2007:Megyék
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A válaszokat befolyásoló tényezők
- 9 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 10 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 11 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 12 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 13 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 14 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Magyarország megyéit hasonlítottam össze annak függvényében, hogy mennyi az adott megyében egy fő átlagos netto havi jövedelme.
A feladat előtörténete
Mivel országunk régiói és megyéi különböző szinten feljettek, eltérő adottságokkal és lehetőségekkel rendelkeznek, felvetődhet az a kérdés, hogy melyikben "jobb" élni. Természetesen a szubjektív befolyásoló tényezőket nem lehetett számításba venni, az összehasonlításom alapját főként a szociológiai és statisztikai tényezők alkotják.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Mivel a feladat eléggé összetett, nem találtam még hasonló kimutatásokat. A végső cél az lenne, hogy az emberek eldönthessék, számukra melyik megye a legvonzóbb, esetleges migrációt is válthatna ki. Viszont mindezen vizsgálatok figyelmen kívül hagyják a személyes kötődéseket, érzelmeket, amelyek gyakran befolyásolják azt, hogy a lakos hol fog letelepedni.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az adatok mind statisztikai jellegűek. Egy részüket az internetre feltöltött népszámlálási adatokból vettem, másik részüket pedig a 2005. Területi statisztikai évkönyvből. Mind a 19 magyarországi megye és Budapest külön szerepelnek.
A feladat által érintett célcsoportok
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A jólét mércéje itt a lakosok átlagjövedelme, melynek segítségével megállapítható, hogy melyik megyében van aránylag magas kereseti lehetőség a nyújtott attribútumok tükrében, és melyik megye "kereshetne többet". Ebből lehet következtetni arra, hogy nem feltétlenül ott a lejgobb élni, ahol a legtöbben laknak. Esetleg némi decentralizációt is mutatnak majd az eredmények, amely hatására el kell gondolkodni azon, hogy a divatos főváros központú elrendezése országunknak mindörökké így marad-e?
A válaszokat befolyásoló tényezők
A következő attribútumok alapján vizsgáltam meg a megyéket:
1. munkanélküliség (%) 2. 100 lakásra jutó lakos (fő) 3. 1000 főre jutó középiskolás (fő) 4. 10000 főre jutó bűncslekmény (db) 5. 10000 lakosra jutó kórházi ágy (db)]]