Tengelysúlymérő
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Tengelysúly-mérő állomások telepítése úthálózat-védelmi célokból
A feladat előtörténete
Miután új utak (jelen példában „utak” alatt az Autópályákat, Autóutakat, I., II rendű főutakat, illetve mellékutakat értjük) építésére, illetve meglévő utak felújítására rendelkezésre álló források szűkülnek, ezért Magyarországon az úthálózat védelme egyre fontosabb szerepet tölt be az út infrastruktúra-kezeléssel kapcsolatos feladatok között. Az úthálózat védelem egyik lényeges eleme a megengedett tengelyterhelést átlépő, túlsúlyos tehergépjárművek szűrése. Az érvényes szabályzás alapján legfeljebb 10,5 Tonna tengelyterhelésű járművek közlekedhetnek hazánk útjain. Az ennél nagyobb tengelyterhelésű tehergépjárművek (túlsúlyos tehergépjárművek, melyek döntően kamionok, illetve építkezéseken használt cél berendezések, dömperek), speciális útvonalengedéllyel kijelölt útvonalon közlekedhetnek. Az engedélyhez eljárási díj fejében jutnak hozzá a fuvarozók. Számos részletes mérés és statisztika azonban azt bizonyítja, hogy a tehergépjármű-vezetők jelentős része kikerüli az engedélyeztetés műveletét, és jelentős túlsúllyal közlekedve teszi tönkre hazánk útjainak struktúráját.
A schengeni egyezményhez történő csatlakozás egyik eredményeként a korábban jellemző szigorú, kötelező tengelysúly, túlsúly mérés rendszerét, önkéntes mérésen alapuló rendszer váltotta fel. E rendszer egyik jelentős hátránya, hogy miután csak a schengeni határ átlépésekor történő útlevél , illetve egyéb hivatalos ellenőrzési folyamat keretében kerül sor a kötelező a tengelysúly mérésre, ezért a schengeni határokon belül mozgó kamionok mérés nélkül használják túlsúlyosan az országok, így Magyarország út infrastruktúráját. E probléma által érintett országok arra törekszenek, hogy az elkerülhetetlen, gyűjtő, központi forgalmi csomópontokra olyan előszűrő állomásokat helyeznek, amelyek menet közben megmérik, és rögzítik az áthaladó járművek tengelysúlyát(sebességét), majd ezt követően a túlterhelt tehergépjárműveket megfelelő hatósági közreműködéssel kiemelik a forgalomból, és a szükséges eljárásokat lefolytatják. A jelenleg működő fix ellenőrző pontok döntően az ország határokon működnek, viszont a belső szűrő háló rendkívül hiányos, könnyen kijátszható, így a határ felé irányuló, illetve schengeni zónán belül mozgó túlsúlyos kamionokkal szemben rendkívül védtelen. A kérdésben érintett hatóságok, szakértők és út infrastruktúra kezelő társaságok közös elhatározása alapján ezt a belső hálót a jelenleginél szorosabbra fonják. Ennek keretében 2012 és 2014 között számos olyan előszűrő állomást, illetve a hatósági vizsgálatnak, és eljárások lefolytatásának teret adó „öblöt” kívánnak létesíteni (továbbiakban szűrő), amely segítségével a jelenleginél nagyobb hatékonysággal lehet csökkenteni a túlsúlyos gépjárművek útstruktúra romboló hatását, illetve a hatóságok szúrópróba szerű ellenőrzéseket végeznek a mellékutakon. Jelenleg számos helyszínben gondolkoznak a szakemberek, azonban a projekt tervszerű lefolytatása előtt pilot folyamatba kezdenek, amely során egymással összhangban 1 db szűrő állomást létesítenének, méghozzá oly módon, hogy a határon működő állomásokkal kiegészülve olyan zónák alakuljanak ki, mely zónákon belül található főbb útvonalakat alkotó utakat képesek legyenek megvédeni. A lehetséges helyszínek között csak olyan „megkerülhetetlen fő közlekedési pontok szerepelnek (autópályák, hidak), amelyek elkerülése kritikus időveszteséget jelent a fuvarozó számára.
A pilot célja elsősorban az érintett úthálózat védelme, másodlagosan információ gyűjtés, mivel az állomások üzemeltetésével, illetve a hatósági együttműködéssel kapcsolatban korábbi tapasztalat ál rendelkezésre. A teljes projekt levezénylése céljából szakértői csoport került felállításra, melynek többek közt feladata, hogy meghatározza a szűrés szempontjából releváns helyszíneket, illetve a projekt jelenlegi fázisában kijelölje a pilot projekt helyszínét.
A feladat szempontjából feltételezzük, hogy:
- a kamionos racionális lény és legalább a szelvényméret korlátozásokat figyelembe veszi,
- az elkapott kamionos nem haladhat tovább, amíg a tetemes büntetést ki nem fizeti, és a törvényes tengelysúly terhelésről nem gondoskodik, tehát érdemesebb jogkövetően eljárnia,
- Feltételezzük továbbá a hatósági közreműködést. mind az eljárás, mind a mellékutakon történő szúrópróba szerű vizsgálat tekintetében.