Gdpnemetorszag
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Németország GDP alakulásának becslése a következő évre, 30éves minta alapján
A feladat előtörténete
Külföldi tulajdonú bankban, corporate finance területen dolgozom, ahol a kollégákkal tét nélküli jóslatokba szoktunk bocsátkozni. Mindig is érdekelt, hogy meg lehet e jósolni a gazdaság alakulását, és amennyiben igen, akkor mekkora valószínűséggel? Amennyiben igen, akkor miért nem teszik meg az elemzők? Ezen ötleten felbuzdulva készítettem el Németország GDP alakulásáról egy becslést.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A régi módszer az, hogy ha nincs baj, és évek óta fejlődik a gazdaság, akkor nem mondja senki, hogy baj lesz. Eddig senki nem mondta, hogy a jövő év jobb lesz, vagy rosszabb azért, mert 17 évvel ezelőtt is rossz volt. Bebizonyítottuk, hogy igaz, és a módszer jól működik, hiszen rendelkezésünkre áll a 2001-es GDP. Eddig csak azt tudták elemzőink mondani, hogy nincs semmi olyan ok, amiért jövőre rosszabb lenne. Tessék nézni apró lépésekkel 10 éve folyamatosan javul a gazdaság. Erre mi bebizonyítottuk, hogy ez igaz, azonban a 2001-es év hanyatló lett. Jobb ez a módszer, mert ad egy új eszközt a kezünkbe, egy másik nézőpontot mely nem csak arra alapoz, hogy eddig is jó volt, miért ne lenne ezután is? Stratégiai menedzsment szinten minden valós információ hasznos, hiszen támogatja a döntéseket oly módon, hogy ad egy világképet, egy várható jövőt. Amennyiben alapítanék egy céget, akkor biztosan igényt tartanék egy olyan elemzésre, melyre ugyan senki nem teszi a fejét, de ad egy más képet a világról, így segítve (megerősítve vagy elbizonytalanítva) a döntéseimet. Mindezek mellett elmondhatjuk, hogy ha valaki meri is jelenleg azt mondani, hogy ugyan most nagyon jó és fejlődünk, de jövőre baj lesz akkor annak nem hisz a világ. Tessék megnézni a 2008-as gazdasági világválságot. Számos elemző 3-4 évvel előtte már megjósolta, a globális problémát, de senki nem figyelt rájuk, mert nem látszottak a jelek. A gazdaság fejlődött, a díszletek mögött azonban a valós dolgok egyszer összedőlnek. A meteorológiai példa nagyon jól bemutatja ezt, valóban 3 hét napsütés után nyugodt szívvel azt meri kijelenteni meteorológusunk, hogy holnap esni fog az eső, erre mi elmegyünk esernyő nélkül, mert nem hittük el, mert nem látszottak a nagy fekete felhők, épp úgy, mint a mostani válságnál.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Objektumok (sorok)
Ebben a feladatban Németország GDP adataival dolgoztam. A GDP adatokat különböző elemzők különböző forrás alapján dolgozzák fel, így azokban eltérés lehet. Célszerű egy jól megbízható adatforrást alkalmazni.
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Németország elmúlt 30 évnyi GDP adatával dolgoztam, 1970-2000 között. A becslést a 2001. évre készítettem. Természetesen én sem mertem a 2010-es évet megjósolni, hiszen szakképzettségem még elmarad attól, hogy ezt nyugodt szívvel megtegyem.