Feladatterv

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Tadam (vitalap | szerkesztései) 2009. december 15., 10:26-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)

Forrás

[1]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Hotelek piacképessége és árérték arány vizsgálata hasonlóságelemzéssel. Mely szálláshelyek inkább piacképesek objektíven másokkal szemben figyelembe véve az ár-érték arányt.

A feladat előtörténete

Első felsőfokú képzésemhez, a turizmushoz kapcsolódik a téma. A turizmusban nagyon fontos az ár-érték arány megfelelősége. Az ide érkező potenciális összes turista szemszögéből mely hotel a legértékesebb illetve annak ára hogyan alakul. Tourinform irodában dolgozom és ott számos esetben rangsorolunk szálláshelyeket, amely a népszerűségüket is mutatja később, tehát versenyképességét/értékét mutatja meg.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A szállások összehasonlításához az adatokat a hotel.info honlapról vettem. Az összehasonlításban főleg a különböző helyektől, létesítményektől való távolság a legmeghatározóbb. A távolságok fontosak mind költség szempontból és főleg időigény szempontjából. Nem mindegy hogy mennyit kell utazni nagy csomagokkal a tömegközlekedésen esetleg a taxi szolgáltatással. A turisták szempontjából a másik legfontosabb dolog a szálláshely értékelése valamint a szoba ára. Természetesen a szoba árak időpontoktól és foglaltságtól függően dinamikusan változnak, de az egyágyas szoba ára megadja hozzávetőlegesen a szálláshely árszínvonalát. Ebben az esetben pusztán az adatok tudtában megvizsgálnám, hogy melyik a legalacsonyabb árszínvonalú szálloda és utána egyesével viszgálnám a távolságokat a különböző helyszínektől. Az összehasonltásban átlagos távolságok szerepelnének ami valószNűleg nem adna pontos megoldást abból a szempontból hogy melyik szálláshelynek legjobb az elhelyezkedése. Értékítéleünk nem lenne teljesen pontos.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása

Objektumok (sorok) Hotel Corvin, King's hotel, Burg hotel, Boutique hotel, Leslie Apartements, Ramada Resort

Attribútumok (X, Y oszlopok)Az alap adatbázisban a következő attribútumokat tüntettem fel: A kiválasztott objektumok összehasonlításánál az alábbi szempontokat rangsoroltam: 1. dimenzió = távolság az autópályától (km, kicsit preferálom) 2. dimenzió = távolság vasúttól (km) 3. dimenzió = távolság repülőtértől 4. dimenzió = távolság vásárközponttól 5. dimenzió = 1 személyes szobaár (euro) 6. dimenzió = vendégek általi értékelés

A feladat által érintett célcsoportok

Bármely befektetők, valamint hotel-vagy szállodaláncok, tulajdonosok, amelyek/akik bővíteni szeretnék piaci részesedésüket. Bármely olyan szervezet, amely a hotelek értékét vizsgálja.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A felállított, azaz vizsgált tulajdonságok alapján kaptunk egy érték alapú rangsorolást, amely meghatározza és segít a jó és versenyképes befektetések megtalálásában.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A tulajdonságok kiválasztásánál a szálláshely távolsága a különböző közlekedési csomópontoktól, hogy az ide érkezőknek átlagban melyik szálláshely helyezkedik el legjobban. Az olyan szubjektív szempontokat, mint hotel kinézete, felszereltsége, kínálata szintén nagyon fontosak, de ez esetben csak a kialakult rangsorolás után kell figyelembe venni.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az adatok összegyűjtését követően, az Excel segítségével az alapadatokból létrehoztam a metaadatbázist. A pivot táblában ellenőriztük, hogy nincsenek-e átfedések vagy hiányosságok az objektumok között és megfelelnek-e a kritériumoknak. A vizsgált Objektumok: Hotel Corvin King's hotel Burg hotel Boutique hotel Leslie Apartements Ramada Resort

A vizsgált Attribútumok: 1. dimenzió = távolság az autópályától (km, kicsit preferálom) 2. dimenzió = távolság vasúttól (km) 3. dimenzió = távolság repülőtértől 4. dimenzió = távolság vásárközponttól 5. dimenzió = 1 személyes szobaár (euro) 6. dimenzió = vendégek általi értékelés Ezt követően létrehoztam az adattáblát az adatbázisból Az adattábla segítségével készítettem egy rangsor táblázatot, mely az egyes objektumokat rangsorolja az egymással összemért attribútum adatok alapján. A COCO táblázatot FKERES függvénnyel hoztam létre majd lefuttattam a Solvert.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Hat objektumot 6 tulajdonsággal vizsgáltunk így sikerült az eredményt megkapni. A 6 közül kettő az amely a valóságtól eltérően van értékelve az árak tekintetében. Az egyik pozitív eltérést mutat a másik negatívat, de hasonló az eltérés.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A megfelelő értékítélet az többnyire a gazdasági életben alapfeltétel. Az elemzés segítségével azonban többnyire, a megfelelő attribútumokkal, értékelni lehet az egyes elemeket, jelen esetben szállásokat. Ezzel megkönnyítve a sokszor nagy felelősségű döntéseket.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Különböző célok más más tulajdonság meglétét vagy meg nem létét tartják fontosnak. Bár a turizmusban nagyon fontos az objektív értékesség azonban sokszor figyelembe kell venni az egyedi adottságokat. Ez azt eredményezheti hogy nem veszik figyelembe az értékelést mivel van valamely fontosabb elem a létesítményben. Akkor igazán eredményes és értelmes az elemzés ha pontos és konkrét nincsenek az érték tekintetében. Ebben a feladatban valós adatok szerepelnek azonban ezek dinamikus változása más más elemzést adhat az idő elteltével. Gondolva itt: a változó értékelésre, árakra...stb.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

A függvény lehetőséget nyújt az adott szálláshelyek összehasonlítására, hogy a tulajdonságok(távolságok) milyen módon befolyásolják az értéket.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Hasonlót a MIAU Wikiben találtam.