HR: helyettesites

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Bn0329 (vitalap | szerkesztései) 2009. január 30., 12:49-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Milyen hatással lesz 2009-ben a helyettesített napok száma a cég jövedelmezőségére?

A feladat előtörténete

Választásom azért esett erre a témára, mert tapasztalataim alapján a dolgozók helyettesítésének megoldása sok vállalat számára problémát jelent. A létszámtervezés során nemcsak az elvégzendő munka hatékonyságát, eredményességét, profitabilitását kell figyelembe vennünk, hanem azt is, hogy hiányzás (szabadság, betegség stb.) esetén hogyan pótolható a dolgozó úgy, hogy az ne okozzon veszteséget a cégnek. Feladatom megoldásakor jelenlegi munkahelyem szervezeti struktúráját vettem alapul és az elmúlt 18 év adatai alapján próbáltam következtetni a 2009-es évben várható változásokra.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az XY cégnél állandó gond a hiányzó dolgozók helyettesítésének megoldása. Felmerült, hogy a probléma áthidalható lenne esetleg a létszám növelésével, ám ennek anyagi vonzatai komoly terhet rónának a vállalatra. Elsődlegesen annak hatását szerették volna vizsgálni, hogy a helyettesített napok száma, a létszám és az adott évben elért árbevétel között fellelhető-e valamilyen összefüggés, ami alapján következtethetni lehet a létszámadatok ismeretében a következő évben várható árbevétel változásra. Az árbevételt befolyásoló tényezők vizsgálata során eddig nem került sor a létszám figyelembe vételére, ez az első próbálkozás az ilyen típusú összefüggés keresésére. A jelen gazdasági helyzet tette indokolttá a létszám optimalizálását és árbevételre gyakorolt hatásának vizsgálatát. Kollégáim kíváncsian várják, hogy van-e létjogosultsága egy ilyen típusú elemzés elkészítésének a tervezés során.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A feladatban felhasznált adatok fiktívek. Az excel táblázathoz XY cég létszám és hiányzás (szabadság, táppénz) adatait, valamint a cég elmúlt 18 évben elért árbevételét használtam.

Objektumok (sorok)

Táblám objektumai az adott évek, melyekben a helyettesített napok és az árbevétel közötti összefüggést vizsgáltam.


Attribútumok (X, Y oszlopok)

A vizsgálat attribútumai:

- Különböző részlegek létszám adatai - Helyettesített napok száma részlegenként - Cég árbevételének változása az előző évhez képest

A feladat által érintett célcsoportok

Segítségül szolgálhat HR vezetők, cégvezetők, részlegvezetők számára. Alkalmazását elsősorban nagyobb szervezetek számára gondolom hasznosnak.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Feladatom eredményéül kapott elemző táblázat használatával a felhasználó cég az előző évek adataiból következtethet a helyettesítések miatt várható árbevétel változásra a következő évre vonatkoztatva. Mindezeken belül a létszám alapján előrevetítheti a helyettesített napok számának alakulását is.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Első lépésként a feladatmegoldáshoz szükséges adatbázist hoztam létre, mely az "alapadatok" munkalapon találhatók. A "metaadatbázis" munkalapra rendszerezett adathalmazt hoztam létre, az attribútumokat mértékegységekkel együtt jelenítve meg. Ez a formátum már alkalmas volt arra, hogy a feladatmegoldás következő lépését elvégezhessem. A pivot táblát a kimutatás varázsló segítségével hoztam létre a tényadatok felhasználásával. Ezzel az objektumok és az attribútumok gyorsan és egyszerűen kezelhetők, különböző szempontok szerint csoportosíthatók, szűrhetők. Az Irány meghatározásával megmutattam, hogy az arány fordított-e vagy egyenes. Ettől függően lett az irány 1 vagy 0. Feltevésem szerint, minél több a helyettesített napok száma, annál kisebb az árbevétel (1) illetve minél nagyobb a létszám, annál több az árbevétel (0). A Rangsor táblában sorba rendeztem az adatokat. A MIN és a MAX függvények segítségével megállapítottam a táblázat egyes oszlopainak értelmezési tartományát, melynek ismeretében a lépcső tábla elkészítése a következő feladat. A Solver program lefutása után a COCO matrixban kapott értékeket soronként összegezve jutottam el az árbevétel változásának becsült adataihoz, melyeket a tényadatokhoz hasonlítottam. A delta értékek előjeléből következtettem az irányhelyességre.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A Becslés táblázatom folytatásaként, összegeztem az egyes attribútumokhoz rendelt súlyszámokat és így eredményül kaptam egy számot, amely megmutatja, hogy a cég árbevétele adott évben várhatóan hogyan változik. Utolsó lépésként összehasonlítottam a becslésemet, a tényleges tényadattal, vagyis elemeztem, hogy mennyire térnek el a becsléseim a tényleges árbevétel változástól. Negatív szám a Különbség (delta) oszlopban azt jelenti, hogy a változás kisebb mértékű, mint a becslések alapján vártható volt. Pozitív szám pedig ennek ellenkezőjét jelenti.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A vizsgált adathalmaz nem tartalmaz elégséges információt az összefüggések pontos meghatározásához, de az mindenesetre megállapítható, hogy a létszám és a helyettesített napok száma nincsenek közvetlen hatással az árbevételre. Egy cég eredményességére számos tényező hat, mely összetevők közül napjainkban egyre nagyobb hangsúly helyeződik az emberi erőforrás gazdálkodásra. Minél képzettebb, sokoldalúbb, hatékony munkavégzésre alkalmas dolgozók kiválasztása a cél, nem feltétlenül a dolgozói létszám a meghatározó, mint ahogy azt az elemzésem is bizonyította.


Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok