(Piacvezető digitális fényképezőgépek összehasonlításának elemzése)

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Fintaedina (vitalap | szerkesztései) 2010. január 8., 22:08-kor történt szerkesztése után volt. (Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA))

MOBILTELEFONOK

Forrás

xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Érintőképernyős mobiltelefonok paramétereinek összehasonlítása.

A feladat előtörténete

A mobiltelefon gyártók a piacot elárasszák a különböző divatos külső megjelenésű és technikailag egyre modernebb és tökéletesebb termékekkel. Ebből a hatalmas választékből nehéz eldönteni, hogy mi legyen a fő szempont vásárlás esetén.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Hasonló érintőképernyős mobiltelefonok összehasonlítása több tulajdonság figyelembe vételével hagyományos elemzéssel nem lehetséges. Az elkészített elemzés arra szolgál, hogy a különböző alternatívák közül kiválasszuk a leginkább racionális megoldást.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adatvagyon egy termékcsalád többféle termékének adatait tartalmazza. A termékcsaládba nagyon hasonló gyártási paraméterekkel rendelkező termékeket válogattam.

Objektumok (sorok)

Egy adott termékcsalád különböző modelljei.

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Egy adott termék legfontosabb tulajdonságai. A gyártott termék elnevezése, mint beszédes kód. A gyártott mobiltelefon ára (I oszlop), beszélgetési ideje (B oszlop), fényképezőgépének felbontása (C oszlop), hosszúsága (D oszlop), készenléti ideje (E oszlop), súlya (F oszlop), szélessége (G oszlop), valamint vastagsága (H oszlop). Az adatok melyik gyártótól származnak. Az adatok kikérésének időpontja. Az adatok kikérőjének monogrammja.

A feladat által érintett célcsoportok

Minden olyan célcsoport, aki mobiltelefont vásárol.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az elemzés végén választ kapunk az adott termékek esetében, hogy mely mobiltelefon a legideálisabb az elemzett tulajdonságok alapján.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1.lépés: Meglevő adatbázis 2.lépés: PIVOT kimutatás előállítása ellenőrzés céljából 3.lépés: Primer adattábla 4.lépés: Rangsor kialakítása SORSZÁM függvény segítségével 5.lépés: COCO tábla, amely FKERES függvénnyel hivatkozik a Lépcsők táblára 6.lépés: SOLVER beállítása: célcella minél kisebb értéket vegyen fel; korlátozó tényező: egy adott lépcsőfok nem lehet nagyobb a felette levőnél 7.lépés: SOLVER futtatása 8.lépés: Eredményértékelés valós és becsült ár különbségével SZORZATÖSSZEG és HA függvény segítségével 9.lépés : Kiegészítő számítások elvégzése ÁTLAG és SZÓRÁS függvénnyel

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A vizsgált mobiltelefonok közül nem mindig a magasabb áron kínált termék a legjobb választás. A rangsor tábla alapján megállapíthatjuk, hogy egy alacsonyabb árfekvésű termék (A16) rendelkezik a legjobb paraméterekkel.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A gyártók igyekeznek a mobiltelefonok egy-egy tulajdonságait kiemelni, ami hamis következtetésekre ad lehetőséget, ezért a termékek paramétereit együttesen kell vizsgálni ahhoz, hogy a legmegfelelőbbet válasszuk.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A becsült egységárnál ( J38-J42) két esetben is ( J39; J41) magasabb a tényleges ár. Az elemzésből megállapítható, hogy ezt a két terméket alacsonyabb eladási áron kéne értékesíteni.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok