő vásárlók számára időt és pénzt takarítsak meg.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A mobiltelefonok piacán az értékesítés folyamatosan nő, szinte havonta jelenik meg új készülék. A kínálat részét képző cégek általában ugyanazok, néha megpróbál valaki betörni a „nagyok” közé. Az összehasonlításomnál a számomra legfontosabb dolgokat vettem figyelembe, de megkérdeztem az ismerőseimet is, hogy szerintük mi a legfontosabb egy új telefon vásárlásánál. A megkérdezettek, és a saját véleményem alapján összeállítottam azokat az attribútumokat, amelyek döntő szerepet játszhatnak egy új készülék vásárlásánál. Ezek a következők: akkumulátor kapacitása, amely befolyásolja a telefon készenléti idejét (mAh), a készülék súlya (gramm), a tárolható sms-ek száma, a tárolható hívószámok száma (db) a memória, és végül, de nem utolsó sorban az ár (Ft). A különböző vevőtípusoknak eltérőek az igényeik. Mindenki elvárásának nem lehet megfelelni, hiszen valakinek az sms-ek száma a lényeg, valakinek a telefon súlya, de akadtak olyanok is, akinek a kezelhetőség lett volna a fő szempont. Összehasonlításommal a legjobb ár-érték aránnyal rendelkező telefon(ok) kiválasztása volt a célom magam illetve leendő vásárlók számára a jelenre, illetve a közeljövőre fókuszálva.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A választott témában az adatgyűjtés online forrásból történt. Az adatok megszerzése teljesen legálisan történt, könnyen elérhető, bárki számára megtekinthető publikus forrást használtam: [1]. A mellékelt oldal tartalmazza azokat az adatokat, amelyek segítségével elkészítettem az összehasonlításomat. Valamint a feladathoz csatolt Excel fájlban is megtalálhatók a megoldásához igénybevett adatok, az „adat” lapfül források részénél. Minden mobil esetében egyesével kerestem rá az alábbi paraméterekre:

- akkumulátor

- súly

- tárolható sms-ek száma

- tárolható hívószámok

- memória

- akciós listaár

A feladat által érintett célcsoportok

Egy kedves ismerősömtől megtudtam - aki egyébként a T-mobilnál dolgozik-, hogy a telefonok árát nagyban befolyásolja az akkumulátorok mérete, teljesítménye, a telefonok súlya, memóriája. Célcsoportnak tekinthető mindazon vásárló, aki a közeljövőben telefont szeretne vásárolni, és a telefonok sok hasznos tulajdonságai mellett az árat is szem előtt tartja. Manapság már a 8 éves gyerektől a 90 éves idősebb generációig mindenkinek van ilyen-olyan telefonja. A fiatalabbak azért kapnak telefont a szüleiktől, hogy a felnőttek nyomon tudják követni a gyereiket, az idősebbeknek pedig azért van telefonjuk, hogyha bármi baj lenne, akkor tudjanak valakit hívni. A két korosztály közötti embereknek pedig elégé különböző okok miatt, de van telefonjuk. (család, barát, mutogatás, vagánykodás, munkahely miatt…) A saját igényeim, kikötéseim, illetve az ismerőseim véleményei miatt a célcsoportom szűkül, de nem redukálódik 0-ra.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az összehasonlításom hasznos lehet mindazok számára, akik az általam fontosnak vélt paraméterek alapján keresnek telefonokat, hiszen megkíméli őket a hosszú keresgéléstől, mivel nem kell felkutatniuk, és információt gyűjteniük mobiltelefonok árusításával foglalkozó üzletektől, cégektől. Időt, energiát és pénzt spórolhatnak meg, és a választás is könnyebbé válik. Nincs sorban állás, nem kell az Internetet böngészniük. A megfelelő telefon kiválasztása akkor tekinthető jónak, ha legalacsonyabb áron sikerül hozzájutni a legjobb tulajdonságokkal rendelkező készülékekhez. Összegezve:

- időt,

- pénzt,

- energiát spórolhatunk meg.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A mobiltelefonok összehasonlításakor a következő befolyásoló tényezőket vettem figyelembe:

1.) akkumulátor

2.) súly

3.) tárolható sms-ek száma

4.) tárolható hívószámok

5.) memória

6.) akciós listaár

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Vizsgált objektum: LG Prada KE 850, Nokia 5300, LG KE 970, Nokia 6131, Nokia 6300, Motorola F3, Samsung U600, Samsung SGH E 740

Vizsgált attribútum: akkumulátor, súly, tárolható sms-ek száma, tárolható hívószámok, memória, ár

Gyakorlati lépések:

• Meta-adatbázis készítése

• Pivot-kimutatás (ellenőrzés céljából)

• Primer adattábla készítése, majd a rangsorok kialakítása SORSZÁM függvény segítségével

• COCO tábla készítése (FKERES függvény segítségével)

• SOLVER beállításai

• SOLVER futtatása

• Eredmények kiértékelése a valós és becsült ár különbségével SZORZATÖSSZEG és HA függvény segítségével

• Kiegészítő számítások elvégzése Átlag és Szórás függvénnyel

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A COCO elemzés során háromféle ítélet születhetett: drága, ha az ár kevesebb, mint az eredeti ár, ha az ár több az eredeti árnál, akkor olcsónak, ha pedig az ár az eredeti árral közel azonos, esetlegesen megegyezik , akkor kiegyenlítettnek mondható az adott telefon ára.

Drágának csak az Lg Prada KE 850-es készülék bizonyult.

4 telefonról mondható el, hogy megéri az árát, ezek a következők: Nokia 5300, Lg KE 970, Nokia 6131, illetve a Nokia 6300, az Excel táblázatból is jól látszik, hogy az összes Nokia telefonra az jött ki, hogy a paraméterei alapján megéri megvásárolni.

Kiegyenlített értéket pedig 3 telefon esetében kaptam: Motorola F3, Samsung U600, és a Samsung SGH-E740, ami azt jelenti, hogy a Solver futtatása után kapott ár közel megegyezik az eredeti árral.

Az eredményekből levonható összegzés a - feladatra vonatkozóan-: Az összes vizsgált Nokia telefon ára alacsonyabb, mint az elemzés utáni eredmény, tehát megéri T-mobilos Nokia telefont vásárolni. A Samsung telefonok esetében pedig az figyelhető meg, hogy az árat reálisan alakították ki.

Az online coco eredményében több ezer ft-os eltérés van a Solver eredményéhez képest. A legjelentősebb eltérés a Lg Prada KE 850-es telefonnál látható.

A vizsgált attribútumok közül legnagyobb jelentőséggel a súly és a tárolható hívószámok száma bír. Kisebb jelentősége van az árképzésben a tárolható sms-ek számának, és a memóriának. Zajnak tekinthető az akkumulátor és a memória, mivel ezeknek kevésbé fontos a szerepük az ár kialakításában.

Csodálkozva vettem tudomásul az eredményeket, mivel számomra az egyik legfontosabb dolog az sms-ek száma (bár ez szubjektív). Viszont az ismerősömnek is megmutattam az eredményeket és ő is csodálkozva vette tudomásul, hogy az akkumulátor és a memória nem játszik szerepet az ár kialakításában, pedig szerinte pont ezek a döntő fontosságú dolgok. A súllyal kapcsolatosan viszont ő is és én is egyetértünk, miszerint az tényleg az egyik legnagyobb jelentőséggel bíró adat.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A végeredményeket figyelembe véve a választásom a 4 „megéri” minősítést kapott mobilok egyikére fog esni. Ezek: Nokia 5300, Lg KE 970, Nokia 6131, illetve a Nokia 6300. A 3 kiegyenlített minősítést kapott készülékek közül is választhatnék, mivel az áraikat reálisan állapították meg. ( Motorola F3, Samsung U600, Samsung SGH-E 740 ) A vizsgálatokat befejezve arra a következtetésre jutottam, hogy nem szabad Lg Prada KE 850-es telefont vásárolnom. Az eredményeknek örültem, hiszen én Nokia párti vagyok, és a hasonlóság-elemzésből is jól látható, hogy a vizsgált Nokia telefonok árai lettek a vásárlók számára a legjobban kialakítva. A Samsung telefonok árai reálisan lettek kialakítva, mind a vevő, mind az eladó szempontjából optimálisak.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok