Zoldovodak
Tartalomjegyzék [elrejtés]
1 Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2012tavasz/zoldovodak.xlsx
2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Melyik a legzöldebb Belvárosi Óvoda Budapesten?
3 A feladat előtörténete
A környezet drámai változása, a globális felmelegedés, a levegő- és zajszennyezés, a klímaváltozás, a tágabb értelembe vett fenntarthatóság kérdései az életünk részévé váltak. Nagyon fontossá válik, hogy odafigyeljünk környezetünkre, tudatosan óvjuk, törekedjünk arra, hogy élhetőbb világot teremtsünk magunk és utódaink számára. A formálódás generációk alatt történik, ezért nagyon fontos hogy a jövő gyermekei már abban a szellemben éljenek, nőjenek fel, ami előtérbe helyezi a környezeti értékek megbecsülését, védelmét. A magatartásuk környezettudatos legyen, ne csak észleljenek, hanem cselekedjenek is.
Számomra nagyon fontos, hogy gyermekem ebben a szellemben nőjön fel, mivel itthon is környezettudatos életmódban nevelkedik szerettem volna, ha olyan óvodába kerül ahol erre kiemelt hangsúlyt fektetnek. Többek között ezért is választottam szakdolgozatom témájául a Zöld Óvodák marketingstratégiáját.
4 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
- A tanagyag ismerete nélkül a következőt tettem volna: a csatolt xls fájl alapadatok lapján található "jóság-pontokat" összegezve, ennek maximumát keresve a II.ker Hűvösvölgyi Gesztenyéske Óvodát választanám.
- Indoklás: szubjektív módon össze lehet vonni a vizsgált Zöld Óvodák pontjait.
- Önkritika: Mivel a pontozási rendszer teljesen szubjektív módon történt, ezért szükség van olyan ellenőrző vizsgálatokra, amelyek elvetik vagy igazolják az egyéni vizsgálatomat.
5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A szakdolgozatomhoz készült interjúk során gyűjtöttem az anyagot. Az adatokat az Intézmény Vezetők két esetben a Zöld Óvoda ügyintézők szolgáltatták. Mivel én Szarvason élek, így a városban csak két Zöld Óvoda található. A diplomadolgozatomban szarvasi, gödöllői és budapesti Zöld Óvodákat vizsgálok. A budapesti Zöld Óvodákat, mégpedig a 0 km kőtől vett 4 km-es sugarú körbe esőket vizsgáltam, azért mert a belvárosi óvodáknak sokkal nehezebb a Zöld Óvoda kritériumrendszerének megfelelni, mint egy vidéki kisvárosban, ahol az óvodák eleve füst és zajmentes, zöld környezetben találhatók. A feltételnek 9 óvoda felelt meg, melyek közül 7 vállalta az adatszolgáltatást. A táblázat azokat az adatokat tartalmazza, melyeket fontosnak találtam és egy-egy óvoda esetében eltérő. Mivel pl. a szelektív szemétgyűjtés, komposztálás, energiatakarékos izzók használata minden óvodában megvalósul, így ezeket nem vontam be a vizsgálatba.
5.1 Objektumok (sorok)
- Fővárosi Gyakorló Óvoda és Továbbképzési Intézmény
- Balaton Óvoda
- II. Ker. Hűvösvölgyi Gesztenyéske Óvoda
- Mackós Óvoda
- Magonc Óvoda
- Terézvárosi Önkormányzat Óvodája
- Zöld Erdő Óvoda
5.2 Attribútumok (X, Y oszlopok)
- Óvoda udvara (m2 ): Minél nagyobb az óvoda udvara annál nagyobb tér áll rendelkezésre játszani vagy a zöldséges-, virágos- és fűszernövény kert kialakítására is lehetőség adódik. (irány=0)
- 1 fő óvodapedagógusra jutó gyermekek száma (db): Minél kevesebb gyermek jut egy pedagógusra annál jobb, hiszen annál több figyelmet tud szentelni egy-egy gyermekre (irány=1)
- Van-e só szoba? (Kód (0=nincs, 1=van): Annál jobb egy óvoda, minél nagyobb a változó értéke, vagyis ha van só szoba (irány=0)
- Van-e kerékpárút az utcában vagy az Óvoda 150 m-es közelében? (Kód (0=nincs, 1=van): Annál jobb egy óvoda, minél nagyobb a változó értéke, vagyis ha van kerékpárút a közelben. (irány=0)
- Van-e saját zöldséges kert? (Kód (0=nincs, 1=van): Annál jobb egy óvoda, minél nagyobb a változó értéke, vagyis ha van zöldséges kert. (irány=0)
- Korszerű fűtéssel üzemel-e az Óvoda? (Kód (0=nem, 1=igen) Annál jobb egy óvoda, minél nagyobb a változó értéke, vagyis ha a fűtés korszerűsített. (irány=0)
- Étkezési költség (forint/nap): Minél kisebb az értéke, annál jobb. (irány=1)
6 A feladat által érintett célcsoportok 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER) 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY) 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS) 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA) 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok