HR:OJ
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Ferrari játékautók értékbecslése gyűjtőknek
A feladat előtörténete
Már gyerekként imádtam az autókat. Ahogy egyre nagyobb lettem, egyre inkább megfertőzött az autósport is, azonbelül a motorsportok királya a Forma 1. A versenysorozat 1950-es indulása óta egyetlen csapat volt ami napjainkig minden esztendőben indult, és rajongók millióit szögezte a versenypályák és televíziókészülékek mellé. Ez nem volt más mint az Enzo Ferrari által tervezett és gyártott vörös ördögök. Nem kellett sokat várni, hogy kialakuljon a ferrari kultusz, és vele együtt megszületett a Ferrarik gyüjtése is... Persze csak nagyon keveseknek adatik meg, hogy akár egy ilyen autot is vásároljon magának, ezért a magunkfajta kisembereknek nem marad más, mit a modellautók gyűjtése, amik az évek során jó befektetésként is működhetnek. Az egyes játékautók aktuális értékének a meghatározásához indítottam el ezt a projektet.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A feladatban a különböző modellekhez felvittem az egyes technikai jellemzőket (sebességfokozatok száma, motorhang, meghajtás), továbbá egy súlyértéket az adott modellek gyakoriságával. A legkedvezőbb ár/érték aránnyal rendelkező autót akartam kiválasztani, de azt hiszem a reprezentatív megvalósításhoz sokkal több, egymáshoz közelebbi kategóriában lévő modelleket kellett volna felvinni a rendszerbe.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Objektumok (sorok)
- Ferrari 250 GTO
- Ferrari 575 GTC
- Ferrari FXX
- Ferrari F430 Challenge
- Ferrari F40
- Ferrari Challange Stradale
- Ferrari 599 GTB Fiorano
- Ferrari F1 2008 Massa
- Ferrari F1 2007 Kimi
- Ferrari F1 1989 Prost
Attribútumok (X, Y oszlopok)
- Gyakoriság
- Meghajtás
- Motorhang
- Alapár
- Piaciár
A feladat által érintett célcsoportok
Azok a gyüjtők, akik a hobbin felül egy befektetési lehetőséget is látnak a modellekben.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Megválaszolja, hogy egy adott autómodell a picon megéri-e azt az összeget, amennyit az eladó kjnál érte. Segítséget nyújt az amúgy is szubjektív igényoldal számára, hogy objektív képet kapjon az eladásra kínált árú állapotáról.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A feladat megoldásának lépései:
- adatok összegyűjtése adattáblába
- adatok felhasználásával pivot tábla készítése
- primer adattábla készítése, adatokkal feltöltése pivot tábla adataira hivatkozva
- rangsor tábla kialakítása, sorszám függvény segítségével
- lépcső tábla készítése, adatokkal feltöltése
- célfüggvény létrehozása Fkeres támogatással
- ár, becslés,és eltérés oszlopok előkészítése
- solver beállításai
- solver lefuttatása
- eredmények kiértékelése
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A tíz modellt hat szempont szerint osztályoztamés az alábbi eredményre jutottam: A 10 objektum közül 5 modellnél minimális különbség mutatkozik a becsült és a tényleges ár között, ezek a Ferrari 250 GTO, Ferrari FXX, Ferrari 599 GTB Fiorano, Ferrari F1 2008 Massa, Ferrari F1 2007 Kimi. Ezek a különbségek elhanyagolhatóak, tehát ezek a modellek értékarányosnak mondhatók. Túlértékeltnek mutatkozik három modell, konkrétan a Ferrari 575 GTC, Ferrari F430 Challenge és a Ferrari F1 1989 Prost, tehát az felállított tulajdonságok tekintetében az elemzés kisebb árat realizált. Az elemzésem győztesei a Ferrari F40 és a Ferrari Challenge Stratadale. A megvételre kínált ár és az elemzés által megállapított becsült ár között jelentős az eltérés, ezek amodellek alulértkeltek, és az elemzés szerint a legjobb vételt jelentik.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az általam felállított követelményrendszer alapján a legtöbb modell értéke piaci értéken van. Néhány kiugró esettől eltekintve a vásárló a befektetett összegének megfelelő értéket kap. A piac sajátossága azonban a szubjektív vágy, hiszen hiába lehet egy modelt értékének megfelelő összegért megvásárolni, amikor, úgyis a rosszabb vételnek számító, de a vásárló számára kedvenc modell kell. Következtetésképpen a kezdetben felálított követelményrendszert ki kellene bővjteni egy keresletet tükröző attributummal is.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az embereknek egy szűkebb csoportja adja afejét arra, hogy játékmodelleket gyűjtsön. Csak nagyon ritka azon embereknek a száma, akik ezt befektetésképpen teszi. Sokkal inkább jellemző a szmélyes, hobbi szintű gyüjtés. Jelen esetben talán érvényességét is veszíthetné egy ehhez hasonló kimutatás elkészítése, de a mostani gazdasági váltás hatására hiszem, hogy a befektetői érdek is erősödni fog, így a jó vételek és eladások érdekében, minnél több rendszerezett információra lesz szüksége a gyűjtőnek.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Több hasonló elemzéssel is találkoztam a miau.gau.hu oldalon a hasonlóságelemzés kategóriánál, bár azok inkább autókat hasonlítanak össze, amikröl talán többa adatot lehet találni, hiszen nagyobb a piaci igény rájuk.