BA3:Autók (STEP IX)

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Bdora (vitalap | szerkesztései) 2008. december 14., 23:37-kor történt szerkesztése után volt. (Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA))

Forrás

XLS Feladatomban öt darab autót hasonlítottam össze a teljesítmény és az ár alapján. Ez alapján még a STEP-et megoldva győztest is hirdettem.

A feladat előtörténete

Azért végeztem az autókon a hasonlóságelemzést, mert a családomban aktuális probléma volt 2008. őszén. Arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyire befolyásolja a teljesítmény az árat és ezért végeztem ebben a témában a hasonlóságelemzést. Valamint még néhány fontos tényezőt is figyelembe vettem, többek között a gyorsulást, a hengerűrtartalmat, illetve a teljesítményt több mértékegységben kifejezve.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Feladatomban öt darab autót hasonlítottam össze teljesítmény és ár függvényében és a végén győztest kellett hirdetnem. A feladat objektumaiba az autók típusát írtam, az attribútumok pedig az ár, a teljesítmény (lőerőben és köbcentiméterben is megadva), a gyorsulás, illetve a hengerűrtartalom voltak.

A feladat által érintett célcsoportok

Azt a célcsoportot céloztam meg, akik a közeljövőben kívánnak új autót vásárolni és fontos számukra az ár. Illetve, hogy adott teljesítményű autóért (1200 ccm) mennyit kell fizetniük. Itt főként a márka, ami különbséget tesz és persze az extrák. Feladatomban az autókat alapfelszereltséggel ellátva hasonlítottam. Ezek az autók kisszemélygépjárművek.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Azt gondolom, hogy az általam vizsgált probléma aktuális, főleg a gazdasági válság idején veszik leginkább figyelembe az emberek az árakat. Emellett úgy gondolom, hogy a magyar lakosság nagy részét érinti ez a probléma, ezért számukra is hasznos az összehasonlító elemzés elvégzése és megkönnyíti a döntést.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Legelőször adatokat gyűjtöttem a feladathoz az internetről, majd egy táblázatba foglaltam őket. Az objektumok az autók típusai lettek, az attribútumokba pedig a hengerűrtartalom, a teljesítmény, illetve az ár tartozik. Ezután pivot táblázatot készítettem. Azt követte a hasonlóságelemzés. Ez úgy készült, hogy először a sorszám függvénnyel rangsorba állítottam az értékeimet, utána készítettem két két táblázatot, a másodikban a fkeres függvénnyel kiszámoltam az adatokat, amiknek az összege lett az autók becsült ára. Majd a tényleges árból kivontam a becsült árat és az eltéréseket szorzatösszegfüggvénnyel kiszámoltam. Ez az érték lett a solver célcellája, az előbb készített új táblázat, a lépcső táblázat, értékei pedig a módosuló cellák. A korlátozó feltételeket pedig úgy adtam meg, hogy a lépcső táblázat >= 0, a többi feltételnél pedig a alsó érték <= felette levő érték, például: B22<=B21. Ezek után szórást számoltam a lépcső táblázatból, és helyezést a lépcső táblázat táblázat megfelelő oszlopaiból a sorszám függvénnyel. Majd átlagot számoltam a coco táblázat oszlopaiból és szintén helyezést sorszámfüggvénnyel az egyes átlag értékekből. Majd a coco táblázatban kiszámoltam az eltérés és a becsült ár hányadosát, ez lett az eltérés százalékban. Ezt egy ha függvénnyel értékeltem, amelyben egy abszolútérték függvényt ágyaztam, amibe olyan feltételt írtam, ha az eltérés >= 0, akkor kiegyenlített, ha kisebb egyenlő, akkor drága. Ezt követte a STEP, ahol győztest kell hirdetni. Megcsináltam ugyanezeket a táblázatokat mindegyik autótípushoz a legmagasabb, illetve a legalacsonyabb árat rendelve. Majd összefoglaltam egy STEP táblázatban a végeredményt.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Arra kerestem a választ, hogy melyik autónál melyik az a maximális, illetve minimális ár, amelyet hajlandóak fizetni érte. A Volkswagen Polo a legdrágább és azért hajlandóak a legtöbben több pénzt is adni. Teljesítményben, hengerűrtartalomban, illetve gyorsulásban optimális értékekkel rendelkezik. A második a sorban a Toyota Yaris lett, a következő a Skoda Fabia, a negyedik az Opel Corsa, az ötödik pedig a Honda Jazz. A Honda Jazz lett a legolcsóbb a vizsgált autók közül. Az eredmény az lett, hogy a Volkswagen Poloért hajlandóak lennének az emberek többet is fizetni, a Honda Jazzért pedig mindössze 7% fizetne többet. Az Opel Corsaért 18%, a Skoda Fabiaért 25%, a Toyota Yarisért pedig 32% lenne hajlnadó többet fizetni. A Volkswagen Poloért szinte bárki hajlandó lenne többet fizetni.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Azt a következtetést vonom le, hogy a magyar autótulajdonosok körében népszerű a Volkswagen Polo és meg is vannak vele elégedve azok, akiknek ilyen autójuk van. Véleményem szerint a többi autót is el lehetne adni drágábban, azonban ehhez már extra felszerelésekkel kell rendelkezniük az autóknak. A Volkswagen Poloért pedig minden extra nélkül is a legtöbb pénzt hajlandók fizetni a vásárlók. Bármennyire is emelkedne az ára, nem változna a kereslet iránta döntő mértékben. Sokan márkahűek és a ragaszkodnak a jól bevált Volkswagen Polo modellhez.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Javasolnám a többi autómárkának, hogy extra felszereltséggel kínálják az autóikat Volkswagen Polo áron, akkor biztosan keresettebbek lesznek. A Volkswagen Poloról pedig köztudott, hogy minőségi német márka. A többi autó márkája nem annyira elterjedt, szerintem dolgozzanak ki a mérnökeik valamilyen új, egyedi tulajdonságot, amivel vonzóbbá válik majd az autó. Így talán keresettebb is lesz.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet