2007:Handy6

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Kiss Ágnes (vitalap | szerkesztései) 2007. december 13., 02:44-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Telefonkészülékek összehasonlítása fejletségi szint, generáció, méret (hosszuság, magasság, súly, szélesség) alapján. Ezek segítségével kiválasztani a lehető legoptimálisabb készüléket egy behatárolt árkategórián belül.

A feladat előtörténete

A családban édesanyámnak elronlott a készüléke, s venni szeretne egyet. A PannontTeam előfizetői díjcsomagban van már évek óta és nem szeretné szerződését felbontani. A Pannon a díjcsobagban lévő ügyfeleinek egy külön listát állított össze a készülékekből. A lista 40 készüléket tartalmaz. Ezekből a készülékekből kell édesanyám számára kivállasztani a számára a legoptimálisabb készüléket. Az Ő általa megadott krtitériumok és árkorlátok alapján.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A feladatban összehasonlított telefonkészülékek listáját és az árakat, a PannonTeam 2007.10.27.-én érvényes árlistájából készítettem. A listát http://www.baptist.hu/index.php?m=4388&PHPSESSID=1eb81d869ee523743222161b18a7ed2b lehetett megtalálni (Itt mindig az éppen aktuálisan igényelhető készülékek listája szerepel, ahogyan arról a link is tájékoztat.) Édesanyám e lista alapján szeretne készüléket választani. A műszaki adatok gyűjtése online forrásból történt: http://www.telefonguru.hu/keszulek-guru.asp

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A választott feladatomhoz az adatokat teljesen legális úton szereztem. S ez az út bárki számára elérhető és használható.

Édesanyám által megadott három paramétert adott meg, aminek meg kell felelnie a készüléknek. Ez a három a következő: - minél kevesebbet tudjon - jól látható legyen - 15.000 Ft alatt legyen

A három kritériumot alapján a következő adatokat/anyagot kell összeszedni. 1-Minél kevesebbet tudjon: ennél két szempontnál két attributumot vizsgáltam a FEJLETSÉGI SZINTET, és a GENERÁCIÓ. Már itt akadályba ütköztem. Hogyan számszerűsítsem és értelmezzem a fejletségi szintet, hogy az Excel értelmezni tudja és számolni tudjon vele. Végül úgy számszerűsítettem, hogy http://www.telefonguru.hu/keszulek-guru.asp honlapon összeszámoltam a „nincs”-ek számát. S mivel azt a készüléket keresem, ami a legkevesebbet tudja, ezért minél nagyobb ez a szám annál jobb helyezést kap. A generáció már eleve szám értékben van megadva. De! itt a minél a nagyobb érték a jobb fejletséget jelenti. Ezért itt a kisebbik érték lesz a jobb. 2- Jól láthatóság szempontja: itt egyszerűen feltételezem, hogy minél nagyobb a készülék a kijelzője is annál nagyobb. Ennél a kritériumnál öt attributumot gyűjtöttem össze: Magasság Szélesség Hosszúság Súly 3- Az ár KO kritériumként szerepel. Mert a listán 22 készülék (objektum) van, ami megfelel az előbb említett 6 attributumnak, de amelyik 15.000 Ft felett van, azt nem is veszem figyelembe. Így csak 9 objektum marad a vizsgálat középpontjában.

Az adatokat a mellékelt Excel táblázat „Adatok” és „Data” munkafülein találhatók.

Összesen:

Attributumok száma: 7 Objaetumok száma: 9 Rangorszám mérete: 9^7 = 4782969

A feladat által érintett célcsoportok

A döntésemmel szeretném a lehetőségek maximális kihasználásával édesanyám igényeit kielégíteni. Természetesen a megszabott árkategórián belül. Érdeklődtem ismerősöktől, és forumokon, hogy akiknek ilye és ilyen telefonja van az, hogy van vele megelégedve. Mennyire tartós, milyen a kijelzője (jól látható tényleg).

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A telefonkészülékeket összeg/érték alapján vizsgáljuk (Excel Pivot munkalapján található). Az értékek mellet mekkora szerepet játszik az összeg és hogy az érték és az összeg aránya megfelelő-e.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A döntést 7 attributum befolyásolja: fejletségi szint, generáció, magasság, szélesség, hosszúság, súly, ár. Az adatokat a már említett módon, mindenki által hozzáférhető online-ról lettek összegyűjtve. Így nem kellett rangsorolni az egyes mutatószámokat a beszerzési díjuk szerint. (ingyenes hozzáférés)

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

„Adat” és „Data” munkalap elkészítése: Először is meg kell határozni az objektumokat és az attributumokat: --objektumokat: LG KU250, Motorola C261, Nokia 2626, Nokia 5070, Nokia 6080, Nokia 7360, Sagem my213X, Sony Ericsson K320, Sony Ericsson W200 -- attributumok: fejletségi szint, generáció, magasság, szélesség, hosszúság, súly, ár.

Utána elkészítjük az adatbázist az összegyűjtött objektumok attributumok adataival. Az elkészült adatbázisra rátesszük az automata szűrőt.


A „Pivot” munkatáblát elkészítése: A Pivot munkatábla elkészítéséhez az előbb elkészített „Data” használom föl és az Excelben található kimutatás varázslót (Kimutatás vagy kimutatás-diagram)


„Coco” munkalap elkészítése: A Coco munkalapban négy táblázatot készítünk. --Első táblázatban szerepelnek az „alapadatok”, amit az előző munkalapokról írunk át (utalással). --Második táblázat a „Rangsor” táblázata. A táblát a SORSZÁM függvénnyel adjuk meg s az „Alapadatok” táblázatából dolgozunk. [pl.: B15-ös cellánál a következő képlet szerepel: =SORSZÁM(B3;$B$3:B$11;1)] 1-es jelentése: minél kisebb annál jobb --Harmadszorra készítjük el a „Lépcső” táblát. Ennél a táblánál a „Rangsor” táblát használjuk és az Excel SOLVER programját. (Microsoft Office CD-ről telepítettem fel a solvert). A solvert először be kell állítani majd futtatni. A SOLVERben B és C oszlopában a kisebb egyenlő összefüggést használtam, mert azt szeretnénk, hogy minél kevesebbet tudjon a készülék. (pl.: B26 kisebb egyenlő mint B27) D-G oszlopig pedig a nagyobb egyenlőt írtam, mert azt szeretnénk, hogy minél nagyobb legyen a készülék. (pl.: D26 nagyobb egyenlő mint D27) --Negyedszerre az utolsó lépésnek a „Coco” táblát szerkesztettem meg. A tábla megszerkesztéséhez az FKERES függvénnyel dolgozunk a „Lépcső” tábla adataiból dolgozunk. [pl.: B37-es cellába a következő képlet szerepel: =FKERES(B15;$A$26:$G$34;B$46;1)] az 1-es jelentése itt is azt jelenti mint a sorszám függvényben.

A feladatban használtam még ÖSSZEG, ÁTLAG és SZÓRÁS függvényt

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok