Autok4
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Alsó középkategóriás, dizel motorral szerelt, középfelszereltségű új személygépjárművek hasonlóságelemzése
A feladat előtörténete
Egy döntés meghozatalakor általában összehasonlítjuk a különböző megoldások előnyeit, hátrányait, mérlegeljük a felmerülő kockázatokat, és igyekszünk ésszerűen dönteni. Ám vannak helyzetek, amikor érdemes a józan ész érvei mellett az ösztöneinkre, esetleg az érzelmeinkre is hallgatni. Szerintem ilyen döntés az atóvásárlás is: számomra elsősorban az ár-érték arány a fontos, ám legalább ennyire befolyásolt döntésem meghozatalában az, hogy milyen hatással volt rám a próbavezetés alkalmáal a kipróbált jármű.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Mivel nem csupán az "ész" érvei szerint szerettem volna dönteni, az interneten megtalálható leírások felhasználásán túl, vettem a fáradtságot, és tesztvezetéssel "élményeket" is szereztem az összehasonlított gépjárművekről. Élményeim attribútumokként való felhasználása torzítja kissé az összehasonlítást, hiszen az általám adott érdemjegyek sok, szinte kizárólag rám jellemző szempont szerint értékelnek.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Adatokat a márkakereskedések honlapjairól, a hahu.hu-ról, illetve saját élmények alapján gyűjtöttem.
Objektumok (sorok)
BMW 1-es
Chevrolet Lacetti Citroen C4
Fiat Bravo
Ford Focus
Honda Civic
Opel Astra
Seat Leon
Toyota Corolla
VW Golf
Attribútumok (X, Y oszlopok)
ár hengerűrtartalom
teljesítmény
átlagfogyasztás
biztonság
vezetési élmény
hahu.hu értékelése
A feladat által érintett célcsoportok
Szeretném azt mondani, hogy mindenki, aki alsó középkategóriás, dízel motorral szerelt, középfelszereltségű autót szeretne vásárolni,az érintett célcsoporthoz tartozik. Ám úgy gondolom, hogy mivel a hat attribútum közül egy a saját szubiektív véleményem, élményem, ami csak rám nézve bír többlet informácíóval, ezért a célcsoport inkább én magam vagyok, mások számára a bemutatott összehasonlítás inkább csak módszerében lehet érdekes. (esetleg a hozzám hasonló testalkatú, hasonló preferenciákkal bíró hölgyekkel bővíthető a célcsoport).
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A környezetem szerint gyakran ösztönösen döntök, autóvásárláskor is leginkább vezetési élmény alapján választottam volna. A feladat elvégzése egyértelműen hasznos abból a szempontból, hogy az élmény nem döntéshozó mechanimusként, hanem csak egy attribútumként kerül felhasználásra.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Adatokat gyüjtöttem, ezeket táblázatba rendeztem. Megoldásom egyediségét az adja, hogy nem csupán kézzelfogható, megcáfolhatatlan műszaki adatokat hasonlítottam össze, hanem szubiektív élményeket is atribútumként használtam. Az összegyűjtött "adatvagyont" bekódoltam, azaz az attribútumok értéktartományának emelkedő számsorrendjében kódokkal láttam el. A pivot táblába elkészítése az adatok helyességének ellnőrzése szempontjából volt fontos. Ezt követően a sorszám függvény alkalmazásával a rangsorszámokat határoztam meg. A segédtábla az egyes objektumok attribútumbeli különbségeit tartalmazza, a solver megkönnyítésére. A lépcsők tábla a solver számítás értékeit tartalmazza. A becslés tábla az Fkeres függvény alkalmazásával az objektumokhoz hozzárendelt attribútumok súlyszámait tartalmazza. Az elemzés következtetéseit a kapott érték és az adott pontszám különbsége alapján vontam le.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Tízből hat esetben a hipotézis és a becsés különbsége 0, két esetben negatív, két esetben pozitív előjelű a különbség, ám a pozitív és a negatív előjelű különbség is viszonyla nagy: 8 és 15,5 között mozog. Ennek valószínüleg a szubiektív adatok atribútumként való kezelése az oka.