HR:TAVMUNKA

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen ABOTH (vitalap | szerkesztései) 2011. január 23., 21:47-kor történt szerkesztése után volt. (Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY))

Forrás

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A távmunkában való alkalmazás kompenzációs értékének becslése

Jelen kísérlet célja megállapítani, mely munkavállalók számára érdemes a távmunka lehetőségét felajánlani.

A feladat előtörténete

A távmunkában való foglalkoztatás - amennyiben a munkakör sajátosságai lehetővé teszik - értelemszerű megtakarítási lehetőséget biztosít a munkaadó számára a megtérítendő bejárási költség, illetve a fenntartani szükséges irodai munkaállomások tekintetében. Ezen megtakarítások viszonylag könnyen számíthatóak.

Ugyanakkor további költségmegtakarításhoz vezethet a távmunka lehetőségének biztosítása áttételesen, kompenzációs értéke folytán. Joggal feltételezhetjük ugyanis, hogy a távmunka lehetősége értéket képvisel a munkavállaló szemében, adott esetben akár számszerűsíthető értéket: feltételezzük, hogy adott választási helyzetben egyes munkavállalók magasabb bér elérésének lehetősége mellett sem választanák a telephelyen való munkavégzést a távmunka ellenében.

Elejét veendő bármilyen cinikus feltevésnek, hangsúlyoznánk, hogy a távmunka kompenzációs értékének meghatározására tett kísérlet nem feltétlenül a bérköltségek egyéb költségek csökkenése melletti csökkentésének lehetőségét vizsgálja. Ellenben hasznos lehet tudatában lenni, mekkora versenyelőnyt jelent adott munkavállalóért való versengés esetén a távmunka lehetősége - akár a mi cégünk tudja ajánlani, akár a konkurencia. Továbbá, mivel a távmunka - a munkafeladatok jellegétől és a munkateljesítmény ellenőrizhetőségétől függően - kockázatot is hordozhat magában, mérlegelendő, mely munkavállalóknak ajánlunk fel ilyen lehetőséget. Ilyen mérlegelésnél fontos lehet annak megállapítása, várhatóan milyen kompenzációs és ezáltal munkaerő-megtartó tényezőként esik latba a távmunka lehetősége, azaz adott esetben egy megtartani kívánt munkavállaló megnövekedett lojalitása formájában mekkora megtérülést várhatunk a távmunkában való alkalmazás jelentette kockázat ellenében.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A hasonlóságelemzés mint lehetséges módszer ismerete nélkül hasonló szempontok figyelembevételével, ugyanakkor várhatóan megérzések alapján születne döntés. Valószínűsíthetnénk, hogy az egy háztartásban élő kiskorúak száma, az esetlegesen segítségre szoruló hozzátartozók, a munkahely és a lakóhely közötti távolság pozitívan befolyásolnák a távmunka lehetőségének megítélését, azaz annak egyéni értékét. Feltételezhetnénk továbbá, hogy a hagyományosan több szerepben is szociálisan kötött elfoglaltságokat napi rendszerességgel teljesítő nők nagyobb értéknek tekintenék ezt a lehetőséget, mint a hagyományos, "gyárszerű" munkahelyet szocializációjuk folytán normálisnak és ezáltal önbecsülésükhöz fontosnak érző férfiak. Bár az irányok vélhetően jól becsülhetőek, az egyes tényezők súlyának megállapítása problematikus lehet. Ez a döntéshozáshoz rendelkezésre álló idő szűkösségével együtt egy-egy szempont kiragadására, illetve egyéb egyszerűsítésekre csábíthatná a döntéshozót.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A feladatban szereplő adatok fiktívek. A megoldás kidolgozásához tíz fiktív munkavállaló adatát használtam.

Objektumok (sorok)

Az elemzéshez 10 objektumot határoztam meg. Az objektumok 10 munkavállalót jelentenek.

  • MV1
  • MV2
  • MV3
  • MV4
  • MV5
  • MV6
  • MV7
  • MV8
  • MV10

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  • Nem (F/N). Irány:0
  • Életkor (év). Irány:0
  • Kiskorú gyermekek száma (fő). Irány:0
  • Gondozott hozzátartozók száma (fő). Irány:0
  • Távolság (km). Irány:0
  • Képzettség (szint). Irány:0

Tehát a feladat esetében minél nagyobb az X, annál nagyobb az Y.

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat megoldása modellt biztosíthat munkaerő-gazdálkodással foglalkozó szakembereknek távmunkaprogramok kialakításában illetve távmunkában való foglalkoztatást illető egyéni döntések meghozatalában.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Reményeim szerint a feladat megválaszolása segítséget nyújthat a távmunka lehetőségének kompenzációs elemként való pontos értékelésére, a teljes kompenzációs csomag értékének százalékában való kifejezésére.

Ilyen számszerű becslés képessége hasznos lehet: - felvételi tárgyalások során: elkerülhető a távmunka lehetőségének felajánlása melletti feleslegesen nagy bérajánlat tétele; - szűkös anyagi keretek mellett megtartani kívánt munkavállaló megtartásához: számszerűsíthető értéket képviselő elemmé konvertálhatjuk a távmunka lehetőségét. Így csökkenthető a munkaerő kiléptetésével, új munkaerő toborzásával, kiválasztásával, beléptetésével, betanításával járó költségek, továbbá a adott munkakör ideiglenes betöltetlenségéből adódó veszteség.

Egy állás betöltéséhez kapcsolódó toborzási és kiválasztási költség százezer forintos nagyságrendű is lehet az adott munkakör által támasztott speciális igények függvényében. Adott bérajánlat esetén a megtakarítás hosszú távú megtakarítást eredményez.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladatot a My-x program segítségével, coco online lap használatával oldottam meg.

1. lépés: Első lépésben tíz munkavállaló releváns adatait gyűjtöttem egy mátrixba, melynek sorai egy-egy munkavállalót, oszlopai egy-egy attribútumot jelenítenek meg, illetve utolsó oszlopban felmérésekből származó, a munkaadók által szolgáltatott adatokat adtam meg arra vonatkozóan, mennyire értékelik a távmunkát a kompenzációs csomagjuk értékének százalékában kifejezve.

2. lépés: Következő lépésként a nem számszerű formában megadott adatokat egy következő mátrixban számszerű adatokká kódoltam (nem, képzettség).

3. lépés: A kódolt adatokat tartalmazó mátrixhoz oszloponként irányt rendeltem (0), majd RANK függvény segítségével létrehoztam egy sorszám-mátrixot a függő változót érintetlenül hagyva.

4. lépés: Az így nyert adatokat végigfuttattam a My-x alkalmazáson, melynek eredményeként egy coco-online adatlapot kaptam.

5. lépés: A kapott eredmények értékelése.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A feladat megoldásához figyelembe vett tényezők alapján összevethető a távmunka az összes vizsgált személy adatából következtetett értéke az adott egyén ítélete szerinti értékkel. Így megállapítható, hogy MV7 és MV8 munkavállalóknak alulértékelik a lehetőséget, ebből adódóan a lehetőség biztosításában rejlő esetleges kockázat a feltételezettnél kisebb megtérülésével járhat. Ugyanakkor MV1, MV2 és MV10 munkavállalók relatíve túlértékelik a lehetőséget, ezért számukra az nagyobb kompenzációs értékkel bír, mint azt egyébként feltételezhetnénk.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet