BA3:ló

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Lovaslány (vitalap | szerkesztései) 2009. augusztus 25., 13:41-kor történt szerkesztése után volt. (A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Versenylovak árteljesítmény elemzése

A feladat előtörténete

Amiért ezt választottam az a lovak iránti szeretetem és tiszteletem, vonzódásom ezek iránt a szép és intelligens állatok iránt. Nap mint nap együtt dolgozni, és együtt lenni velük, szebbé tudják tenni a napot még akkor is, ha az a nap nem úgy indul, mint ahogyan mi szeretnénk. Sok mindent tanulhatunk tőlük, és a velük töltött idő alatt rengeteg új érzés és gondolat vetődik fel bennünk: odafigyelés, koncentráció, felelősség... Ezek a lovak angol telivérek, azaz versenylovak. Egy kicsit érzékenyebbek, mint más fajta társaik, de ez benne a szép. Telivérek versenyeznek minden vasárnap a Kincsem Parkban, szeretem ezt a közeget, és szeretem a verseny izgalmát, egy kicsit "lovi függő" is vagyok már. Egyszóval mindenkit csak buzdítani tudok, hogy ha ideje és lehetősége engedi, akkor lépjen kapcsolatba ezekkel az állatokkal.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A feladatban láthatjuk a lovak vételi árát, azt hogy hányszor álltak starthoz, és ezen a futások alkalmával hogyan szerepeltek a versenyben. A legjobban szereplő lovat szerettem volna kiszűrni az összehasonlítással, de ezen adatok és információk alapján próbáltam ennek eleget tenni. Mára nagy lett a különbség a lovak között is, mert az import lovak itthon jó eredménnyel szerepelnek, de a hazai tenyésztés igen hanyatlik és nem tudják felvenni a versenyt a kintről érkező "selejt" lónak eladott telivérekkel sem.

A kiválasztott lovak és azok attribútumainak egyszerű, kézi elemzése során ("józan paraszti ész" alapján) elsősorban a ló vételi árát, ill. eddigi nyereményét célszerű figyelni. Ezen adatok ugyan nem adnak teljeskörű elemzést, azonban kiváló indikátorok. A többi attribútum (futások száma, győzelem, második, hamardik, helyezetlen) a ló potenciálját fejezik ki.

Ami az elemzett adatokból egyértelműen következik, a "Proud Boris" ill. "Sunny Sam" nevű ló már vissza is hozta vételi árát, azonban az előbbi ("Proud Boris") csak egyet futott (1 győzelem), így potenciáljáról nem sok információnk van. Sunny Sam eredményei nem rosszak, de nem teljesen egyértelműek (2 győzelem, 1 második, 1 harmadik).

Possibellino eredményei sem egyértelműek.

Az eredmények két ló esetében kiemelkedőek: a két legígéretesebb ló "Steady as a Rock", aki összesen 6 futamban vett részt (5 győzelem, 1 harmadik), nyereménye 4,94mFt, ill. ugyanezen szempont alapján "Városbíró", aki szintén hasonló eredményt mutat fel: 4 győzelemmel (összesen 4 futásban) eddig 3.67mFt-ot hozott.

A két kiemelkedő eredményű ló közül végül "Városbíró" mellett döntöttem, mert a vételi árához az eddigi nyereményének összege közelebb van, mint "Steady as a Rock" esetében. A döntés mellett még az is szól, hogy "Városbíró" vételi ára 2mFt-tal kevesebb.

Ugyan kézi elemzéssel is eredményre lehet jutni, de látható, hogy a végső döntés során az egyes részdöntések bizonytalanságot hordoznak magukban, és nem garantálható, hogy az összes szempont megfelelően kerül kiértékelésre.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A http://kincsempark.hu címről gyűjtöttem mintákat az elemzéshez. Öt lovat és hét attribútumot választottam. Az attribútumok egy része darabszám (futások száma, győzelem, második, harmadik, helyezetlen), míg a másik része (nyeremény, vételi ár) egy valós szám, amely millió forintban jelzi az árat.

Objektumok (sorok)

  • Possibellino
  • Proud Boris
  • Steady As A Rock
  • Sunny Sam
  • Városbíró

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  • Futások száma
  • Győzelem
  • Második
  • Harmadik
  • Helyezetlen
  • Nyeremény
  • A ló vételi ára

A feladat által érintett célcsoportok

Azok a tulajdonosok, akik figyelmet fordítanak arra, hogy pénzük befektetésük megtérül-e és ennek megfelelően, nem feltétlenül a legolcsóbb, illetve a legdrágább lovat választják.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az összehasonlítás során kiderül mennyire értékarányos az egyes versenylovak esetében az vételi ár és a "várható" illetve teljesített eredmény. A tulajdonost közvetve érinti, a vételi ár, és a közben folyamatosan fennálló költségek mint (pl: a ló patkolása az esetleges állatorvosi költségek, szállítás,vitaminok és egyéb kiegészítők stb...). Az értékesítési ár persze ha meg szeretne válni tulajdonosa az állattól (mivel ezek beépülnek a ló árába) ezeket az Irány meghatározásánál a lovak eredménye szempontjából kell megitélni. IDE MÉG JÖN!!!!!!!!

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A saját megoldás az abból indúl hogy a ló hány futásból tudott a legtöbb pénzt gyűjteni, amit ha reálisan nézve a vételi árának hány százalékát teszi ki ez az összeg. Azt is láthatjuk hogy nem mindig a legdrágább ló a legjobb, és a legtöbb pénzt keresi,de az is lehet hogy a legolcsobb ló kereste meg a legtöbb összeget a a vételi árához képest.

Folytatom

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet