HR:laptop
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
A vállalat igényeinek megfelelő notebook beszállító kiválasztása egy szűkített lista alapján hasonlóságelemzéssel
A feladat előtörténete
A vállalat eddig két notebook gyártótól vásárolt és ezt akarta egy beszállítóra csökkenteni, hogy a szerződéses költségeket csökkentse.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A vállalat elhatározta, hogy az eddigi 2 beszállító helyett csak egy beszállítótól kíván notebookokat beszerezni, hogy egyszerűsítse a beszerzés és szervízelés folyamatát, valamint ezzel csökkentse a költségeket. A kiválasztás az eddig beszerzett és már munkából valamilyen okból kivont notebookok elemzése alapján történt. Első lépésként a tárgyi eszköz nyilvántartásból szűkített listát készítettem, amelyben a notebookok felszereltsége (processzor, merevlemez, memória), a munkakör, ahol használatban lesz és az élettartam szerepelt. Ezen adatok alapján készítettem el az elemzést, oly módon, hogy a megbízhatóságát a notebookoknak történetileg is figyelembe vettem, azaz előző generációs notebookok megbízhatósága is számított. Az elemzés alapján el lehetett dönteni, hogy melyik beszállítótól érdemes a továbbiakban a notebookokat beszerezni. Elemzés használata nélkül a vállalat IT vezetése az IBM notebookok beszerzése mellett akar dönteni, mivel az utóbbi időben főleg ilyen gépeket vettek, bár az asztali gépek esetében már a HP Compaq számítógépek mellett döntöttek.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
2 beszállítótól összesen 22 notebook adatait választottam ki az összehasonlításra.
Objektumok (sorok)
22 notebookot hasonlítottam össze
1. Compaq Armada 1750-1
2. Compaq Armada 1750-2
3. Compaq Armada 1750-3
4. Compaq Armada E500-1
5. Compaq Armada E500-2
6. Compaq Armada E500-3
7. Compaq EVO N600c
8. IBM Thinkpad A31
9. IBM Thinkpad A31
10. IBM Thinkpad R50
11. IBM Thinkpad T23
12. IBM Thinkpad T30
13. IBM Thinkpad T41-1
14. IBM Thinkpad T41-2
15. IBM Thinkpad T42
16. IBM Thinkpad T43-1
17. IBM Thinkpad T43-2
18. IBM Thinkpad T60-1
19. IBM Thinkpad T60-2
20. IBM Thinkpad T61-1
21. IBM Thinkpad T61-2
22. IBM Thinkpad T61-3
Attribútumok (X, Y oszlopok)
5 attribútumot jelöltem meg ezek lettek az összehasonlítás alapjai.
1. Processzor/generáció
2. Merevlemez/GB
3. Memória/MB
4. Munkakör
5. Élettartam/napok
A feladat által érintett célcsoportok
A vállalat számára kívántam notebook beszállítót kiválasztani, de az eredmények mindenki számára hasznosak lehetnek, aki azt szeretné tudni, hogy a hasonló felszereltségű notebookok közül melyik gyártóé a megbízhatóbb a kettő közül.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A notebookok kiválasztásakor egyik nagyon fontos szempont a várható élettartam és az elemzés segítségével egyértelműen kiválasztható, hogy melyik gyártó terméke bizonyult megbízhatóbbnak. Elemzés nélkül az IT vezetőség szubjektív véleményén alapuló döntés hozható csak.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Tartalomjegyzék
Segítséget nyújt a feladat áttekintéséhez, és a hiperhivatkozás segítségével könnyedén a megfelelő táblázathoz juthatunk.
Adatok
A táblázat tartalmazza a forrásadatokat és a kiegészítő információkat. AUTO-Szűrő segítségével lehet keresni a feltöltött adatok között.
Pivot
A Pivot táblát a kimutatás varázsló alkalmazásával készítettem.
Rangsorszámok
A rangsorszámokat sorszám függvény használatával kaptam meg. A segédtáblát képletmásolással készítettem.
Coco Solver
A segédtáblát szintén képletmásolással kaptam. A lépcsők tábla tartalmazza a solver eredményét A coco tábla az FKERES függvény segítségével lett kitöltve. A táblázat eltérés oszlopa alatt található a hibaeltérés mező, ami szükséges a solver számításához, ezt az értéket Négyzetösszeg függvénnyel kaptam. A végeredményt adó értékeket a tény és a becslés adatok értékeinek gyártónként összegezésével kaptam SZUM függvény használatával.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A Coco táblázatban található értékelés oszlopban két összeg szerepel, amelyben a tény és a becslés adatok soronkénti különbségei vannak összegezve gyártó szerint, amely azt az eredményt adja ki, hogy a HP/Compaq gépek lényegesen tovább működtek a vártnál, míg az IBM notebookok rendre rövidebb idő alatt kiestek valami módon a munkából, akár meghibásodás, elhasználódás, akár lopás következtében.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az a következtetés vonható le, hogy tisztán látható, hogy a HP notebookok élettartama hosszabb a paraméterek alapján becsült élettartamhoz viszonyítva, az IBM gépeké meg jellemzően rövidebb. Az elemzés alapján kiválasztható, hogy melyik gyártó notebookjait érdemes venni és segítséget nyújthat másoknak hasonló elemzés készítéséhez is. Általában több szempont is szóba jöhet a megfelelő szállító kiválasztásakor, itt a megbízhatóság, várható élettartamon volt a hangsúly, az ár, pontos teljesítmény háttérben maradt. Az elemzés alapján mindenképpen a HP Compaq gépeit érdemes vásárolni a vállalat számára. Elemzés nélkül ez a jellemző kevésbé tűnt volna föl, a többi paraméter pedig körülbelül egyforma értékeket mutatna.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az elemzés ahhoz nyújt segítséget, hogy a várható élettartam/megbízhatóság alapján egy vállalat az eddig használt notebook típusok közül melyik gyártó gépeit vegye a jövőben. Ezen kívül számos más szempont alapján lehetne gyártók között választani, ez a kettő már a múltban kiválasztásra került a többi paraméter figyelembe vételével.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
A lépcsős függvény segítséget nyújt adott attribútumokkal rendelkező notebookok becsült és tényleges élettartamát/megbízhatóságát.